معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه بیان کرد؛

جذب دانشجوی بین‌الملل نوعی دیپلماسی علمی است

تاریخ انتشار:

دیپلماسی علمی یکی از انواع مهم دیپلماسی در جهان است که از دو طریق انجام می‌گیرد؛ اول تاسیس دانشگاه در کشورهای دیگر و دوم جذب دانشجوی بین‌الملل.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ و جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب امروز پنج‌شنبه 28 مهرماه برگزار شد. در این مراسم ریاست دانشگاه، معاونان و دکتر عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد سابق و نماینده ولی فقیه در موسسه و روزنامه اطلاعات و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و شیخ حنینه رئیس تجمع علمای مسلمین لبنان و اعضای هیئت علمی، اساتید و دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند.

بر اساس این گزارش دکتر عباس خامه‌یار معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن خوش‌آمدگی به همه مهمانان، اساتید و دانشجویان و تبریک و تهنیت به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) بیان کرد: یکی از اهرم‌های مهم دیپلماسی، دیپلماسی علمی و روابط دانشگاهی است. این مهم به دو صورت قابل تحقق خواهد بود؛ گسترش نظام آموزشی در خارج از مرزها و دوم جذب دانشجویان بین‌المللی.

وی ادامه داد: بررسی وضعیت موجود نشان می‌دهد که ما در خصوص گسترش نظام آموزشی موفق نبودیم و اصلا به نظر می‌رسد چندان امکان چنین موضوعی وجود ندارد. اما در خصوص راه دوم دیپلماسی علمی که امکان آن وجود دارد و به عنوان یکی از مهمترین راهکاری‌های کشورهای پیشرفته مطرح می‌شود نیز چندان موفق عمل نکردیم.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه گفت: زمانی اهمیت این موضوع روشن می‌شود که نگاهی به فارغ‌التحصیلان کشورهای اروپایی در کشورهای همسایه بیاندازیم. بسیاری از صاحب منصبان و مسئولان بلند پایه کشورهای همسایه فارغ‌التحصیلان کشورهای غربی هستند.

وی عنوان کرد: به نظر می‌رسد برای جذب دانشجویان خارجی نیاز به تحول جدی و بنیادین داریم یکی از دلایل عدم موفقیت در این حوزه، موانع قانونی مختلفی است که برای جذب دانشجوی خارجی در کشور وجود دارد.

خامه‌یار تصریح کرد: برای کسب موفقیت و نیل به اهداف از پیش تعیین شده در مورد جذب دانشجویان خارجی اولا نیاز به یک سیستم هدفمند و هوشمند برای جذب دانشجویان بین‌المللی داریم. ثانیا برنامه ریزی برای شناخت این حوزه و ضرورت‌های آن، اهمیت بسیاری دارد. به نظر می‌رسد بر اساس شناخت نیازها باید در این رابطه بازنگری جدی شود.

وی ادامه داد: مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها دولتی مهمترین بازوهای تحقق این هدف هستند اما این به معنای این نیست که مراکز آموزشی و دانشگاه‌های خصوصی نمی‌توانند در این حوزه فعالیت کنند. به نظر می‌رسد با توجه به مسائل و مشکلات امروز کشور، دانشگاه‌های خصوصی با توجه به عدم وابستگی به بودجه دولتی می‌توانند نقش بسزا و بالقوه‌ای در این خصوص ایفا کنند. همانطور که در حال حاضر دانشگاه ادیان و مذاهب توانسته‌است به عنوان یک دانشگاه خصوصی بین‌المللی بیشترین دانشجوی خارجی را در کشور جذب کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیان کرد: جذب و پذیرش ۲۲ هزار دانشجو، فارغ التحصیلی ۵ هزار از آنها در ۵۰ رشته کارشناسی ارشد و ۲۵ رشته دکتری از دستآوردهای دانشگاه ادیان است که این مهم با همت بالا و مدیریت موفق موسس و ریاست این دانشگاه محقق شده است. این در حالی است که دانشگاه ادیان و مذاهب دانشگاهی جوان و درسال‌های آغازین فعالیت خود است.

مطالب مشابه