نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد؛

حج می تواند الهام بخش وحدت و آزادی مسجد الاقصی باشد

تاریخ انتشار:

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همایش بین‌المللی «بازشناسی جایگاه حج در تقویت همگرایی اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» که روز ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ در تالار امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد با اشاره به اینکه شعار حج سال جاری «حج؛ معنویت، انسجام، اقتدار اسلامی و دفاع از مسجد الاقصی» است، اظهار کرد: خداوند این فریضه همگانی را برای مسلمانان قرار داده و بزرگ‌ترین شعار آن اتحاد مسلمانان قرار داده است.

وی تصریح کرد: حج یکی از مظاهر اصلی وحدت است چرا که در این امر باشکوه همه مسلمانان از هر فرقه و مذهبی به صورت واحد ویک شکل به انجام فرائض الهی می‌پردازند. در این ‌بین اقتدار و همگرایی اسلامی با وحدت اسلامی به دست می‌آید و در دوره کنونی مسجدالاقصی یکی از مراکزی است که نیازمند حمایت و وحدت مسلمانان است تا برای همیشه آزاد شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه حج دارای ابعاد معنوی و بین المللی است، بیان کرد: ابعاد معنوی حج به مرز‌های شهر کعبه و حتی عربستان خلاصه نمی‌شود و همه مسلمانان در سرار جهان هر کدام به نحوی درگیر این امر معنوی و الوهی هستند. بنابراین از این جهات نیز می‌توانیم همگرایی و وحدت رویه‌ای در میان همه مسلمانان جهان مشاهده کنیم.

وی افزود: یک نکته مهمی که در مناسک حج وجود دارد این است که در این مراسم هویت ملی، قومی و حتی مذهبی رنگ می‌بازد. این چیزی است که اسلام آن را در نظر داشته و پیش‌بینی کرده است چرا که اسلام برای همه افرادی که در حج حضور پیدا می‌کنند یک برنامه در نظر دارد و این برنامه تمام تلاشش این است که به مسلمانان نشان دهند که آنچه موجب قدرت و وحدت است دین اسلام است و برای حفظ دین اسلام و وحدت تمام چیزهایی که گاهی ممکن است موجب اختلاف میان مسلمانان از جمله هویت ملی و قومی، باید در نظر گرفته نشود. لذا مسلمانان جهان هم باید به این سو حرکت کرده و موجب همگرایی و وحدت شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب عنوان کرد: وقتی که همه مظاهر اختلاف میان مسلمانان مثل اختلاف در لباس پوشیدن که یک اختلاف بسیار ساده و ظاهری است در حج کنار نهاده می‌شود و مسلمانان به یک نوع و حتی رنگ لباس وارد مراسم معنوی و الوهی حج می‌شوند قلب‌ها نیز از کینه و نفرت‌های بی اساس زدوده می‌شود و محبت مسلمانان نسبت به یکدیگر در طول این مراسم آرام می‌شود و باعث ایجاد صمیمیت بین آنها می‌شود. لذا اگر قرار است وحدتی هم میان مسلمانان شکل بگیرد این وحدت، وحدت قلبی است. یعنی وحدتی است که از دل و جان مسلمانان بر پایه‌ی مشترکات بسیار مهم و ضروری آنها نشأت گرفته است.

وی افزود: بنابراین حج موجب صمیمیت میان مسلمانان می‌شود. ما باید از این صمیمت در خصوص کاهش اختلافات استفاده کرده و موجب گسترش وحدت میان مسلمانان شوم. البته به نظر می‌رسد دست‌هایی در کار است تا هر طور که شده در خصوص حج ظرفیت سوزی انجام شود دست‌هایی که ظاهرا تا اینجا موفق بوده و به ما اجازه ندادند که بتوانیم به درستی از تمام ظرفیت‌های حج در خصوص گسترش وحدت میان مسلمانان استفاده کنیم.

مطالب مشابه