به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم؛

محرم و عاشورا از منظر امام خمینی (س)

تاریخ انتشار:

محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده، و به اثبات رسانده که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

​گریه کردن بر عزای امام حسین، زنده نگه‌داشتن نهضت و زنده نگه‌داشتن همین ‌معنا که یک جمعیت کمی در مقابل یک امپراطوری بزرگ ایستاد، دستور است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از جماران؛ در آستانه ماه محرم  گزیده ای از بیانات امام خمینی (س) در خصوص اهمیت محرم و عاشورا در پی می آید:

ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر. ماه قیام عدالت در مقابل باطل و ظلم. ماهی که برای نسل های پس از آن الگوی عملی و نقشه ی راه پیروزی در مقابل باطل و باطلیان است. امام خمینی(س) ابر مردی است در عصر حاضر که با الگو پذیری از نهضت عاشورا و عاشورائیان این حقیقت گویا را به منصه ظهور گذاشت و موید آن «هر چه داریم از محرم و صفر است» در بیانات ایشان؛ مجموعه ای از سخنان امام خمینی(س) به مناسبت شروع ماه عزاداری سید و سالار شهیدان علیه السلام تقدیم می شود.

محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده، و به اثبات رسانده که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

محرم ماهی است که به وسیله سید مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شد و از توطئه‌ عناصر فاسد و رژیم بنی امیه ، که اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند ، رهایی‌ بخشید

این خون سیدالشهداء است که خونهای همه ملتهای اسلامی را به جوش می‌آورد .

ماه محرم برای مذهب تشیع ،ماهی است که پیروزی ، در متن فداکاری و خون به ‌دست آمده است .

محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیای خداست که با قیام خود درمقابل طاغوت ، تعلیم سازندگی و کوبندگی به بشر داد و راه فنای ظالم و شکستن ‌ستمکار را به فدایی دادن و فدایی شدن دانست و این،خود سرلوحه تعلیمات اسلام‌است برای ملتها تا آخر دهر .

با حلول ماه محرم ، ماه حماسه و شجاعت و ماه فداکاری آغاز شد . ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد . ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ باطله، برجبهه ستمکاران و حکومتهای شیطانی زد . ماهی که به نسلها،در طول تاریخ ، راه ‌پیروزی بر سرنیزه را آموخت ؛ ماهی که شکست ابر قدرتها را در مقابل کلمه حق ، به ثبت رساند . ماهی که امام مسلمین ، راه مبارزه با ستمکاران تاریخ را به ما آموخت .

سید الشهداء را کشتند ، اسلام ترقی ‌اش بیشتر شد .

سید الشهداء (سلام الله علیه) با همه اصحاب و عشیره ‌اش قتل عام شدند ، لکن‌ مکتب شان را جلو بردند .

شهادت حضرت سیدالشهدا ، مکتب را زنده کرد .

زنده نگه داشتن عاشورا ، یک مساله بسیار مهم سیاسی – عبادی است .

انقلاب اسلامی ایران ، پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است .

کربلا،کاخ ستمگری را با خون درهم کوبید و کربلای ما،کاخ سلطنت‌شیطانی را فروریخت .

کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سیدالشهداء را زنده نگه دارید که‌ با زنده بودن او اسلام ، زنده نگه داشته می‌شود .

مساله کربلا ، که خودش در راس مسائل سیاسی هست ، باید زنده بماند .

ملت بزرگ ما باید خاطره عاشورا را با موازین اسلامی ، هر چه شکوهمندتر حفظ نماید .

این محرم را زنده نگه دارید ، ما هر چه داریم از این محرم است .

محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است .

تمام این وحدت کلمه ‌ای که مبدا پیروزی ما شد ، برای خاطر این مجالس عزا وتبلیغ و ترویج اسلام شد . این مجالس سوگواری و این مجالس‌ بزرگداشت‌ سید مظلومان و سرور آزادگان ، که مجالس غلبه سپاه عقل برجهل ، و عدل بر ظلم ،و امانت بر خیانت ، و حکومت اسلامی بر حکومت طاغوت‌است ،بهتر است محرم هر چه با شکوهتر و فشرده ‌تر برپا شود و بیرقهای خونین عاشورا به علامت‌حلول روز انتقام مظلوم از ظالم ، هر چه بیشتر افراشته شود.

ماه محرم، ماهی است که مردم آماده‌اند برای شنیدن مطلب حق.

گریه کردن بر عزای امام حسین، زنده نگه‌داشتن نهضت و زنده نگه‌داشتن همین ‌معنا که یک جمعیت کمی در مقابل یک امپراطوری بزرگ ایستاد، دستور است

باید سینه زدن هم محتوا داشته باشد .

عاشورا روز عزای عمومی ملت مظلوم است ، روز حماسه و تولد جدید اسلام و مسلمانان است.

مطالب مشابه