اخبار دانشکده

تقویم آموزشی

تاریخ شروع
1402/11/21
تاریخ پایان
1403/03/31

گروه ها

اعضای هیئت علمی

دکتر خدیجه برزگر

دکتری مطالعات زنان

دکتر سمیه عرب خراسانی

دکتری جامعه شناسی،

دکتر اعظم خوش صورت موفق

دکتری مطالعات تطبیقی مذاهب

درباره دانشکده

دانشکده زن و خانواده بر مطالعات زنان تمرکز دارد. این دانشکده علاوه بر رویکرد جامعه‌شناسانه در خصوص مطالعات زنان مباحثی پیرامون فقه و حقوق اسلامی، روانشناسی، تاریخ، هنر، بهداشت و مسائل فرهنگی اجتماعی اقتصادی را در این حوزه در دستور کار دارد. در حقیقت تمرکز اصلی این دانشکده فراهم ساختن درکی صحیح از دیدگاه اسلام درباره زن و خانواده در چارچوب نظام فکری و اجتماعی اسلام برای دانش‌پژوهان است. از مهمترین اهداف این دانشکده این است که دانش آموختگان بتوانند در حل مشکلات علمی در عرصه مسائل زنان و خانواده از اندیشه اصیل اسلامی بهره گیرند و روحی خلاق در این زمینه داشته باشند. دانش‌آموختگان این دانشکده علاوه بر تدریس در دروس رشته‌های مطالعات زنان در قالب اساتید عضو هیئت علمی یا مدعو، در حوزه‌های زن و خانواده و نیز حقوق زن در اسلام می‌توانند به تحقیق و پژوهش بپردازند.

در حال حاضر دانشـکده زن و خانواده در رشـته «مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام» در مقطع دکتري و در رشته‌هاي «مطالعات زنان گرایش زن و خانواده» و «مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام» در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. آموزش در دانشکده زن و خانواده به زبان‌های فارسی، عربی، و انگلیسی انجام می‌شود. در این دانشکده طی برنامه‌های زمان‌بندی شده و مرتب نشست‌های علمی ترویجی در خصوص موضوعات مربوط به زن و خانواده برگزار می‌شود. «انجمن دانشجویی زن و خانواده» یکی از انجمن‌های فعال این دانشکده است که جلسات علمی و سخنرانی متعددی را در دانشکده برگزار می‌کند.

آموزش در دانشکده زن و خانواده در هر دو رشته «مطالعات زنان گرایش زن و خانواده» و «مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام» در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر حضوری به‌صورت مجازی نیز ارائه می‌شود. اما رشته «مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام» در مقطع دکتری تنها به صورت حضوری و نیز به صورت پژوهش محور ارائه می‌شود. در تحصیل به شیوه پژوهش محور دانشجو از طریق پروپوزال پذیرش می‌شود و سپس از طریق تحقیق و ارتباط با اساتید راهنما و مشاور که به تشخیص اساتید به صورت مجازی یا حضوری انجام می‌شود پایان نامه‌ی خود را انجام و ارائه می‌دهد.

پذیرش غیر ایرانیان در دانشکده زن و خانواده با پذیرش کسانی که تابعیت ایرانی دارند متفاوت است. تمام کسانی که تابعیت ایرانی دارند از طریق آزمون پذیرش می‌شوند اما غیر ایرانیان بدون آزمون و با ارسال مدارک مورد نظر دانشگاه می‌توانند در این دانشکده برای تحصیل در رشته مورد نظر خود اقدام کنند. درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های این دانشکده توسط هیئت علمی گروه‌های علمی بررسی می‌شود و پس از بررسی درخواست از طریق بررسی رزومه، سطح علاقه‌مندی و … موافقت یا عدم موافقت با درخواست اعلام می‌شود. در صورت اعلام موافقت، دانشجو می‌تواند با ارائه مدارک مورد نظر دانشگاه، در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شود.

دانشکده زن و خانواده در حال حاضر دارای یک گروه به نام گروه «مطالعات زنان» است. گروه «مطالعات زنان» دارای دو رشته «مطالعات زنان گرایش زن و خانواده»، و «مطالعات زنان گرایش حقوق زن در اسلام» است. ریاست دانشکده بر عهده دکتر اعظم خوش صورت موفق است. مدیریت گروه مطالعات زنان نیز بر عهده دکتر معصومه زارعی می‌باشد.

ساختار اداری

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد عبدالصالح شاهنوش فروشانی
ریاست دانشکده زن و خانواده
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجید دهقان
معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده زن و خانواده
راضیه صغیر
کارشناس پژوهش
فاطمه نوروزی
کارشناس آموزش
علی بیدلی
مسول دفتر و دبیر گروه رشته های حضوری و غیرحضوری
دکتر معصومه زارعی
مدیر گروه زن و خانواده
دکتر سمیه خراسانی
مدیر گروه حقوق زن در اسلام