معاون ارتباطات و امور بین‌الملل مطرح کرد؛

مکتب سلیمانی فرادینی و آزادی‌خواهانه است

تاریخ انتشار:

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مهدی تسخیری در سمینار بین‌المللی تداوم مکتب سلیمانی گفت: مکتب حاج قاسم، مکتب آزادی‌خواهی، حریت، انسانی دوستی، نجات‌دهنده و فرادینی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری، معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب در خصوص نقش وحدت ادیان و مذاهب در شکل‌گیری مکتب سلیمانی بیان کرد: حاج قاسم شخصیتی باایمان، راستگو و باوفا به عهد است، تا زمانی که انسان ایمان راسخ نداشته باشد چنین راه‌هایی را طی نمی‌کند. اگر کسی با خودش، مردمش، خدای خودش و رهبر خودش و جامعه خودش صادق نباشد، نمی‌تواند تاب مقاومت را داشته باشد. در قرآن آیه‌ای وجود دارد که تبیین‌گر عصاره تعامل انسانی است: برترین‌ فرد کسی است که پرهیزگار باشد، از خدا بترسد، نور روحانیت و معنویت را در خود ببیند، پرورش دهد و به دیگران منتقل کند.

وی افزود: ادیان در دو مورد وجه اشتراک دارند؛ ابتدا پرستش و عبادت خدا که به معنای آزادی و دور شدن از هر چیزی است که عبودیت غیرخدا می‌شود. دومین مورد مقاومت در برابر استکبار است، این استکبار شامل استکبار فکری، نظامی، اقتصادی، سیاسی و… می‌شود. وقتی صحبت از مکتب سلیمانی می‌شود درواقع از ادیان الهی صحبت می‌کنیم. دین مبین اسلام دنبال آن است که بشریت به سعادت برسد، شعار تمام انبیا شامل محبت، برادری، دوستی و عدالت می‌شود.

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه ادیان اظهار کرد: در دنیا حکومت سکولار وجود ندارد، در تمام کشورها دین حرف اول را می‌زند. بسیاری از کشورها در سخن می‌گویند دین وجود ندارد اما در عمل نمی‌توانند چنین کاری کنند. این کشورها ادیان را سرمنشأ مشکلات، جنگ، فقر و بدبختی می‌دانند که دروغی بزرگی است. پیام ادیان پیام محبت، عدالت و دوستی است. حاج قاسم سلیمانی در طول عمرش از هدف بزرگ انبیا دفاع کرد که به دنبال صلح در دنیا بودند. اسلامی که اهل بیت(ع) به بشریت هدیه داد اسلامی است که در آن عقلانیت، آزادی و احترام به دیگران وجود دارد. در تمام دنیا هر نظامی به هر سبکی انتخاب شود به عنوان یک حرکت دموکراتیک مورد پذیرش قرار می‌گیرد به‌جز نظام جمهوری اسلامی؛ ۴۰ سال در برابر این نظام ایستاده‌اند.

دکتر تسخیری تصریح کرد: مکتب سلیمانی بسیاری از حقایق را نشان داد. هیچ‌کس باور نمی‌کرد کشوری که خود دایه برترین نظام دیپلماتیک جهان است برخلاف اعراف دیپلماتیک جهان حرکت کند. شهادت به معنای حیات و ماندگاری است. مکتب حاج قاسم، مکتب آزادی‌خواهی، حریت، انسانی دوستی، نجات‌دهنده و فرادینی است. الگوی عبد صالح حاج قاسم سلیمانی در عصر ماست.

مطالب مشابه