رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در وبینار سی‌و هفتمین کنفرانس…

تاکید بر گسترش همکاری مشترک کشورهای اسلامی برای رسیدن به انسجام مطلوب

تاریخ انتشار:

امروزه یکی از واجبات جهان اسلام ایجاد بازار مشترک اقتصادی، برداشتن تعرفه‌ها بین کشورهای اسلامی و رواج داد و ستد میان آنها است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابولحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در وبینار سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: ما باید در مسیر وحدت اسلامی راه‌های مختلفی را در بعد نظری و علمی بپیماییم و بتوانیم به ارزش‌های مشترک تاکید کنیم تا به سر منزل مقصود یعنی تشکیل امت واحده اسلامی برسیم.

وی افزود: امروز خوشبختانه الگوهای متعددی در زمینه انسجام و وحدت در جهان اسلام وجود دارد و ما باید از این الگوها استفاده کنیم. این الگوها عبارتند از ایجاد بانک توسعه اسلامی به عنوان بانک مشترک جهان اسلام، سازمان آیسسکو به عنوان نهاد فرهنگی مشترک، مرکز فرهنگی مشترک، ارسیکا به عنوان مرکز هنری مشترک بین جهان اسلام و غیره.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطر نشان کرد: امروزه یکی از واجبات جهان اسلام ایجاد بازار مشترک اقتصادی، برداشتن تعرفه‌ها بین کشورهای اسلامی و رواج داد و ستد میان آنها است. همه این موارد باید به عنوان یک ارزش مشترک کار خود را آغاز کند و قوانین آن شکل بگیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در خصوص مسائل نظری وحدت اسلامی باید موازین و مقاصد فقهی به یکدیگر نزدیک شود و بین مذاهب اسلامی، دیدگاه‌های مشترک شکل گیرد تا بتوانیم در مسائل فقهی به یکدیگر نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به انسجام مطلوب باید عمل مشترک و همکاری مشترک را در بین کشورهای اسلامی گسترش دهیم، گفت: اگر کشورهای اسلامی از امکانات یکدیگر با خبر باشند و باب اقتصادی را توسعه دهند می‌توانند به موفقیت و همکاری‌های جدید دست یابند.

وی با اشاره به شکل گیری رابطه ایران و عربستان تاکید کرد: اگر همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی میان کشورهای اسلامی شکل بگیرد، شناخت مردم کشورهای اسلامی از یکدیگر بیشتر می‌شود و در نهایت تعاملات سازنده‌ای میان آنان حاصل می‌شود تا بتوانند در زمینه‌های مختلف اقدامات مشترکی انجام دهند.

مطالب مشابه