در دیدار با اسقف اعظم یونان تاکید شد؛

رهبران دینی برای صلح و کاهش آلام بشری تلاش کنند

تاریخ انتشار:

ظاهرا برای بشریت وجدانی باقی نمانده است تا صدای مظلومین را به جایی برساند و از کشتار غیر نظامیان و بی‌گناهان جلوگیری کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه دیان و مذاهب و هیئت همراه در سفری به یونان با اسقف اعظم این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار اسقف اعظم ایرونیموس با اظهار خوشحالی از دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب و هیئت همراه گفت: می‌خواهم احساسات خود را برای حضور در این جلسه‌ی علمی در این مرکز بیان کنم به خصوص شما که از یک کشور بزرگ و تاریخی هستید.
وی ادامه داد؛ از دوران کودکی خاطرم هست زمانی که به مدرسه می‌رفتیم و درس تاریخ داشتیم در مورد جنگ‌هایی که پیشینیان ما با پیشینیان شما داشتند می‌خواندیم و ما بعد از قرن ها این جا کنار هم هستیم.
اسقف اعظم ایرونیموس افزود؛ هم فضا و موقعیت شما و هم فضا و موقعیت ما توانایی همکاری مشترک را داراست و حوزه اولی که می‌توانیم تعامل داشته باشیم عمیق کردن فعالیت‌های مشترک در حوزه دین پژوهی و تئوری های مرتبط با آن است.
وی با اشاره به این که باید نگاه کنیم ببینیم این علمی که توسط اندیشمندان ما تولید می‌شود تا چه اندازه می‌تواند به بشر کمک کند تاکید کرد؛ اگر این فعالیت‌ها را فقط در حوزه تحقیقات و ایده‌های دینی انجام شود قطعا دستاوردهای مهمی به همراه خواهد داشت اما نمی‌دانم در عصر فعلی چه میزان می‌تواند موثر واقع شود.
اسقف ایرونیموس خاطر نشان کرد؛ وقتی به من خبر دادند که قرار است با شما دیداری داشته باشیم این حس بر من غالب شد که نقش ما رهبران دینی در برقراری صلح هر چه بیشتر دنیا چیست؟ و ما چگونه می‌توانیم به دنیای خودمان برای صلح و عشق بیشتر کمک کنیم.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با تشکر از اسقف اعظم یونان برای وقتی که در اختیار هیئت ایرانی برای این دیدار قرار داده است گفت: ما هم از خردسالی تاریخ یونان، تاریخ کمبوجیه و حکومتی که ایرانیان در این جا داشتند را خواندیم. یونان شاید از لحاظ جمعیت و مساحت خیلی بزرگ نباشد اما در اندیشه ما کشور بزرگی است . شما بزرگان صاحب اندیشه‌ای در فکر و منطق و اندیشه در جهان داشته‌اید مثل افلاطون و ارسطو و سقراط و در طب افرادی مثل بقراط که تاریخ به آن‌ها مدیون است.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد؛ شما یکی از 10 تمدن شناخته شده جهان هستید. هنوز در تمام جهان از الفبای لاتین شما استفاده می‌شود. بنابر این یونان در تاریخ بشریت جایگاه ویژه‌ای دارد.
وی افزود؛ این سفر برای ما تجربه جدیدی بود. به کوه آتوس سفر کردیم و دو سه روز آنجا پیش رهبان ماندیم و این تجربه خاص و جدیدی بود. کسی نمی‌تواند تصور کند دو هزار نفر در آنجا فارغ از هرچیزی متوجه خدا باشند.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب اظهار کرد؛ امروز بشریت با مشکلات سختی روبرو است و از این مشکلات رنج می‌برد و این وظیفه مشترک ما و شما که لباس دینی پوشیده‌ایم است تا برای صلح و کاهش آلام بشری تلاش کنیم.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تاکید کرد؛ یکی از درد‌های امروز بشریت مساله غزه است. زنان و فرزندان بیگناه در حد هزاران نفر کشته می‌شوند و ظاهرا برای بشریت وجدانی باقی نمانده است تا صدای مظلومین را به جایی برساند و از کشتار غیر نظامیان و بی‌گناهان جلوگیری کند و من ضمن تشکر از مواضع شما از شما می‌خواهم یک موضع گیری صریحی نسبت به جنایتی که در غزه در حال وقوع است انجام دهید.
وی با بیان این که در کنار ده‌ها مسجد و بیمارستان یکی از جاهایی که بمباران شد کلیسای ارتدکس در غزه بود و این جای تاسف دارد گفت: بشریت باید برای آینده خود فقط راه گفت‌و‌گو را انتخاب کند و ما برای کشور فلسطین و یهودیان ساکن آنجا هم نسخه بی عدالتی نداریم. نسخه ما منطبق بر دموکراسی کامل است ما معتقدیم هر کس شناسنامه یا پاسپورت فلسطینی دارد با هر دینی چه مسلمان و چه مسیحی و چه یهودی در یک انتخابات سالم و آزاد شرکت کند و هر نتیجه انتخاباتی که زیر نظر سازمان ملل برگزار شد بقیه بدان تن دهند و با مسلامت در کنار هم زندگی کنند و هیچ کس نباید به خاطر عقیده‌اش زیر فشار قرار بگیرد.

مطالب مشابه