به همت معاونت فرهنگی-اجتماعی؛

پخش مستند «یک شهر یک قیام» در دانشگاه ادیان و مذاهب

تاریخ انتشار:

مستند «یک شهر یک قیام» سه‌شنبه 19 دی 1402 در دانشگاه ادیان و مذاهب پخش شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به همت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه ادیان و مذاهب، به مناسبت 19 دی و قیام خونین مردم قم مستند«یک شهر یک قیام» در دانشگاه ادیان و مذاهب پخش شد.

مستند «یک شهر یک قیام» به کارگردانی امیرحسین خلیلی با مدت زمان 30 دقیقه ساخته شد. این مستند به موضوع قیام مردمی نوزده دی‌ماه سال 1356 و اهانت روزنامه اطلاعات به ساحت امام خمینی (ره) می‌پردازد و اعتراض مراجع و حوزه‌های علمیه و همراهی مردم با این جریان را به تصویر می‌کشد. مستند نیمه بلند “یک شهر یک قیام” روایتی از جرقه فاز نهایی مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی است که سیزده ماه پس از آن انقلاب اسلامی به پیروزی می‌رسد. در این مستند با کارشناسان و صاحبنظران این حوزه مصاحبه و قطعه‌هایی از سخنرانی‌های مراجع اعظام تقلید همچون نوری همدانی و برخی فضلای قم که شاهدان صحنه بودند، ضبط شده است.

قیام مردم قم در 19 دی سال 56 به دلیل آنکه در مقاله‌ای موضوع بی‌حجابی فضیلت و به ساحت مقدس امام خمینی اهانت و قیام 15 خرداد 1342 توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی شده بود، رخ داد. در این تاریخ اقشار مختلف مردم قم با راهنمایی‌های مراجع و فضلای علمیه قم دست به قیام زدند و نیروهای رژیم نیز تصمیم به حمله و تیراندازی به سوی مردم گرفتند. در این روز جمعی از طلاب و مردم قم به شهادت رسیدند.

گفتنی است مستند «یک شهر یک قیام» سه‌شنبه 19 دی 1402 بعد از نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه دانشگاه ادیان و مذاهب پخش شد.

 

مطالب مشابه