رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در بیانیه‌ای تاکید کرد؛

هیچ نظام فکری و اخلاقی‌ای نمی‌تواند توجیه‌گرِ هتک مقدسات باشد

تاریخ انتشار:

اهانت‌های مکرر و برنامه‌ریزی‌شده‌ی برخی شهروندانِ اروپایی نسبت به ساحتِ پاکِ قرآن کریم، فراتر از اقداماتِ نابخردانه‌ی فردی، نشان‌دهنده‌ی کینه و خشم کارگزاران سیاست و فرهنگ در مغرب‌زمین است.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب با صدور بیانیه‌ای اهانت‌های اخیر به ساحت مقدس قرآن کریم را محکوم کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ متن کامل بیانیه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ لايَزِيدُ الظّالِمِينَ إِلّا خَساراً

اهانت‌های مکرر و برنامه‌ریزی‌شده‌ی برخی شهروندانِ اروپایی نسبت به ساحتِ پاکِ قرآن کریم، فراتر از اقداماتِ نابخردانه‌ی فردی، نشان‌دهنده‌ی کینه و خشم کارگزاران سیاست و فرهنگ در مغرب‌زمین است که در عصر حاکمیتِ سکولاریزم و سکولاریزاسیون در دنیای جدید که دین را از متن به حاشیه برده، شاهدِ التزامِ روبه‌رشدِ مسلمانان به دین و مقدسات دینی‌شان و تلاشِ آنها برای به صحنه‌آوردنِ دین هستند، رویدادی که هم در جهان اسلام، رو به پیشرفت است، هم حتی در کشورهای غربی، مایه‌ی برافروختگیِ دین‌گریزان و دین‌ستیزان شده است.

بی‌تردید، این رفتارهای زننده که قطعا مطبوعِ بسیاری از شهروندانِ غربی نیز نیست، هم حریم دین و اخلاق را هتک می‌کند، هم با هیچ میزان حقوق‌بشری نیز نمی‌سازد. فارغ از قداستِ هرآنچه به ساحت الهی، نسبت می‌رساند و طبعاً هیچ نظام فکری و اخلاقی‌ای نمی‌تواند توجیه‌گرِ هتک آن مقدسات باشد، باتوجه به حساسیت مسلمانان که امروزه به مؤلفه‌ای مهم و اثرگذار در آمریکا و اروپا تبدیل شده‌اند، کدامین اصل انسانی، تحریک این حساسیت‌ها و برانگیختنِ این احساسات را مجاز یا معقول می‌شمارد؟
دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن تقبیح این رفتارهای زننده که در پیش چشمان نهادهای امنیتیِ کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد، دولت های غربی را از عواقب کنترل‌ناشدنیِ این هتاکی‌ها برحذر می‌دارد و به آنان و به همه‌ی بدخواهان، گوشزد می‌کند که این رفتارها بیش از آنکه به تضعیف مسلمانان یا باورهای دینیِ آنها بینجامد، با برانگیختنِ شورِ دینی در آنها، به عامل و نشانه‌ای برای تداوم حیات و پویاییِ اسلام و مسلمانان تبدیل خواهد شد.

سید ابوالحسن نواب
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

مطالب مشابه