حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:

بزرگ ترین اقدام شهید سلیمانی، مقابله با اسلام دست ساخته آمریکا بود

وبینار «نقش مقاومت اسلامی در دفاع از اماکن مقدس شیعیان» چهارشنبه دهم دی‌ماه 1399 با حضور حجج اسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، مهدی فرمانیان معاون پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب، نبیل الحلباوی تولیت بارگاه حضرت رقیه(س) در سوریه و مهندس نصر الشَمَری معاون دبیرکل و سخنگوی جنبش النجباء عراق برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در این نشست اظهار کرد: درست است که شهید سلیمانی و یاران ایشان از اماکن مقدس دفاع کردند، اما به نظرم خدمت آنان فراتر از این موضوع بود، چراکه اماکن مقدس بسیار در نزد ما عزیز هستند، اما اسلام، عزیزتر و مهم‌تر است، لذا معتقدم دفاع این عزیزان، دفاع از اصل اسلام بود. ماجرای عرب‌افغان‌ها و ماجرای طالبان که در ادامه آن داعش و رشد تکفیری‌ها را شاهد بودیم، اگر ادامه پیدا می‌کرد و سیلی سردار سلیمانی به گوش آن‌ها نمی‌خورد، اماکن مقدس باقی می‌ماند، ولی آن‌ها نیز باقی می‌ماندند، و مشکلی حل نمی‌شد.

 

وی افزود: از ۱۵۰ سال قبل در مصر و به دنبال حرکات سید جمال‌الدین اسدآبادی و محمد عبده و روشن‌گری‌های آنان و به دنبال آن، سید قطب و محمد قطب، جریان تکفیر در مصر شکل گرفت تا بعد از انقلاب اسلامی که ماجرای عرب‌های افغان برای مقابله با شوروی شکل گرفت، تلاش بر این بود که یک جریان انحرافی قدرتمند در جهان اسلام به وجود بیاید تا بتواند هم ختم جریان تندروی وهابیت را اعلام کند و هم جریانی از سوی جهان غرب برای جای‌گزینی شروع شود که علاوه بر این‌که نقش وهابیت را ایفا می‌کند، اسلام واقعی را نابود کند و تبدیل به دستاویز محکمی برای استعمار جهت مقابله با اسلام باشد. درست است که داعش می‌خواست اماکن مقدس را از بین ببرد، اما معتقدم اماکن مقدس بهانه‌ای برای ایجاد داعش نبود. خانم هیلاری کلینتون در کتاب خود می‌نویسد که ما داعش را در صحرای سینا ایجاد کردیم، اما سؤال این است که کجای صحرای سینا اماکن مقدس اسلامی دارد؟

 

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب اظهار کرد: با کمک‌های لجستیک سازمان‌های امنیتی عربستان و آمریکا از عرب‌افغان‌ها، شوروی از افغانستان خارج شد، اما بافت سنتی افغانستان اجازه شرارت را به این‌ها نداد و اگر هم ده برابر هزینه کنند، بافت افغانستان صددرصد وهابی نخواهد شد. هم‌زمان با افغانستان، چنین جریان تندروی در الجزایر نیز تجربه شد، اما باز هم بافت ملایم و لطیف شمال آفریقا که در طول انقلاب‌های خود از تصوف کمک گرفته‌ است، چنین اجازه‌ای نداد و ماجرا در آن‌جا تمام شد. در مصر نیز جریان تندرو شکل نگرفت، لذا تصمیم گرفتند داعش را در شبه‌جزیره سینا ایجاد کنند و با هواپیماهای غول پیکر خود، امکانات و تسلیحات برای آنان ارسال کردند.

 

وی ادامه داد: شهید سلیمانی تصریح دارد که فرماندهان آمریکایی در شهرهایی که از سوی داعش اشغال شده بود، حضور پیدا کرده و با سران داعش گفت‌وگو می‌کردند و بازمی‌گشتند، لذا داعش کاملاً دست‌ساخته آمریکا و در راستای منافع این کشور بود. تلاش سردار شهید سلیمانی نیز در راستای نابودی این گروه بود، چراکه قرار بود جهان اسلام را نابود کند و نابودی اماکن مقدس نیز فقط گوشه‌ای از کار آنان بود.

