به مناسبت روز جهانی قدس

سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس

تاریخ انتشار:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّد الخلق و اشرف البریّة سیّدنا محمّد المصطفی خاتم المرسلین و علی آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

سلام بر همه برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان! سلام بر جوانان دنیای اسلام! سلام بر جوانان شجاع و غیور فلسطینی و بر همه مردم فلسطین.

بار دیگر روز قدس فرا رسید. قدس شریف همه مسلمانان جهان را فرامی‌خواند. حقیقت آن است که تا رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیست بر قدس مسلط است، همه روزهای سال را باید روز قدس دانست. قدس شریف، قلب فلسطین است و سراسر کشور غصب‌شده، از بحر تا نهر، ادامه قدس است. ملّت فلسطین هر روز بیش از گذشته نشان می‌دهد که با شهامتی کم‌نظیر در برابر ظالم ایستاده و خواهد ایستاد. جوانان با عملیات فداکارانه خود، سپر دفاع فلسطین شده‌اند و آینده‌ای متفاوت را مژده می‌دهند.

روز قدس امسال را در حالی می‌گذرانیم که همه‌چیز از معادله‌ای جدید در امروز و فردای فلسطین خبر می‌دهد. امروز «اراده شکست‌ناپذیر» در فلسطین و همه منطقه غرب آسیا، جایگزین «ارتش شکست‌ناپذیر» صهیونیست شده است. امروز آن ارتش جنایتکار ناچار شده است آرایش تهاجمی خود را به تدافعی تبدیل کند. امروز در میدان سیاسی، مهم‌ترین حامی رژیم غاصب، یعنی آمریکا، خود دچار شکست‌های پی‌درپی شده است: شکست در جنگ افغانستان، شکست در سیاست فشار حداکثری بر ایران اسلامی، شکست در برابر قدرت‌های آسیا، شکست در کنترل اقتصادی جهان، شکست در مدیریت داخلی خود و پدیده شکاف عمیق در حاکمیت آمریکایی.

رژیم غاصب در هر دو میدان سیاسی و نظامی، در شبکه درهم‌تنیده‌ای از مشکلات دست‌وپا می‌زند؛ جلّاد و مجرم قبلی (۱) که در رأس رژیم بود، در پی حماسه سیف‌القدس (۲) به زباله‌دان پیوست و جانشینان امروز او هم هر ساعت در انتظار تیغ بُرنده حماسه‌ای دیگرند.

تحرّک جِنین (۳)، رژیم صهیونیست را دیوانه کرده است. این در حالی است که بیست سال پیش، رژیم غاصب در پاسخ به کشته شدن چند صهیونیست در نهاریا، ‌دویست نفر را در اردوگاه جِنین به قتل رسانید (۴) تا برای همیشه مسئله جِنین را حل کند!

نظرسنجی‌ها میگویند تقریباً ۷۰ درصد فلسطینی‌ها در سرزمین‌های ۴۸ (۵) و ۶۷ (۶) و اردوگاه‌های خارج، رهبران فلسطینی را به حملات نظامی به رژیم غاصب ترغیب می‌کنند. این پدیده مهمی است؛ زیرا به معنی آمادگی کامل فلسطینی‌ها برای مقابله با رژیم غاصب است و دست سازمان‌های مجاهد را باز می‌گذارد تا هر زمان لازم دانستند وارد عمل شوند.

حرکت‌های جهادی مردم فلسطین در دو بخش شمالی و جنوبی سرزمین‌های ۴۸ و همزمان با آن، برگزاری راه‌پیمایی‌های سنگین در اردن و قدس شرقی و دفاع جانانه جوانان فلسطین از مسجدالاقصی و رزمایش نظامی در غزّه نشان داد که کل فلسطین به صحنه مقاومت تبدیل شده است. اکنون مردم فلسطین بر ادامه جهاد، وحدت نظر یافته‌اند.

