دانشکده ادیان برگزار کرد؛

نشست علمی آشنایی با رشته‌های دانشکده ادیان

تاریخ انتشار:

نشستی علمی با هدف آشنایی بیشتر متقاضیان با رشته های دانشکده ادیان، در روز پنجشنبه 25خردادماه 1402 ساعت 14 به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

جلسه مشاوره علمی انتخاب رشته به‌صورت حضوری و آنلاین برگزار شد، این جلسه باهدف آشنایی بیشتر با رشته‌های این دانشکده و فضای کلی مصاحبه پیش‌ رو با استقبال متقاضیان برگزار شد.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر مفتاح عضو هیئت‌علمی ادیان ابراهیمی به معرفی رشته مطالعات تطبیقی الاهیات مسیحی پرداختند و عنوان کردند: این رشته بیشتر برای کسانی قابل استفاده است که علاقه‌مند هستند در فضای ادیان ابراهیمی و به‌صورت خاص در حوزه مسیحیت مطالعاتشان را دنبال کنند؛ البته در حوزه تاریخ، اندیشه‌ها و باورهای یهودیت نیز در این رشته به‌اختصار اشاراتی می‌شود؛ عمده مباحث و سرفصل‌های این گرایش الاهیاتی است. ایشان در ادامه اظهار داشتند: الهیات تطبیقی و گفتگوی بین الادیان از مسائلی است که بحث الهیات را فراتر می‌برد الاهیات تطبیقی بدین معناست که یک الهی‌دان با حفظ هویت دینی خود به سراغ الاهیات دین دیگری برود تا بتواند الهیات خود را تعمیق ببخشید یا بازاندیشی و تقویت کند؛ در نتیجه ما به این دانش تخصصی برای گفتگوی بین الادیانی نیاز داریم.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر شکری فومشی عضو هیئت‌علمی ادیان شرق به معرفی این رشته پرداختند و عنوان کردند: در کارشناسی ارشد این رشته ادیان شرق، آیین هندو و بودا و خاور دور بررسی می‌شود؛ دانشجو در این رشته به مطالعه در خصوص ادیان شرق باستان تا دوره معاصر می‌پردازد؛ ایشان در ادامه بیان کردند: در مقطع دکتری این رشته، ادیان ایران باستان به‌طور خاص مورد مطالعه قرار می‌گیرد که این عنوان فقط در دانشگاه ایران، بلکه در دنیا مطرح است. در دوره دکتری دین زرتشتی به‌صورت تخصصی مطالعه می‌شود؛ از الاهیات تا جهان‌شناسی و از مکتب‌های مزدک و زروانی و مانویت و میترائیزم که منشعب از این دین هستند، می‌پردازیم؛ همچنین به اساطیر این مکاتب توجه ویژه‌ای می‌شود.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر کرمی پور عضو هیئت‌علمی گروه دین‌پژوهی به معرفی این رشته پرداختند و عنوان کردند: در کارشناسی ارشد دین‌شناسی مجموعه دروسی در حوزه فلسفه دین و روش پژوهی مطالعات ادیان مطالعه می‌شود و در مقطع دکتری دین‌پژوهی مجموعه عناوین دروسی مثل دین و عقلانیت، هرمنوتیک دینی، جامعه‌شناسی دین و … بحث می‌شود که دانشجو می‌تواند مطالعات خود را به‌صورت خاص در یکی از حوزه‌های فوق ادامه دهد. دین‌پژوهی حوزه‌های متعدد و متنوع مطالعاتی دارد و هر دانشجو حسب علاقه خود می‌تواند در هر کدام از این حوزه‌ها تخصص خود را پیگیری کند. در واقع در دین‌پژوهی دین به‌عنوان یک پدیده زنده از جنبه‌های گوناگونی مطالعه می‌شود.

در انتهای جلسه متقاضیان پرسش‌های خود را از اساتید مطرح کردند و هر کدام از اساتید به فراخور رشته خود، سؤالات را پاسخ دادند.

مطالب مشابه