با حضور دکتر عباس خامه‌یار برگزار می‌شود؛

نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب «زینب فریاد فرمند» نوشته آنتوان بارا

تاریخ انتشار:

نشست تخصصی با عنوان نقد و بررسی کتاب «زینب فریاد فرمند» نوشته آنتوان بارا؛ با سخنرانی دکتر عباس خامه یار، معاون فرهنگی-اجتماعی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ نشست تخصصی با عنوان نقد و بررسی کتاب «زینب فریاد فرمند» نوشته آنتوان بارا؛ با سخنرانی دکتر عباس خامه یار، معاون فرهنگی – اجتماعی دانشگاه ادیان و مذاهب روز یکشنبه مورخ 6/12/ 1402 ساعت 10 در سالن شماره 2 حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار خواهد شد .

بنا بر اعلام این خبر، کتاب «زینب فریاد فرمند» ترجمه‌ای از «زینب صرخه أکملت مسیره» نوشته آنتوان بارا مسیحی سوری الاصل مقیم کویت، با ترجمه غلامحسین انصاری به وسیله شرکت چاپ و نشر بین‌الملل چاپ رسیده است:

فصل اول: آماج مصائب

فصل دوم: عروس شهادت

فصل سوم: بانوی قهرمان

فصل چهارم: فریادی که انقلابی را کامل کرد

فصل پنجم: بانوی مقدس

فصل ششم: حماسه پیروزی

آنتوان بارا معتقد است برای بررسی و پژوهش در مورد حضرت زینب(س) نباید منحصراً به موضع‌گیری‌های ایشان در حادثه عاشورا پرداخت، بلکه باید کلیه رفتارها و تجلیات اخلاقی ایشان، از جهات انسانی و مذهبی، به گونه‌ا‌ی که متناسب با شخصیت او باشد، مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در فصل اول و دوم کتاب توضیحات مختصری از دوران کودکی آن بانو، رنج‌ها و مصیبت‌هایی که در دوران نوجوانی با از دست دادن جدشان، مادر و پدر و برادرشان کشیده‌اند، دعاها و نیایش‌های آن بانو بیان ‌شده‌است.

از فصل سوم به بعد درباره حوادث کربلا و سختی‌هایی که این بانو در آن دوران چه از لحاظ روانی، بخاطر سخن‌های به نا حق و توهین‌هایی که می‌دیدند، غم از دست دادن برادرش امام حسین(ع) و فرزندانش و تمام اهل بیت خاندان پیامبر(ص) و چه از لحاظ جسمانی، به خاطر اذیت ‌و آزارهایی که این بانو در دوران اسارت و بعد از آن متحمل گردیده، و همچنین به خطبه‌های وی پرداخته است. در پایان فصل ششم در بخش «زینب مطهر و مریم مقدس»، تشابهات بین این دو بانو از لحاظ درجه ایمان و مصیبت‌هایی که متحمل شده‌اند بررسی شده‌است.

مطالب مشابه