این حوادث و آنچه در سال‌های اخیر در فلسطین رخ داده است، مُهر ابطال بر همه طرح‌های سازش با دشمن صهیونیست است، زیرا هیچ طرحی درباره فلسطین در غیاب یا بر خلاف نظر صاحبان آن یعنی فلسطینی‌ها اجراشدنی نیست؛ این یعنی همه توافقات پیش‌ازاین مانند اُسلو (۷)، یا طرح عربی دو دولتی (۸)، یا معامله قرن (۹)، یا عادی‌سازی‌های حقیرانه اخیر (۱۰) باطل شده‌اند.

رژیم صهیونیستی البتّه با اینکه از نفَس افتاده است، همچنان به جنایت‌های خود ادامه می‌دهد و با سلاح به جان مظلومان افتاده است؛ زن، کودک، پیر و جوان غیر مسلّح را به قتل می‌رساند، زندانی و شکنجه می‌کند، خانه‌ها را ویران می‌سازد، مزارع و دارایی‌ها را نابود می‌کند؛ امّا دروغ‌گویان مدّعی حقوق بشر در اروپا و آمریکا که در قضیّه اوکراین آن غوغا را به راه انداختند، در برابر این‌همه جنایت در فلسطین مُهر سکوت بر لب زده‌اند و از مظلوم دفاع نمی‌کنند بلکه به گرگ‌ خون‌خوار کمک هم می‌کنند.

این درس بزرگی است که در قضایای دنیای اسلام و در رأس آن قضیّه فلسطین، به این قدرت‌های نژادپرست و معاند نمی‌توان و نباید تکیه کرد؛ تنها با نیروی مقاومت که برگرفته از تعلیم قرآن کریم و احکام اسلام عزیز است، می‌توان مسائل دنیای اسلام و در رأس آن مسئله فلسطین را حل کرد.

شکل‌گیری مقاومت در منطقه غرب آسیا در دهه‌های اخیر پُربرکت‌ترین پدیده این منطقه بوده است. کیان مقاومت بود که بخش‌های اشغال‌شده لبنان را از لوث وجود صهیونیست‌ها پاک کرد (۱۱)، عراق را از حلقوم آمریکا بیرون کشید، عراق را از شر داعش نجات داد و به مدافعان سوری در برابر نقشه‌های آمریکا مدد رسانید. کیان مقاومت با تروریسم بین‌المللی مبارزه می‌کند، به مردم مقاوم یمن در جنگی که به آن‌ها تحمیل‌شده است یاری می‌رساند، با موجودیت غاصبان صهیونیست در فلسطین پنجه می‌افکند و به توفیق الهی آن‌ها را به زانو در می‌آورد و با تلاش مجاهدانه، مسئله‌ قدس و فلسطین را در افکار عمومی جهان روزبه‌‌روز برجسته‌تر می‌کند.

شما مردم فلسطین، شما جوانان فداکار در کرانه غربی و در سرزمین‌های ۴۸، شما مبارزان اردوگاه جِنین و شما ساکنان اردوگاه‌های فلسطینی در بیرون از فلسطین، بخش مهم و حسّاس و پیشران کیان مقاومتید و بدانید که «اِنَّ اللَهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنوا» و «لَئِن صَبَرتُم لَهُوَ خَیرٌ لِلصّابِرین» و «وَ اِن تَصبِروا وَ تَتَّقوا فَاِنَّ ذٰلِکَ مِن عَزمِ الاُمور» و «سَلامٌ عَلَیکُم بِما صَبَرتُم فَنِعمَ عُقبَى الدّار».

جمهوری اسلامی ایران حامی و طرفدار جبهه مقاومت است، حامی و طرفدار مقاومت فلسطین است؛ این را همواره گفته‌ایم و به آن عمل کرده و بر آن پای فشرده‌ایم. ما حرکت خیانت‌آمیز «عادی‌‌سازی» را محکوم می‌کنیم؛ سیاست تطبیع‌پذیری (۱۲) (قابلیّة التّطبیع) را محکوم می‌کنیم.

