زبان و ادبیات عربی

زبان و ادبیات عربی

کارشناسی ارشد | حضوری

رشته «زبان و ادبیات عربی» در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن زبان و ادبیات عربی به طور تخصصی مورد آموزش قرار می‌گیرد. از آنجا که بسیاری از منابع علوم اسلامی به زبان عربی بوده و تسلط به آن می‌تواند در فراگیری معارف اسلامی و تبلیغ مؤثر باشد لازم است رشته زبان و ادبیات عربی به طور مستقل مورد توجه قرار گیرد.

از اهداف مهم این رشته تربیت مدرس برای مقطع کارشناسی حوزه‌ها و دانشگاه‌های خارج از کشور در زمینه زبان و ادبیات عرب است. همچنین تربیت پژوهشگر در این رشته و تربیت نیروهای توانمند در زمینه ادبیات متون دینی مخصوصاً قرآن و تربیت مبلغ دینی از جمله اهداف دیگر این رشته بشمار می‌رود.

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند محقق و مدرس ادبیات عرب شوند و با تسلط بر زبان عربی در امر تبلیغ معارف اسلامی و ابلاغ فرهنگ دینی به جوامع بشری آنان را از این منابع سرشار و بهرهمند سازند.

‌ داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانش‌جویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته لیسانس می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در مقطع لیسانس در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد «زبان و ادبیات عربی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر دو نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد. برنامه کارشناسی ارشد «زبان و ادبیات عربی» شامل 64 واحد درسی است که 32 واحد دروس تخصصی، 32 واحد دروس جبرانی و 4 واحد پایان‌نامه است. دانشجو ملزم است کلیه واحدهای اصلی و پایان‌نامه و نیز با توجه به رشته کارشناسی که در آن فارغ التحصیل شده هر چند تعداد واحد از دروس جبرانی را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «ادبیات پیشرفته»، «ادبیات تطبیقی»، و «ادبیات معاصر»، «تاریخ ادبیات»، «فقه اللغة»،و «تحلیل متون»، «نقد ادبی»، و «علوم بلاغی» از جمله دروس تخصصی است که در رشته زبان و ادبیات عربی تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «فقه»، «اصول»، «علوم بلاغی»، «مفردات»، «زبان‌شناسی پیشرفته»، و «ادبیات عرب» در میان دروس جبرانی گنجانده شده است.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 18میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).
  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت‌نام در رشته­‌های کارشناسی ارشد حضوری دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
  • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.