حکمت هنرهای دینی

حکمت هنرهای دینی

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری «حکمت هنرهای دینی» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این رشته گرایشی میان‌رشته‌ای بین علوم انسانی و هنر است. علاقمندان به تحصیل در این دوره باید فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد در گرایش‌های مختلف فلسفه (فلسفه غرب، فلسفه اسلامی، فلسفه علم) و ادیان و عرفان باشند. فارغ التحصیلان سایر رشته ها باید در آزمون دو مرحله ای شرکت کنند. آنها در صورت قبولی در آزمون نخست، مجوز ورود به دوره دوم را در کنار داوطلبان گرایشهای مختلف فلسفه دریافت خواهند کرد.

از اهداف این رشته تربیت و آموزش متخصصان و صاحب نظرانی است که در تجزیه و تحلیل پژوهشهای مشترک میان دو حوزه هنری و علوم انسانی از توان لازم برخوردار باشند. متخصصانی که بتوانند از عهده تحقیق و اداره طرحهای پژوهشی برآیند و تصحیح، تنقیح و نقد مطالعات و منتشرات موجود را به بهترین نحو به انجام رسانند.

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند علاوه بر تدریس در مراکز آموزشی و موسسات آموزش عالی، به پژوهش و تحقیق در زمینه موضوعات حکمت هنرهای اسلامی بپردازند. همچنین آنها می‌توانند در مسائل فرهنگی عقیدتی مشاورانی صاحب نظر به شمار آیند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

 

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.