اینکه برخی دولت‌های عربی به آمریکا گفته‌اند در حلّ مسئله فلسطین شتاب کند، اگر منظور آنان این است که پیش از بیرون رفتن از منطقه، هر مانع را از سر راه تثبیت رژیم غاصب بردارد، اولاً خیانت کرده و برای دنیای عرب ننگ آفریده‌اند، ‌ ثانیاً ساده‌لوحی به خرج داده‌اند، زیرا کور نمی‌تواند عصاکش کور دگر شود!

در پایان به روح شهیدان فلسطینی درود می‌فرستم، به خانواده‌های صبور آنان ادای احترام می‌کنم، به اسیران و زندانیان فلسطینی که با اراده‌ استوار مقاومت می‌کنند تحیّت میگویم، دست فضائل (۱۳) فلسطینی مقاوم را که بخش مهم این مسئولیت بزرگ را بر دوش گرفته‌اند می‌فشارم و دنیای اسلام به‌ویژه جوانان را به حضور در این میدان عزت و کرامت فرامی‌خوانم.

و آخر دعوانا ان الحمدلله ربّ العالمین.

سیّد علی خامنه‌ای

 

 

پی‌نوشت:

(۱). بنیامین نتانیاهو

(۲). عملیات سیف‌القدس یا نبرد ۱۱ روزه در ماه رمضان سال گذشته و در پی ممانعت نظامیان صهیونیست از حضور معتکفان و نمازگزاران در مسجد‌الاقصی آغاز شد. در این جنگ، ۲۴۸ نفر در نوار غزّه به شهادت رسیدند. در مقابل، نیرو‌های مقاومت نیز با شلیک بیش از ۴۰۰۰ موشک و راکت توانستند معادلات نبرد را در راستای اهداف خود تغییر دهند. نتیجه این امر وارد آمدن خسارت‌های کم‌سابقه به صهیونیست‌ها بود. در این نبرد، گروه‌های فلسطینی توانستند گنبد آهنین را از دُور خارج کنند و این سامانه کاملاً در مهار موشک‌های مقاومت ناکام ماند.

(۳). اواخر فرودین سال جاری سه فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی در بیت لحم و الخلیل شهید شدند. در این راستا مساجد اردوگاه جنین آماده باش و بسیج عمومی برای مقابله با حملات ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کردند. اشغالگران از آنجایی که همواره این منطقه را همانند انبار باروتی می‌دانند که هرلحظه مقابل اسرائیل منفجر خواهد شد، تلاش کردند تا برای یهودی‌سازی این شهر و سایر مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری کار کنند.

(۴). ارتش اشغالگر و خون‌ریز رژیم صهیونیستی در ۹ فروردین ۱۳۸۱ (١٤ محرم ١٤٢٣ /  ۲۹ مارس ۲۰۰۲ میلادی)، حمله گسترده‌اى را به اردوگاه جنین واقع در کرانه باختری فلسطین آغاز کرد. پس از دو هفته محاصره اردوگاه جنین و شروع جنگ شدید بین نیروهاى مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی، نیروهاى اشغالگر به ریاست شائول موفاز با تانک‌هاى خود وارد آنجا شدند. آنان با تهاجم گسترده به این اردوگاه و پس از اتمام مهمات جنگی نیروهاى مقاومت، آنجا را تسخیر کردند. صهیونیست‌ها تعداد زیادی انسان مظلوم از کودک و خردسال و زن و سالخورده بدون هیچ گناهی را کشتند و چند هزار نفر را زخمی و بی‌خانمان کردند.

(۵). در سال ۱۹۴۸ میلادی با حمایت و پشتیبانی انگلیس و آمریکا کشور جعلی اسرائیل بر سرزمین فلسطین تأسیس شد؛ حمله صهیونیست‌ها به مردم فلسطین منجر به آوارگى صدها هزار فلسطینى از زادگاه آباء و اجدادی خود شد. در سال ۱۹۴۸ کرانه باخترى، قدس و نوار غزّه همچنان در دست فلسطینیان و به‌دوراز اشغالگرى صهیونیست‌ها باقى ماند لیکن کرانه باخترى ‌و  قدس تابع اردن و نوار غزّه تابع مصر گشت.

