اخبار دانشکده

درباره دانشکده علوم قرآنی

دانشکده علوم قرآنی از بزرگترین دانشکده‌های دانشگاه ادیان و مذاهب به لحاظ تعداد دانشجویان خارجی است. این دانشکده در سال 1400 کار خود را با پذیرش دانشجو در گروه علوم قرآنی آغاز کرد. این دانشکده بر مطالعات حوزه علوم قرآنی تمرکز دارد.

در حال حاضر این دانشـکده در رشـته «علوم قرآنی» در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته «علوم قرآن و حدیث» در مقطع دکتري دانشجو می‌پذیرد. آموزش در دانشکده علوم قرآنی به زبان‌های فارسی، عربی، و انگلیسی انجام می‌شود. در این دانشکده طی برنامه‌های زمان‌بندی شده و مرتب نشست‌های علمی ترویجی در خصوص موضوعات مربوط به علوم قرآنی برگزار می‌شود.

دانش‌آموختگان این دانشکده علاوه بر تدریس در دروس رشته‌های دین پژوهی و مطالعات ادیان در قالب اساتید عضو هیئت علمی یا مدعو، در شاخه‌های مختلف علوم قرآنی می‌توانند به تحقیق و پژوهش بپردازند. این دانش‌آموختگان در قالب مقالات علمی پژوهشی و پایان نامه، پژوهش‌هایی را به سامان می‌رسانند که می‌تواند گام بزرگی در ارائه منظرهای نو از علوم قرآنی باشد.

آموزش در دانشکده علوم قرآنی در تمامی رشته‌ها و مقطع‌ها به صورت حضوری است و آموزش مجازی برای هیچ رشته و مقطعی ارائه نمی‌شود. در این دانشکده رشته‌های دکتری به صورت پژوهش محور نیز ارائه می‌شود. در تحصیل به شیوه پژوهش محور دانشجو از طریق پروپوزال پذیرش می‌شود و سپس از طریق تحقیق و ارتباط با اساتید راهنما و مشاور که به تشخیص اساتید به صورت مجازی یا حضوری انجام می‌شود پایان نامه‌ی خود را انجام و ارائه می‌دهد.

پذیرش غیر ایرانیان در دانشکده علوم قرآنی با پذیرش کسانی که تابعیت ایرانی دارند متفاوت است. تمام کسانی که تابعیت ایرانی دارند از طریق آزمون پذیرش می‌شوند اما غیر ایرانیان بدون آزمون و با ارسال مدارک مورد نظر دانشگاه می‌توانند در این دانشکده برای تحصیل در رشته مورد نظر خود اقدام کنند. درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های این دانشکده توسط هیئت علمی گروه‌های علمی بررسی می‌شود و پس از بررسی درخواست از طریق بررسی رزومه، سطح علاقه‌مندی و … موافقت یا عدم موافقت با درخواست اعلام می‌شود. در صورت اعلام موافقت، دانشجو می‌تواند با ارائه مدارک مورد نظر دانشگاه، در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شود.

دانشکده علوم قرآنی در حال حاضر دارای یک گروه به نام «علوم قرآنی» است. به زودی گروههای دیگری که در حوزه مطالعات علوم قرآنی هستند، به این دانشکده افزوده خواهد شد. گروه «علوم قرآنی» دارای دو رشته «علوم قرآنی» و «علوم قرآن و حدیث» می‌باشد. ریاست دانشکده بر عهده دکتر محمد ملکی نهاوندی است. و مدیریت گروه علوم قرآنی بر عهده‌ی دکتر محمد تقی انصاری پور می‌باشد.

تقویم آموزشی

تاریخ شروع
1400/11/02
تاریخ پایان
1400/11/08

رویدادهای پیش رو

02
اردیبهشت

به اطلاع میرساند تاریخ شروع امتحانات نیمسال اول 30 دی 1400 می باشد.

10
اردیبهشت

امتحانات نیمسال اول در تاریخ 20 بهمن سال 1400 به پایان می رسد

26
اردیبهشت

برنامه آموزشی ترم دوم سال تحصیلی 1400-01 در تاریخ دوشنبه 25 اسفند آغاز می شود.

20
اردیبهشت

گروه ها

اعضای هیئت علمی