برگزاری همایش بزرگداشت سید جعفر مرتضی عاملی

تاریخ انتشار:

آیین بزرگداشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی با حضور اندیشمندان، علما و دانشجویان حوزه و دانشگاه در مشهد برگزار شد.

در چهارمین سالگرد درگذشت مرحوم علامه «سید جعفر مرتضی عاملی (ره)» مراسم بزرگداشت این عالم فقید با حضور جمعی از شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی در مشهد برگزار شد.

در این مراسم که به دعوت دانشگاه ادیان و مذاهب واحد مشهد و با همکاری جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان، در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ابعاد مختلف شخصیت مرحوم علامه جعفر مرتضی عاملی (ره) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام دکتر «محمد غفوری نژاد» دبیر این همایش با بیان این که علامه جعفر مرتضی عاملی از نزدیکترین شخصیت‌ها به میر حامدحسین هندی و علامه امینی بود، خاطرنشان کرد: علامه جعفر مرتضی عاملی بیشتر به سیره پژوهی و تاریخ شناسی اهل بیت (ع) شناخته می‌شود؛ اما با نگاهی به تالیفات وی در می‌یابیم بعد دوم شخصیت ایشان بعد متکلمانه است و سایه کلام و دفاع از حریم اهل بیت (ع) بر افکار ایشان گسترده است.

وی افزود: کلام پژوهی علامه، ریشه در تصلب و اعتقاد قوی و مستحکم ایشان و انگیزه بالا برای دفاع از حریم اهل بیت (ع) و تشیع دارد؛ همان طور که این بُعد بر دیگر آثار ایشان حاکم است.

«شاخصه‌های اخلاق پزشکی در آثار علامه جعفر مرتضی عاملی»

حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا صالح» رئیس جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان رضوی و مترجم کتاب «الآداب الطبیه» تالیف علامه جعفر مرتضی عاملی نیز در این نشست به تبیین دیدگاه‌های علامه جعفر مرتضی در اخلاق و آداب پزشکی پرداخت و گفت: این کتاب به کاوشی در پیشینه، آداب و اخلاق پزشکی در منابع دینی و تاریخی و بررسی نقش اسلام و ایرانیان در شکوفایی علم طب پرداخته است و از جمله مهمترین شاخصه‌های این کتاب، این است که مرحوم علامه در آن به بیان شاخصه‌های اخلاق پزشکی پرداخته است.

وی افزود: ویژگی دوم مهم این کتاب این است که مرحوم علامه دراین کتاب، متنی را با عنوان سوگندنامه پزشکان و مبتنی بر آیات و روایات و دیدگاه‌های فقهی خود تهیه و تنظیم کرده است که از جمله نوآوری‌های ایشان در این حوزه به حساب می‌آید.

«علامه جعفر مرتضی عاملی پدر معنوی حزب الله لبنان»

حجت الاسلام والمسلمین «سید ابوالحسن نواب» رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در این همایش به بیان آشنایی دیرین خود با علامه جعفرمرتضی عاملی و تشریح مناسبات او با جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی پرداخت.

وی در سخنان خود به علاقه و ارتباطات میان علامه جعفرمرتضی عاملی با امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: ارتباط وی با حزب الله لبنان موجب شد که از او به عنوان پدر معنوی حزب الله نیز نام برده شود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب ضمن بیان خاطراتی از مرحوم علامه جعفر مرتضی عاملی گفت: در جریان جنگ سی و سه روزه لبنان، کتابخانه مرحوم جعفر مرتضی عاملی به صورت کامل از بین رفت که این کتابخانه مشتمل بر بسیاری از آثار و دست نوشته‌های ایشان بود که هنوز به چاپ نرسیده بود. وقتی با ایشان تماس گرفتم و نسبت به این موضوع اظهار ناراحتی کردم، ایشان به من گفتند: «فدای سر رزمندگان حزب الله! آن‌ها هستند که «اصل» را حفظ می‌کنند».

«اندیشه و تفکرات علامه، دیگر ملل و مردم مومن را بهره‌مند کرده است»

سید عبدالله مرتضی عاملی فرزند مرحوم علامه جعفر مرتضی عاملی نیز در سخنانی به بیان سیره عملی ایشان در مطالعه و پژوهش پرداخت و گفت: اندیشه و تفکرات علامه دیگر ملل و مردم مومن را بهره‌مند کرده است.

وی افزود: وی از نوجوانی عمر خود را در راه کسب علم و نشر، تدریس،  پژوهش و پاسخگویی به شبهات دینی و همچنین تربیت طلاب در ایران و لبنان سپری کرد و از ایشان تالیفات بسیاری در حوزه فقه و اصول، عقاید، تاریخ، فلسفه، اخلاق پزشکی، اخلاق تربیت، جامعه شناسی، مدیریت شهری و… به جا مانده است.

«بیان مباحث تخصصی در باب تاریخ و سیره پژوهی علامه»

در ادامه این مراسم، حاضران به بیان برخی موضوعات تخصصی در ارتباط با مرحوم علامه جعفر مرتضی عاملی پرداختند. دکتر «هادی وکیلی» دانشیار گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد موضوع «روش علامه مرتضی عاملی در تاریخ نگاری» را مطرح کرد و دکتر «محمود ملکی تراکمه ای» مدیر گروه حدیث پژوهشکده علوم اسلامی رضوی نیز موضوع «گزاره‌های  تاریخی محاصره در شعب ابی طالب از دیدگاه علامه جعفرمرتضی عاملی» را مورد بحث و بررسی قرار داد.

«رونمایی از دو اثر علامه سید جعفر مرتضی عاملی»

گفتنی است در این مراسم از ترجمه دو تالیف این عالم بزرگوار با عناوین «نقش معجزه در زندگی بشر، با نگاهی به معجزات و کرامات امام رضا (ع)» ترجمه «محمود نظری‌ پور» و «آداب پزشکی در اسلام» ترجمه حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا صالح» رونمایی شد.

در این همایش علاوه بر فرزند ارشد علامه، برادر وی حجه الاسلام و المسلمین مرتضی مرتضی عاملی و نیز دکتر نزیه منصور نماینده سابق مجلس لبنان و عضو شورای مرکزی حزب الله از کشور لبنان حضور یافته بودند.

این ویدئو گزارشی کوتاه از همایش بزرگداشت سید جعفر مرتضی عاملی است.

 

مطالب مشابه