فلسفه و کلام اسلامی

فلسفه و کلام اسلامی

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری «فلسفه و کلام اسلامی» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که به شناخت فلسفه و کلام اسلامی به عنوان یک گرایش عقلی در اسلام می‌پردازد. در این رشته پیدایش و تطور گرایش عقلی و بروزات آن را از قرون اولیه اسلامی تا عصر ملاصدرا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در اسلام، فلسفه و کلام تقریباً از ابتدا با هم تعامل داشتند و نقش مهمی در تاریخ فکری اسلام ایفا کرده‌اند. در ادوار گذشته تنها در حوزه‌های علمیه امکان کسب معارف فلسفه و کلام برای علاقمندان ممکن بود اما در حال حاضر امکان تحصیل این معارف در دانشگاه‌ها فراهم شده است. هدف از برگزاری این رشته شناخت و تسلط به مباحث فلسفی در طول تاریخ اسلام تا عصر ملاصدرا است. از این رو در این رشته آراء و نظرات فیلسوفان برجسته اسلام همچون ابن‌سینا، شیخ اشراق و ملاصدرا در سه مکتب فلسفی مشاء، اشراق و حکمت متعالیه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. مهمترین کتاب‌های این فیلسوفان و همچنین شرح و تفسیر‌هایی که بر کتاب‌ها و اندیشه‌های آنها نوشته شده است از مهمترین منابع این دوره می‌باشند.

دانش آموختگان این رشته امکان شناخت فلسفه و کلام اسلامی و ایجاد نوآوری هایی را در این حوزه بدست میآورند. بعلاوه این دانش آموختگان می‌توانند به عنوان مشاورانی صاحب‌نظر در مسائل سیاسی عقیدتی، نقش مهمی در کاربردی کردن مبانی فکری و فلسفه‌ی غنی اسلامی ایفا کنند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.