نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان تاکید کرد؛

تقریب بین مذاهب اسلامی یکی از آرمان‌های امام و انقلاب و رهبری است

تاریخ انتشار:

فعالیت‌های دانشگاه ادیان و مذاهب دقیقا همان چیزی است که ما امروز برای آینده تمدنی خود به آن نیاز داریم .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب در سفری به استان هرمزگان با آیت الله دکتر محمد عبادی‌زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار آیت الله عبادی‌زاده با خوش‌آمدگویی به سفیران فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: ارتباطات و تعاملات و سفرهای میدانی مصداق بارز جهاد تبین است که مقام معظم رهبری بارها آن را مورد تاکید قرار داده‌اند و گاهی اوقات فواید و تاثیرگذاری این سفرهای میدانی به مراتب از سمینارها و همایش‌هایی که حتی به صورت بین‌المللی انجام می‌شود بیشتر است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با ذکر خاطره‌ای از حضور عالم برجسته لبنانی شیخ سعید شعبان در ایران اسلامی گفت: در سفری که به لبنان داشتیم از جناب شیخ سعید شعبان که یکی از علمای برجسته لبنانی بودند برای حضور و بازدید از شهرهای ایران اسلامی دعوت کردیم و ایشان  وقتی به به کشور عزیزمان تشریف آوردند و در شهرهای مختلف وضعیت اتحاد و همدلی بین آحاد مردم را دیدند گفتند که  مطالبی که شما در لبنان از اتحاد شیعه و سنی در ایران برای ما گفتید باعث تعجب ما گردید و به همین جهت دعوت شما را پذیرفتیم و حضوری به اینجا آمدیم تا راستی‌آزمایی کنیم و آنچه که ما دیدیم فراتر از آن چیزی بود که شما گفتید. ایشان همچنین گفتند ما سال‌های سال در کنفرانس وحدت که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود شرکت کرده‌ایم و در این کنفرانس‌ها فقط از هتل به محل جلسه و برای سخنرانی رفته‌ایم و این سفر میدانی ما به مراتب از کنفرانس‌ها و همایش‌هایی که در این سال‌ها شرکت کرده‌ایم دستاورد بیشتری برای ما داشته است.

وی افزود؛ مقام معظم رهبری هم که در مسئله جهاد تبیین تاکید می‌فرمایند به همین جهت است که در بحث الگوهای پیشرفت، دانشجویان و طلاب ما بیایند و دستاوردهای نظام اسلامی را در تمام جنبه‌ها ببینند و برکت این سفرهای میدانی این است که هم جوانان ما را امیدوار می‌کند و هم برای حضورشان در آینده کشور انگیزه آنها را بالا می‌برد.

امام جمعه بندرعباس بیان کرد؛ رسالت دیگری که مقام معظم رهبری به آن اشاره می‌فرمایند نقش و جایگاه مراکز علمی و دانشگاهی در بالا بردن سطح آگاهی جامعه است و فعالیت‌های دانشگاه ادیان و مذاهب دقیقا همان چیزی است که ما امروز برای آینده تمدنی خود به آن نیاز داریم .

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد ؛ مسئله تمدن نوین اسلامی که مقام معظم رهبری بارها  آن را بیان فرموده‌اند نیاز به کادرسازی و نیروسازی دارد و این حرکت بزرگ پرچمدارانی می‌خواهد که در داخل کشور و جهان اسلام برای ما بسیار حائز اهمیت است البته در مسئله تمدن نوین اسلامی برخی‌ها فکر می‌کنند که باید فقط به فعالیت‌های بین المللی توجه داشته باشند اما باید دقت داشت که کار ما از داخل کشور آغاز می‌شود و این پرچم امروز در دست انقلاب اسلامی است و ما باید ابتدا مسائل خودمان را حل کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان خاطرنشان کرد؛ مسئله تقریب بین مذاهب اسلامی نیز که یکی از آرمان‌های امام و انقلاب و رهبری است، یک مسئله شعاری نیست و ما باید تقریب را از کشور خودمان آغاز کنیم و آن را  به خارج از جامعه ایران گسترش دهیم و رسالت ما در تقریب بین مذاهب اسلامی در داخل کشورمان رسالت بزرگی است.

آیت الله عبادی زاده همچنین با اشاره به حوادث غزه و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی بیان کرد؛ قطعاً شما با نگاه تمدنی به اتفاقاتی که در غزه در حال رخ دادن است نگاه می‌کنید و اگر دنیا  امروز قلبی داشته باشد این قلب در منطقه غرب آسیاست و هر کسی که می‌خواهد بر این دنیا تسلط داشته باشد باید این قلب را تصرف کند وغرب آسیا نیز قلبی دارد که آن شامات است.

