رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب؛

حق دفاع از سرزمین در همه جا به رسمیت شناخته شده و مشروعیت دارد

تاریخ انتشار:

کشورهای عربی فکر نکنند که با عادی سازی روابط‌شان با اسرائیل، می‌توانند مشکل‌شان را با اسرائیل حل کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست بررسی ابعاد عملیات طوفان الاقصی با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در نشست بررسی ابعاد عملیات طوفان الاقصی بیان کرد: از سال ۱۹۴۸ که نیروهای غاصب اسرائیلی با پشتوانه انگلیس در مقابل جهان اسلام قرار گرفتند تا به امروز ۷۵ سال می‌گذرد. اگر دنیای غرب، آمریکا و متحدانش فکر می‌کنند که مردم فلسطین از سرزمین مادری خودشان می‌گذرند و با تغییر نسل‌ها و از دنیا رفتن نسل‌ اولی‌ها و نسل دومی‌ها در فلسطین، همه اطلاعات جنایاتشان پاک می‌شود سخت در اشتباه هستند.

وی ادامه داد: امروز کسانی که از سرزمین‌ مادری‌شان مردانه و شجاعانه دفاع می‌کنند در حقیقت طبق بند ۷ منشور سازمان ملل از حق حاکمیت بر سرزمینشان که در منشور سازمان ملل به رسمیت شناخته شده دفاع می‌کنند. اگر دنیا فکر ‌می‌کند که اینها از حق‌شان می‌گذرند و آن را فراموش‌ خواهند کرد، نه! هرگز چنین نمی‌شود. نسل بعد جدی‌تر از نسل کنونی خواهد بود و به ‌هرحال حق خودشان را خواهند گرفت و حق مسلم خودشان را استیفاء خواهند کرد. دنیای غرب باید این جدال بی‌فایده را کنار بگذارد و با مردم فلسطین کنار بیاید.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب ادامه داد: کشورهای عربی فکر نکنند که با عادی سازی روابط‌شان با اسرائیل آنچه که به اصطلاح تطبیع می‌گویند بتوانند مشکل‌شان را با اسرائیل حل کنند. با چه استدلالی و با چه دلیل و بهانه‌ای به مردم فلسطین بگوییم که شما سرزمین‌تان تحت اشغال باشد و ساکت و آرام بنشینید و هیچ حرفی نزنید و هرچه برای شما دیکته شد آن را بپذیرید؟ این منطق در دنیا پذیرفته شده نیست و در منشور سازمان ملل هم مورد پذیرش واقع نشده است. حق دفاع از سرزمین در همه جا به رسمیت شناخته شده و مشروعیت دارد.

وی گفت: مقام معظم رهبری می‌فرماید که هر فلسطینی در هر جای جهان چه در عراق، اردن، کویت یا تونس باشد و یا جای دیگر در صورتی‌که تابعیت فلسطین را داشته باشد می‌تواند در یک انتخابات آزاد شرکت کند و هر سرنوشتی که برایش مشخص شد را بپذیرد. بین مسلمانان، مسیحیان و یهودیان ساکن فلسطین هر چیزی که نتیجه رای اکثریت بود ملاک و مدار حکومت باید باشد و حکومت جدیدی تشکیل شود و همه با هم با سلامت بتوانند در این دارالسلام یعنی اورشلیم و مرکز صلح و عدالت و مرکز صلح و صفا در یک کشور زندگی کنند. باید هر کسی بتواند رأی خودش را داشته باشد و سرزمین فلسطین از اشغال در بیاید و این درگیری‌ها نیز ادامه پیدا نکند. خیال باطل است که اسرائیل فکر کند که این درگیری‌ها تمام می‌شود و آنها به پیروزی خواهند رسید، نه! در این سال‌هایی که ما دیدیم هر روزه قدرت فلسطینی‌ها بیشتر و ضعف اسرائیلی‌ها آشکارتر شده است. بنابراین این یک دعوای نابرابر و جنگ نابرابر است که رهبران جهان باید با این مسئله کنار بیایند و دست از حمایت بی‌جا از اسرائیل بردارند. زیرا نه گنبد آهنین به درد اسرائیل می‌خورد و نه مردان پوشالی‌اش که مردان آهنین نام گرفته‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب در پایان بیان کرد: مردم فلسطین از حق‌شان دفاع خواهند کرد. همانطور که می‌بینید این مردم از سنگ به پهباد و موشک رسیده‌اند و باید فهمید که به تسلیحات دیگر نیز می‌رسند. صهیونیست‌ها باید بدانید که دانشمندان و مردمان فهیم غزه دست به همه سلاح‌ها خواهند برد و شما را از سرزمینی که اشغال کرده‌اید بیرون خواهند کرد. بهتر این است که یک راه حل عقلایی و مردمی و با یک راه حل دموکراتیک تسلیم رای اکثریت مردم فلسطین شوید. ان‌شاءالله فلسطین قهرمان آزاد شود.

مطالب مشابه