(۶). جنگ ۶ روزه در سال ۱۹۶۷ میلادی ازجمله مهم‌ترین درگیری‌های میان اعراب و اسرائیل است. این جنگ که در تاریخ به جنگ ۶ روزه یا جنگ ماه ژوئن معروف شد از روز ۵ تا ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ میلادی میان اسرائیل و سه کشور مصر، سوریه و اردن‌ درگرفت. صهیونیست‌ها در یک اقدام ضربتی فرودگاه‌ها و مناطق استراتژیک سه کشور عربی را مورد هدف قرار داده و با یک اقدام هماهنگ بین نیروهای هوایی و نیروهای موتوریزه و زرهی در عرض ۶ روز صحرای سینا، کرانه باختری رود اردن، نوار غزّه، ارتفاعات جولان و شهر قنیطره را به اشغال خود در‌آوردند و بر تمامی بیت‌المقدس مسلط ‌شدند. در پایان جنگ ۶ روزه اراضی تحت تصرّف اسرائیل به بیش از ۳ برابر افزایش پیدا کرد.

(۷). در سال ۱۹۸۷ میلادی، مردم فلسطین در کرانه غربى و نوار غزّه، علیه صهیونیست‌ها یکپارچه قیام کردند و نیروهاى جنبش مقاومت اسلامى فلسطین (حماس) فعّالانه در انتفاضه شرکت جستند و تلفات فراوانى بر صهیونیست‌ها وارد کردند. همین امر آمریکا را بر آن داشت تا در سال ۱۹۹۱ میلادی با هدف تحمیل صلح در منطقه، کنفرانسى را در مادرید برگزار کند. نتیجه این کنفرانس توافق ساف (سازمان آزادی‌بخش فلسطین) با صهیونیست‌ها و امضاى موافقت‌نامه اسلو (۱۹۹۳ میلادی) بود.

(۸). یکی از راه‌حل‌های ارائه‌شده برای فلسطین که توسّط برخی دُوَل عربی مطرح شد، برقراری دو کشور جداگانه اسرائیل و فلسطین در سرزمین‌های اشغالی و به رسمیّت شناخته شدن هر دوی این دولت‌ها از سوی جامعه جهانی بود. این طرح به اشغال فلسطین توسّط غاصبان صهیونیسم رسمیّت می‌داد و حقّی برای بازگشت آوارگان فلسطینی قائل نبود

(۹). طرح دولت ترامپ  برای فلسطین که تحت عنوان «معامله قرن» شناخته می‌شود. این طرح به زبان ساده عبارت است از فروش فلسطین به صهیونیست‌ها در ازاء پرداخت مقداری پول به ساکنان اصلی فلسطین.

(۱۰). تا پیش از ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این باور نزد رؤسای‌جمهور آمریکا وجود داشت که حلّ منازعه فلسطین ـ رژیم صهیونیستی بر حلّ منازعه رژیم صهیونیستی ـ کشورهای عربی تقدّم دارد. ترامپ این باور را کاملاً تغییر داد و با حمایت یک‌جانبه از رژیم صهیونیستی و تهدید کشورهای عربی، توانست چهار کشور  بحرین، امارات متّحده‌ عربی، سودان و مراکش را به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سوق دهد.

(۱۱). ۲۵ مه سال ۲۰۰۰، رژیم اشغالگر صهیونیستی پس از ۲۲ سال اشغال، از مناطق جنوب لبنان ناگزیر به یک عقب‌نشینی تحقیرآمیز شد. این عقب‌نشینی به ‌دلیل حملات سخت از سوی محور مقاومت اسلامی لبنان و حزب‌الله صورت گرفت؛ البتّه منطقه مزارع شبعا که به سه بخش فلسطینی، سوریه‌ای و لبنانی تقسیم می‌شوند همچنان در اشغال تل‌آویو باقی ماند.

(۱۲). تطمیع برخی کشورهای عربی با مقداری پول و وعده، حمایت از سوی آمریکا و اسرائیل در قبال عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیسم.

(۱۳). گروه‌ها

مطالب مشابه