 

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: تکفیری‌ها حتی بنا داشتند بغداد را بگیرند و تا پنجاه کیلومتری آن نیز رسیدند، در حالی‌که بغداد اماکن مذهبی ندارد. اگر آنان بغداد و دمشق را می‌گرفتند که دو پایتخت تمدنی اموی و عباسی هستند، بر جهان سنی مسلط می‌شدند. داعش تا بیست کیلومتری شهر دمشق نیز رسید و اگر آن‌جا نیز اشغال می‌شد و مدل اسلام دست‌ساز آمریکایی را در آنجا پیاده می‌کردند، دیگر برخورد با آنان بسیار سخت می‌شد. لذا اقدام سردار شهید سلیمانی در سرکوب داعش، بسیار فراتر از حفظ اماکن مقدس بود.

 

وی تصریح کرد: درست است اماکن مقدس حفظ شد، اما نکته مهم‌تر این بود که اسلام از شر این دشمنان، سالم بیرون آمد و گرنه ماوراء بحر، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و قفقاز جولان‌گاه این گروه‌های تکفیری می‌شد. اگر آن‌ها در دمشق و بغداد جان می‌گرفتند، گرفتن شمال آفریقا هم برای آن‌ها سخت نبود، اما در زادگاه خودشان نابود و از هستی ساقط شدند. لذا بزرگ‌ترین اقدام سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی، نابودی جریان دست‌ساز آمریکا در جهان اسلام بود. بنابراین هرآن‌چه انگلیس نتوانست از ساختن وهابیت در عربستان بهره‌برداری کند، آمریکا امید داشت از ساختن داعش بهره‌برداری کند که به هدف خود نرسید.

 

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان سخنان خود اظهار کرد: هدف داعش فقط عتبات نبود، بلکه خواست آنان، نابودی جهان اسلام بود و چون هدف شهید سلیمانی دفاع از کلیت جهان اسلام بود، لذا در همه‌جا با داعش مقابله کرد و هیمنه آنان را فروریخت و این جریان را در جهان اسلام به شکست کشاند. به همین دلیل، داعش از شهید سلیمانی انتقام نگرفت، بلکه از ارباب داعش و پدر روحی و معنوی آن یعنی آمریکا انتقام گرفت، چراکه تمام دستاورد آنان در منطقه را نابود کرد. معتقدم روزی فرا خواهد رسید که وهابیت نیز یا به دست مسلمانان یا به دست خود محمد بن سلمان و فساد اخلاقی که به اسم آزادی در عربستان حاکم می‌کند، برچیده خواهد شد.

مطالب مشابه

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:

حج مظهر سرمایه گذاری اسلام برای همگرایی مسلمانان است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت السلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در همایش بین‌المللی «بازشناسی جایگاه حج در تقویت همگرایی اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها»که روز ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ در…

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تاکید کرد؛

امام مردم را باور داشت و خود را خدمتگزار مردم می دانست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛به مناسبت فرا رسیدن سی‌و‌سومین سال‌روز ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنانی در جمع اساتید، دانشجویان و…

با حضور ریاست دانشگاه؛

اجلاس دانشگاه های مجازی جهان اسلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب با حضور در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان در سومین اجلاس مجمع عمومی شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام (CINVU) شرکت کرد. بر اساس این گزارش، در…

با حضور ریاست دانشگاه در عراق انجام گرفت؛

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه ادیان و موسسه شهدای عراق

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین سید‌ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب روز دوشنبه ۸ فروردین ماه ۱۴۰۱ بنا به دعوت عبدالاله النائلی رئیس موسسه‌ شهدای عراق به همراه هیئتی در این…