به همت معاونت پژوهشی؛

کرسی علمی ترویجی زمستان ۱۴۰۲ برگزار شد

تاریخ انتشار:

کرسی علمی ترویجی با موضوع بسترشناسی محتوایی برخی از روایات مورد اهتمام محدثان شیعی درباره مخالفان ولایت امامان با ارائه دکتر علی آقا نوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به همت معاونت پژوهشی کرسی علمی ترویجی با موضوع بسترشناسی محتوایی برخی از روایات مورد اهتمام محدثان شیعی درباره مخالفان ولایت امامان با ارائه دکتر علی آقا نوری و نقد دکتر محمدحسن محمدی مظفر برگزار شد.

در این نشست دکتر علی آقا نوری بیان داشت: برخی شیعیان، دیدگاه و عملکرد خود را  نسبت به مخالفان مذهبی، با استناد به برخي از روايات و تمسك به ظاهر آن‌ها موجه می‌دانند، در حالي‌كه با اين روش فقط ‌به ترویج رویکرد‌ تکفیری دامن مي‌زنند، و نيز اندیش‌وران و دلسوزان وحدت امت اسلامي را خلع سلاح مي‌كنند.

وی ادامه داد: اما آيا اين روايات يكسره صحيح هستند؟ و بر فرض صحت سندي، آيا دلالت روشني بر مقصود و برداشت آن‌ها مي‌توان يافت؟ و حتي با صرف‌نظر از فضاي صدور آن‌ها، آيا اساساً «خبر واحد» مي‏تواند تكيه‌گاه احكام و موضوعات غيرفقهي و داوری‌های مهم، به‌ویژه، از نوع سرنوشت‌ساز و یا زیانبار آن برای جامعه باشد؟

پاسخ به این پرسش‌ها، و نقد و بررسی و تحلیل محتوای چنين روایاتي، بعلاوه تبیین سیره عملی اهل‌بیت (ع) و عالمان نامدار شیعی در نوع نگاه و چگونگی مواجهه با مخالفان مذهبی، مطالبی است كه باید به آن پرداخت.

دکتر علی آقا نوری، تصریح کرد: پذيرش و پايبندي به ظاهر برخي احاديث وارد شده در میراث حدیثی شیعه، به‌ويژه، آن دسته كه در باب ويژگي‏ها و سرنوشت و جایگاه اعتقادی منكران و جاهلان به امامت و ولايت و اهل‌بیت (ع) است، می‌تواند تحکیم و ترویج مبانی مذهبی و توجیه نگاه و برخورد افراطی با مخالفان و رقبای فکری را در پي داشته باشد.

وي در پایان افزود: ظواهر این دسته از احادیث، نه ‌تنها با سیره عملی اهل‌بیت (ع) و مواجهه مستمر آنان با مخالفان مذهبی در تضاد است، بلکه اصرار بر آن‌ها نقض بسیاری از سخنان دیگر ايشان خواهد بود. از اين‌رو، نقد، بررسي و چاره‌جويي از ظواهر حساسيت‌برانگيزِ اين دسته از روايات كاري ضروري مي‌‏نمايد.

در ادامه دکتر محمدحسن محمدی مظفر به نقد مطالب ارائه شده پرداخت و نکاتی را درباره آن بیان کرد.

350a0521
350a0521
350a0522
350a0530
350a0538
350a0539
350a0555
350a0560

مطالب مشابه