رشته علوم سیاسی

رشته «علوم سیاسی» در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن به شناخت و تجزیه و تحلیل فعالیت‌های سیاسی، افکار سیاسی، قانون اساسی مرتبط با رفتار سیاسی پرداخته می‌شود.
علم سیاست به عنوان یک رشته جداگانه در زمانی نه چندان دور به عنوان یکی از زیر شاخه‌های علوم اجتماعی تأسیس شد. با این وجود، اصطلاح علم سیاست همیشه اصطلاحی متمایز از فلسفه سیاسی نبوده‌است، و این رشته نوین دسته‌ای مشخص از روش‌هایی قدیمی را در خود جای داده‌ است. به همین دلیل به طور عام مطالعه سیاسیت و به طور خاص مطالعه علوم سیاسی اهمیت ویژه‌ای دارد.
ورود به این رشته از طریق آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته و از مجموعه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. دانش آموختگان این رشته می‌توانند علاوه بر تدریس در مراکز عملی و دانشگاهی، تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی، به انجام امور تحقیقاتی و پژوهشی بپردازند. همچنین این افراد می‌توانند در مراکزی مانند وزارت کشور و وزارت امور خارجه، خبرنگاری و مدیریت امور رسانه، روابط عمومی نهادها و سازمان‌ها مشغول به کار شوند.
داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تأیید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانش‌جویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته لیسانس می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در مقطع لیسانس در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تأثیر گذار باشد.
طول دوره کارشناسی ارشد «علوم سیاسی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر دو نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد. برنامه کارشناسی ارشد «علوم سیاسی» دوره ارشد هر گرایش شامل 32 واحد می باشد که از این سی و دو واحد؛ 4 واحد به پایان نامه و بقیه واحدهای درسی به دروس تخصصی اجباری و اختیاری اختصاص داده شده است. دانشجو ملزم است کلیه واحدهای اصلی و پایان‌نامه و نیز با توجه به رشته کارشناسی که در آن فارغ التحصیل شده هر چند تعداد واحد از دروس جبرانی را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.
دروسی همچون «فقه سیاسی»، «جامعه شناسی سیاسی»، «نظریه های جدید در علم سیاست»، «افکار سیاسی در ایران و جهان اسلام»، «سمینار مسائل مارکسیسم»، «سمینار مسائل کشورهای جهان سوم» و «روش تحقیق در علوم سیاسی» از جمله دروس اصلی است که در رشته علوم سیاسی تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «ایران و نهضت های رهایی بخش از جنگ جهانی دوم»، «جنبش غیر متعهدها»، و «سیر تحولات حکومت در خاورمیانه» نیز در میان دروس اختیاری این رشته گنجانده شده‌اند.