مطالعات اسلامی به زبان خارجی

مطالعات اسلامی به زبان خارجی

کارشناسی ارشد | حضوری

مدرک کارشناسی ارشد در رشته «مطالعات اسلامی به زبان خارجی» برای دانشجویانی با تسلط مناسب به زبان انگلیسی طراحی شده است که تا نیاز به محققین را در زمینه اسلام یا به طور خاص تر اسلام شیعی مرتفع کند. همچنین کسانی که به دنبال فرصت‌های مطالعاتی بیشتر هستند از این رشته استقبال می کنند. انتظار می رود دانشجویان با بررسی انتقادی ادبیات مربوطه و مطالعه متون مرتبط و یادگیری زبان تخصصی علوم اسلامی، دانش لازم را برای مدیریت تعاملات بین المللی در حوزه های مختلف پژوهشی و آموزشی در اسلام کسب کنند.

هدف از برگزاری این دوره آشنایی بیشتر دانشجویان برای توسعه درک نظری و عملی خود از اسلام بوده و همچنین ارائه ماژول‌های مطالعاتی درباره ارزش ها و آموزه های اساسی اسلام به منظور پرداختن به پرسش های انسان مدرن از منظر اندیشه دینی را نیز دنبال می‌کند.

از دیگر اهداف تاسیس این رشته آماده سازی فارغ التحصیلانی با درک عمیق از اسلام به زبان انگلیسی است تا اهداف خاص اسلامی را بتوانند به دنیا بشناسانند. فارغ‌التحیلان این رشته می توانند به عنوان کارشناسان مؤثر در زمینه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی فعالیت کنند و نقش های برجسته بین المللی مانند مربیان و پژوهشگران اسلامی را ایفا نمایند.

طول دوره کارشناسی ارشد «مطالعات اسلامی به زبان خارجی» 2 و نیم سال و برابر 5 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2 و نیم سال برای گذراندن دروس اصلی و جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر یک نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد. برنامه کارشناسی ارشد «شیعه‌شناسی» شامل 42 واحد درسی است که 28 واحد دروس اصلی، 10 واحد دروس جبرانی و 4 واحد پایان‌نامه است. دانشجو ملزم است همه واحدهای اصلی و پایان‌نامه و نیز با توجه به رشته کارشناسی که در آن فارغ التحصیل شده هر چند تعداد واحد از دروس جبرانی را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «مطالعات اسلامی در غرب»، « علوم قرآن و حدیث»، «الهیات تطبیقی»، «روش شناسی معارف اسلامی»، «نظام حقوقی اسلام»، «فلسفه» و … از جمله دروس اختصاصی است که در رشته «مطالعات اسلامی به زبان خارجی» تدریس می‌شود.

 • جهت اطلاع از هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند به صفحه پذیرش دانشجویان دوره فوق لیسانس قسمت شهریه مراجعه کنید.
 • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

 1. از طریق آزمون کارشناسی‌ارشدناپیوسته سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد سازمان سنجش کشور پذیرفته خواهند شد. شرایط اختصاصی و عمومی این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دفترچه شماره (1) آزمون هر سال اعلام خواهد گردید. پذیرش در این شیوه به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. » برای ثبت نام کلیک کنید (سایت سازمان سنجش بخش ارشد)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اختصاصی دانشگاه ادیان و مذاهب (ویژه طلاب)

داوطلبان طلبه در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون اختصاصی مقطع کارشناسی‌ارشد که توسط دانشگاه ادیان و مذاهب با مجوز رسمی از سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد، پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی آزمون از طریق اطلاعیه رسمی دانشگاه اعلام خواهد گردید. شیوه پذیرش به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت آزمون دانشگاه)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اتباع غیرایرانی غیربورسیه

ابتدا مدارک زیر را تهیه:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
 • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
 • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
 • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

سپس دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.

داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کلیک کنید.