از سوی مراکز علمی و حوزوی؛

مراسم بزرگداشت سومین سالگرد ارتحال آیت الله تسخیری برگزار می‌شود

تاریخ انتشار:

این مراسم با مشارکت مراکز و نهادهای علمی و حوزوی روز شنبه 28 مرداد 1402 بعد از نماز مغرب و عشاء در قم،دفتر مقام معظم رهبری، حسینیه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم بزرگداشت سومین سالگرد ارتحال عالم مجاهد، زبان گویای اسلام و تشیع حضرت آیت الله محمدعلی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام برگزار می‌شود.
این مراسم با مشارکت مراکز و نهادهای علمی و حوزوی روز شنبه 28 مرداد 1402 بعد از نماز مغرب و عشاء در قم،دفتر مقام معظم رهبری، حسینیه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
آیت الله شیخ محمدعلی تسخیری در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در نجف اشرف در خانواده‌ای روحانی از خطه مازندران به دنیا آمد و در کنار تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی (در دانشکده فقه نجف اشرف) تحصیلات حوزوی را تا مرتبه اجتهاد در نجف اشرف سپری کرد و از محضر بزرگانی چون آیت الله خویی آیت الله سید محمدباقر صدر،آیت الله سید محمدتقی حکیم و آیت الله شیخ جواد تبریزی بهره گرفت. وی فعالیت‌های علمی خود را از سال ۱۳۵۰ در حوزه علمیه قم ادامه داد.
آیت الله تسخیری از چهره‌های شناخته شده علمی و فرهنگیِ جهان اسلام بود که همواره در معرفی درست تشیع و ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان تلاش می‌کرد. وی خدمات ارزنده‌ای در این قلمرو به اسلام و تشیع کرد. مشارکت در ده‌ها کنفرانس علمی در کشورهای مختلف به عنوان برگزارکننده یا عضو هیئت رئیسه یا میهمان، عضویت در هیئت امنا و شورای عالی چند مرکز دانشگاهی و مجمع علمی در ایران و دیگر کشورها و تدریس در مراکز علمی گوناگون؛ از جمله فعالیت های مؤثر ایشان در زمینه های علمی و فرهنگی بود.
وی همچنین در مجمع فقه اسلامی در جده (وابسته سازمان کنفرانس اسلامی) به عنوان تنها نماینده رسمی تشیع امامی در تثبیت و ترویج مبانی فقهی و اصولی تشیع نقشی در خور تقدیر داشت.
از این اندیشمند مسلمان ده ها کتاب و صدها مقاله به تألیف یا ترجمه منتشر شده که محاضرات فی علوم القرآن، الاقتصاد اسلامی، القواعد الاصولیة و الفقهیة علی مذهب الامامیة (در سه جلد)، تفسیر قرآن کریم (در سه جلد)، دروس فی اصول الدین و همچنین الامامة و الولایة فی القرآن الکریم از جمله آنهاست.

مطالب مشابه