وی اظهار کرد؛ با یک نگاه اجمالی به تاریخ می‌بینیم که اکثر حکومت‌ها در این منطقه تمدن‌ساز شامات بروز و ظهور داشته‌اند و مرکز ثقل تقابل ما چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام همین منطقه بوده است و تمدن بیزانس در ترکیه و تقابل ایران و روم برای گرفتن قدرت در همین منطقه بوده است و بعد از اسلام نیز جنگ‌های صلیبی و دیگر جنگ‌ها و  عمده مشاجرات و تقابلات و درگیری‌ها بین تمدن‌ها، در این منطقه شامات بوده است. جنگ غزه هم نشانگر همین است که آمریکا و اسرائیل فهمیده‌اند که اگر قلب این منطقه را از دست بدهند کار تمدن غرب تمام است و ما امروز بحمدالله با رویکرد ایجاد تمدن نوین اسلامی رو به جلو می‌رویم که بعد از پیامبر اکرم(ص) شاکله آن شکل گرفت و در دوران بنی عباس و بعد از آن، قرن‌های بسیاری مسلمانان در مجموعه کشورهای حوزه غرب حتی آندلس و همینطور در قلب این منطقه حضور داشتند.

آیت الله عبادی‌زاده با توصیه به اساتید و دانشجویان حاظر در این جلسه برای آماده‌سازی جامعه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی گفت: قشر فرهیخته حوزوی و دانشگاهی باید نگاه تمدنی را در میان نخبگان تقویت کنند زیرا که حکم اول تمدن ایجاد آن نگاه تمدنی و فکر تمدنی است و ما باید ابتدا این فکر تمدنی را ایجاد کنیم و بعد به سراغ نرم افزار و سخت افزار برویم و این نگاه تمدنی از نخبگان شروع می‌شود و باید در تمام تاروپود جامعه ما ایجاد شود. منتها ماموریت و مسئولیت دانشمندان و نخبگان مسئولیت سنگینی است و کار دانشگاه ادیان و مذاهب هم با همین رویکرد است و بدانید با نگاهی که این دانشگاه به کادرسازی و آینده تمدن اسلامی دارد کار شما یک کار تمدنی است و در راستای این حرکت تمدنی انجام می‌شود و رسالت ما برای اینکه این فکر را به مجموعه دانشجویان و اساتیدمان و تمام مجموعه‌های علمی و فرهنگی منتقل کنیم رسالت بزرگ و سنگینی است و بر همین اساس جناب حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب هم همیشه نگاه‌های بلند و عمیقی داشته‌اند و گسترش و توسعه دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در همین مسیر، رو به جلو پیش می‌رود.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در پایان با اظهار امیدواری از دستاوردهای سفر کاروان سفیران فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب به استان هرمزگان گفت: امیدواریم هستیم که ان شاالله همه اساتید و دانشجویانی که در این جلسه حضور دارند بتوانند از این سفر دستاوردهای خوبی کسب کنند و در آینده هم انشاالله این حرکت‌ها، سفرها و تبادل‌نظرها جهانی شود و ما باید یک تعامل مدرسه‌ای را در جهان اسلام شکل بدهیم و ما این را در گذشته و در تاریخ اسلام داشته‌ایم که اساتید بزرگ اهل سنت در محضر علمای شیعه تلمذ می‌کردند و بالعکس اساتید بزرگ شیعه در محضر علمای اهل سنت تلمذ می‌کردند و زمانی که شیخ مفید(ره) این حرکت تعاملی را پایه‌گذاری کرد ما شاهد دوران طلایی جهان اسلام بودیم و چرا نباید این اتفاق دوباره تکرار شود؟ ما می‌توانیم این تعامل مدرسه‌ای را در سطح دانشگاهی به ویژه دانشگاه‌هایی که رسالتی در حوزه تمدن سازی دارند دنبال کنیم و بنده اعتقاد دارم که دانشگاه‌های ما و حوزه‌های علمیه ما باید در این تعامل و ارتباطات مدرسه‌ای پیشگام باشند و آن را پیگیری کنند و همین رفت‌وآمدها و سفرها زمینه‌اش را فراهم می‌کند و این سفرها اعتمادسازی می‌کند که در آینده ‌تصمیمات بهتری در زمینه‌های مختلف اتخاذ شود.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری با تشکر از میهمان‌نوازی مردم خونگرم و مسئولین خدوم استان هرمزگان از کاروان سفیران فرهنگی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت:یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه ادیان و مذاهب معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه‌های اهل بیت(علیهم السلام) است.

 قائم مقام رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد؛ امروز به برکت زحمات و تلاش‌های علمای شیعه و سنی استان هرمزگان وحدت و همدلی بین آحاد مردم این استان موج می‌زند و هرمزگان می‌تواند الگوی مناسبی از زندگی مسالمت آمیز و محبت آمیز اقوام و مذاهب مختلف برای سایر استان‌های کشور  باشد.

گفتنی است در پایان این دیدار لوح یادبود دانشگاه ادیان و مذاهب تقدیم آیت الله عبادی‌زاده نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندر عباس شد.

مطالب مشابه