قرآن سوزی توطئه‌ای علیه اصل دین داری است

تاریخ انتشار:

نباید به بهانه آزادی بیان اعتقادات و عواطف مذهبی میلیون ها مسلمان تحریک شده و مورد آزار و اذیت قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه قرآن کریم منبع اخلاق، ایمان، انسانیت، تفکر و اندیشه است، گفت: این اتفاق در ایام حج می‌توانست بسیار تحریک آمیز باشد اما ما شاهد موضع گیری عاقلانه‌ای از طرف مسلمانان بوده‌ایم و آن ها ضمن محکومیت شدید این اتفاق، از موضع انسانی و اعتقادی با این مسئله مخالفت کردند و اقدام متقابل انجام ندادند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت وگو با «مبلغ» با بیان اینکه پروژه قرآن سوزی با هدف ایجاد منازعه بین ادیان انجام می شود، گفت: موضوع قرآن سوزی در سوئد بنده را به یاد حادثه‌ای که در میانمار علیه مسلمانان صورت گرفت و جنایت‌هایی که برخی بودائیان افراطی مرتکب شدند، انداخت. در آن وقایع پیگیری‌های مختلفی برای توقف این جنایات صورت گرفت اما مقام معظم رهبری در خصوص این واقعه فرمودند این منازعه را هرگز به منازعه بین مسلمانان و بوادائیان تبدیل نکنید و معتقدم این موضع گیری رهبری، یک موضع گیری آگاهانه بود.

وی ادامه داد: الان هم شرایط همین گونه است و ممکن است فردی که اقدام به قرآن سوزی کرده است شاید ظاهرا مسیحی یا پیرو دین دیگری باشد اما قاعدتا این مسئله نباید به منازعه بین ادیان بیانجامد زیرا نگاهی که قرآن کریم به ادیان و به ویژه مسیحیت دارد، نگاه بسیار محترمانه‌ای است و سعی کرده است تا پاره‌ای از عقاید مسیحیت را تصحیح کند و آن ها را به دین اصیلی که پایه گذار آن حضرت عیسی مسیح(ع) دعوت کند و در ادامه اسلام را به عنوان دین کامل به آن‌ها معرفی کند اما در عین حال هیچگونه اشاره توهین آمیز یا خشونت آمیزی در قرآن نسبت به مسیحیت وجود ندارد.

دکتر صادق نیا افزود: در طول تاریخ نیز هر چند مسلمانان بارها توسط گروه‌هایی از مسیحیان مورد تعدی قرار گرفته اند اما واقعیت این است که هیچوقت منازعه مذهبی خیلی جدی بین مسلمانان و مسیحیان اتفاق نیافتاده است بنا بر این این اتفاقی که در سوئد واقع شد، اتفاق شوم و آزار دهنده ای است و حتی نهادهای رسمی مسیحی نیز این اقدام را تایید نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در جهان امروزی می خواهند علیه اصل دین داری توطئه کنند، اظهار داشت: این اتفاق در واقع توطئه‌ای علیه اسلام و مسیحیت و اصل دین داری است و جبهه بی دینی با تدارک این توطئه‌ها به دنبال تحقق اهداف شوم خود است و ما مسلمانان و مسیحیان نباید در زمین این‌ها بازی کنیم و اجازه دهیم تا این اتفاقات منجر به تبلیغ بی دینی و خشونت در جهان شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: هیچ انسان عاقلی این موضوع را تایید نمی‌کند که به بهانه آزادی بیان یا به بهانه هر چیزی شبیه این، اعتقادات و عواطف مذهبی میلیون ها مسلمان تحریک شده و مورد آزار و اذیت قرار گیرد. البته تجربه در طول تاریخ نشان داده است که مسلمانان با این موارد خیلی عاقلانه رفتار کرده و سعی کرده‌اند با یک مرزبندی درست، این اتفاقات به پای دینی نوشته نشود و از منازعات مذهبی جلوگیری کنند.

 صادق نیا در پایان با بیان اینکه قرآن کریم منبع اخلاق، ایمان، انسانیت، تفکر و اندیشه است، گفت: این اتفاق در ایام حج می توانست بسیار تحریک آمیز باشد اما ما شاهد موضع گیری عاقلانه‌ای از طرف مسلمانان بوده‌ایم و آن ها ضمن محکومیت شدید این اتفاق، از موضع انسانی و اعتقادی با این مسئله مخالفت کردند و اقدام متقابل انجام ندادند و همین امر نشانه بلوغ فکری مسلمانان است.