معصومه ابتکار معاون زن و خانواده رئیس‌جمهور در دانشگاه ادیان…

نباید خانواده را فدای فعالیت های اجتماعی بانوان کرد

تاریخ انتشار:

دکتر معصومه ابتکار روز شنبه یازدهم اسفندماه 1397 در افتتاحیه اولین دوره بین‌المللی «مطالعات زنان در اسلام و ایران» در دانشگاه ادیان و مذاهب قم گفت: در جمهوری اسلامی ایران، بانوان در زمینه‌های مختلف اجتماعی در حال فعالیت هستند. در زمینه ورزش، ورزشکاران خانم بسیاری داریم و یک سوم مدال‌های ورزشی ما در میادین بین‌المللی توسط خانم‌ها کسب شده است.

وی با اشاره به نقش امام خمینی(ره) درتغییر نگاه به حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی افزود: امام خمینی(ره) جایگاه آزادی‌خواهانه و در عین حال اسلامی برای فعالیت بانوان در کشور فراهم کرد. اکنون کرامت انسانی، به‌ویژه کرامت بانوان در جمهوری اسلامی از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: در چهل سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در نقش‌آفرینی اجتماعی زنان به وجود آمده است که این افتخاری برای جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: با وجود تمام پیشرفت‌های صورت گرفته، وضعیت فعلی بانوان هم‌چنان قابل قبول نیست و با موانعی مواجه هستیم که تلاش‌ها برای رفع این موانع ادامه دارد.

ابتکار تصریح کرد: افزایش چشمگیر تحصیل زنان در دانشگاه‌ها از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است. خانواده به عنوان یک موضوع مهم در اسلام، همواره مورد تأکید بوده است و جمهوری اسلامی ایران با تدوین سیاست‌هایی پیرامون نقش‌آفرینی بانوان در جامعه، به دنبال حضور مؤثر بانوان در جامعه است.

وی گفت: اکنون بیش از ۷۰ درصد زنان روستایی و ۹۰ درصد بانوان شهری، باسواد هستند که این آمار در مقایسه با قبل از انقلاب پیشرفت بسیاری داشته است. آمار باسوادی زنان در ایران نشان‌دهنده حضور مؤثر آنان در اجتماع است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: نباید خانواده را فدای فعالیت‌های اجتماعی بانوان کرد. دولت و مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین مختلف، اقدامات زیادی انجام داده‌اند تا نقش‌آفرینی بانوان در جامعه منجر به خدشه وارد شدن به نقش بانوان به عنوان محور اساسی خانواده نشود.

وی خاطرنشان کرد: بسترسازی برای فعالیت اجتماعی بانوان در کنار حضور محوری در خانواده، بسیار بااهمیت است و باید در تصمیم‌گیری‌ها به این موضوع توجه شود.

ابتکار عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرح‌هایی برای تدوین قوانین برخورد با خشونت علیه زنان و مسائل مبتلابه بانوان بر اساس شریعت اسلامی است و امیدواریم قوانین خوبی در این زمینه اجرایی شود.

گفتنی است در این آیین، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام دانشگاه ادیان و مذاهب نیز ضمن اشاره به این‌که دانشگاه ادیان و مذاهب بستر بسیار مناسبی برای گفت‌وگو و صحبت در خصوص مسائل مختلف را فراهم کرده، گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب تاکنون هشت دوره آموزشی و پژوهشی برای اساتید خارج از کشور در موضوعات شیعه‌شناسی و ایران‌شناسی برگزار کرده است.

وی افزود: اکنون نیز یک دوره برای اساتید خارج از کشور از جمله اتریش و لبنان با موضوع مطالعات زنان در این دانشگاه در حال برگزاری است که برگزاری این دوره‌ها در آشنایی بیشتر اساتید خارجی با فرهنگ و دین اسلام و هم‌چنین کشور ایران بسیار اثرگذار است.

قائم‌مقام دانشگاه ادیان و مذاهب بیان کرد: دانشگاه ادیان و مذاهب بستر بسیار مناسبی برای گفت‌وگو و صحبت در خصوص مسائل مختلف را فراهم کرده است. با وجود شرایط حساس کنونی در جهان، وجود این‌گونه فضاها بسیار مغتنم است و دانشگاه ادیان و مذاهب وظیفه خود می‌داند که بستر لازم برای گفت‌وگوی دوستانه را فراهم کند.

وی ادامه داد: تفاوت‌ها و اختلاف‌نظرها در تمام دنیا وجود دارد ولی دانشگاه ادیان و مذاهب محیطی را فراهم کرده است تا افراد با عقاید و مذاهب مختلف به مباحثه و گفت‌وگو بپردازند و با یکدیگر تعامل داشته باشند.

در این بازدید، بهرام سرمست استاندار قم و سید محمدرضا هاشمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار قم، معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس‌جمهور را همراهی می‌کردند.

شایان ذکر است نخستین دوره بین‌المللی «مطالعات زنان در اسلام و ایران» از ۱۱ تا ۱۶ اسفندماه به مدت یک هفته از سوی دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود. این دوره با هدف آشنایی جایگاه زنان در اسلام و ایران و با رویکردی بین‌المللی طراحی شده است. در این دوره، سیزده تن از استادان و دانشجویان دوره دکتری از کشورهایی هم‌چون اتریش، سوئیس، لبنان، آلمان، پاکستان، غنا و … حضور یافته‌اند.

مطالب مشابه