حجت‌الاسلام والمسلمین غفوری‌نژاد:

برگزاری پیش نشست کنگره بین المللی غدیر در دانشگاه ادیان و مذاهب

تاریخ انتشار:

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد غفوری‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و دبیر علمی پیش نشست غدیر در تاریخ و مذاهب اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب درباره برپایی این همایش گفت: بیش از یک سال پیش دبیرخانه کنگره علمی پژوهشی بین المللی غدیر در عتبه مبارکه حسینیه آغاز به کار کرد و تصمیم گرفته شد این کنگره با همکاری برخی مؤسسات علمی از جمله دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شود. موضوعات مختلفی هم‌چون غدیر در تاریخ، غدیر در فرق و مذاهب اسلامی، بانوان و غدیر، غدیر در ادبیات فارسی برای تدوین مقالات این کنگره تدوین شد.

دکتر غفوری‌نژاد در ادامه گفت: از جمله مراکز علمی که برای برگزاری این کنگره اعلام‌ آمادگی کردند، دانشگاه ادیان و مذاهب بود. بر این اساس دانشگاه ادیان و مذاهب عهده‌دار بخش «غدیر در تاریخ و فرق و مذاهب» شد. بدین ترتیب کار سفارش مقاله و فراخوان مقالات آغاز شد و کمیته علمی شکل گرفت. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان مسئولیت زیرموضوع «فرق و مذاهب اهل‌سنت»، دکتر موسوی‌نژاد مسئولیت زیرموضوع «فرق شیعه»، دکتر داداش‌نژاد مسئولیت زیرموضوع «تاریخ» را بر عهده گرفتند. بنده نیز به عنوان دبیر علمی و حجت‌الاسلام دکتر سید مهدی طباطبایی به عنوان دبیر اجرایی انتخاب شدیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه گفت: پس از سفارش مقالات و فراخوان مقاله، نوبت به ارزیابی مقالات رسید و مجموعاً بیست مقاله با محوریت غدیر حاصل تلاش دوستان بود. این مقالات ان شاء الله در مجموعه مقالات کنگره غدیر منتشر خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر غفوری‌نژاد هم‌چنین گفت: مراکز همکار، همایش‌هایی به عنوان پیش‌نشست این کنگره برگزار کرده‌اند و دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در همین راستا پیش‌نشستی در چهارم دی‌ماه 1398 روز میلاد حضرت مسیح(ع) برگزار می‌کند. یکی از محورهای مقالات، «جانشینی پیامبران در ادیان» است. مقالاتی با محوریت جانشینی حضرت موسی(ع) در سنت یهودی و جانشینی حضرت مسیح(ع) در سنت مسیحی و مقایسه این‌ها با اعتقادات شیعه نسبت به جانشینی حضرت امیر(ع) فراهم آمده است. این نشست با حضور سخنرانان و صاحب‌نظران و ارائه مقاله توسط اساتیدی چون دکتر منتظر القائم، دکتر دادادش‌نژاد، دکتر فرمانیان، دکتر شریعتمداری و دکتر جاودان برگزار خواهد شد که امیدواریم گامی به جلو در مطالعات با محوریت غدیر باشد.

وی افزود: در وهله اول گمان می‌شود که در محیط شیعی نسبت به مسئله غدیر کوتاهی علمی نداشته‌ایم و دانشمندان بزرگ شیعه آن‌چه را در این واقعه دخیل بوده است، با تلاش و کوشش علمی به نقطه آخر رسانده‌اند، ولی ضمن ارج نهادن به کوشش و تلاش علما و بزرگان شیعه در طول تاریخ تشیع نسبت به اصل و دلالت واقعه غدیر بر جانشینی حضرت امیرالمؤمنین(ع) این فاز مطالعاتی نشان داد که هنوز جای کار در ابعاد فراوانی نسبت به این رویداد مهم تاریخی مهم وجود دارد و به مسئولان اعلام کردیم که بعد از مطالعاتی که طی یک سال گذشته در این حوزه انجام شده است، معلوم شده هنوز افق‌های کار نشده‌ای در حوزه غدیر وجود دارد و می‌طلبد یک دبیرخانه دائمی برای این سلسله همایش‌ها و کنگره‌ها ایجاد شود و کار علمی پیرامون این واقعه مهم ادامه یابد.

وی در پایان گفت: تأکید بر غدیر هیچ منافاتی با وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب اسلامی ندارد و ما به عنوان دستاوردی مطالعاتی که در این حوزه انجام شده است، می‌توانیم ادعا کنیم که اصل واقعه غدیر جزو مشترکات مذاهب اسلامی است و بلکه اصل تعیین جانشین در سنت پیامبران پیشین، جزو مشترکات ادیان است و البته اختلافاتی در ادیان بر سر تعیین جانشین وجود دارد ولی اصل تعیین جانشین در عمده سنت‌های ادیان ابراهیمی وجود دارد و اختصاصی به مذهب تشیع و دین اسلام ندارد. بنابراین تأکید بر مسئله غدیر می‌تواند به منزله تأکید بر یک امر مشترک بین همه مذاهب اسلامی باشد. طبیعتاً اختلافاتی در تفسیر حدیث غدیر و احادیث مشابه بین مذاهب مختلف وجود دارد. به هیچ وجه مسئله مذهب‌گرایی و طایفه‌گرایی مد نظر برگزارکنندگان نیست و می‌توان از این فرصت به عنوان تلاش در راستای وحدت استفاده کرد.

مطالب مشابه