مرحوم خسروشاهی آغاز نوینی برای ارتباط بین اسلام و مسیحیت ایجاد کرد

تاریخ انتشار:

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت استاد سید هادی خسروشاهی تحت عنوان وبینار «مرد میدان تقریب» برگزار شد.

در این وبینار حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری، معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب، با اشاره به اینکه حجت الاسلام و المسلمین خسروشاهی عمر خود را در راه حمایت از اسلام ناب و دفاع از مسلمانان جهان و ملت مظلوم و بی گناه فلسطین، لبنان و سایر ملت‌های مستضعف صرف کرد، گفت: درگذشت این بزرگوار ضایعه‌ای برای مسلمانان است و به راحتی نمی‌توان جایگزینی برای او پیدا کرد.
وی افزود: ما پیش از انقلاب نسلی داشتیم که آغازگر بیداری اسلامی جهان معاصر بودند. بعد از سید جمال‌الدین اسدآبادی و محمد عبده، از جمله کسانی که توانستند در مکتب اهل بیت (ع) این رسالت عظیم را به بشریت برسانند، شخصیتی مانند حجت الاسلام و المسلمین خسروشاهی بود.
دکتر تسخیری ادامه داد: حجت الاسلام و المسلمین خسروشاهی در زمان حضور در واتیکان آغاز نوینی برای ارتباط بین اسلام و مسیحیت ایجاد کرد و در زمان حضور در مصر نیز با ارتباط با علمای مصر جایگاه خود را در قلب مسلمانان و علمای دینی آن کشور باز کرد و ارتباط عمیقی میان جامعه مصر و ایران ایجاد کرد.
وی افزود: مرحوم خسروشاهی هرگز قلمش متوقف نمی‌شد و همواره در تلاش بود تا در جهان اسلام، تمدن نوین اسلامی و نهضت عظیم انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) را به گونه‌ای به جهانیان بشناساند که مورد پذیرش جامعه جوانان باشد.

تسخیری در ادامه خاطرنشان کرد: آن مرحوم هم رابطه عالی با علمای اسلام در ایران و نجف و هم ارتباط خوبی با دانشگاهیان داخل و خارج کشور داشت و مصداق عملی وحدت حوزه و دانشگاه بود. لذا امروزه پیدا کردن شخصیت‌هایی چون ایشان برای جهان اسلام بسیار دشوار است.
وی با اشاره به ماندگاری آثار مرحوم خسروشاهی اظهار کرد: نوشته‌ها و اندیشه‌های ایشان و همچنین کتابخانه عظیمی که در سال‌های اخیر تأسیس کرد، همچنان ماندگار خواهد بود.