رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در دیدار با مدیر مؤسسه…

معرفی اسلام بر اساس تعالیم اهل بیت(ع)، شاه بیت بیانیه مأموریت دانشگاه است

تاریخ انتشار:

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب روز پنجشنبه 26 فروردین‌ماه 1400 با حضور در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با آیت‌الله محمود رجبی مدیر جدید این مؤسسه دیدار کرد.

در این دیدار رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن عرض تسلیت به مناسبت ارتحال ملکوتی حضرت آیت‌الله مصباح یزدی بنیان‌گذار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، خطاب به آیت‌الله رجبی گفت: هدف از این دیدار، عرض تسلیت به مناسبت ارتحال علامه مصباح یزدی و تبریک به مناسبت انتصاب جنابعالی به سمت مدیریت این مجموعه ارزشمند است.

وی ضمن اشاره به سوابق همکاری خود با مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از بدو تأسیس تا کنون، درباره این مؤسسه گفت: هر مرکز آموزشی جدید و منظم و درستی که در قم دایر است، ریشه‌ای در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) دارد و این‌جا مرکز مدیریت مراکز نوپدید و جدید و برنامه‌دار حوزه است. لذا همه کسانی که در قم منشأ اثر هستند، ازجمله رئیس حوزه‌های علمیه حضرت آیت‌الله اعرافی به شکل مستقیم و غیرمستقیم، مرتبط به این آبشخور بوده‌اند و از این‌جا سیراب شده‌اند و حق این‌جا، فراموش‌نشدنی است.

نواب هم‌چنین ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: بیانیه مأموریت دانشگاه نیز مبتنی معرفی عالمانه اسلام بر اساس تعالیم اهل‌بیت(ع) است. این شاه‌بیت بیانیه مأموریت دانشگاه است. لذا بخش اعظم پایان‌نامه‌های دفاع شده در دانشگاه ادیان و مذاهب به صورت تطبیقی کار شده است. تمام رشته‌های ما نیز بر اساس مطالعات تطبیقی است و در تلاش هستیم معارف قرآنی را نیز جزو دروس تمام رشته‌ها درآوریم.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه یادآور شد: دانشگاه ادیان و مذاهب در حال توسعه است و دوره آموزشی تربیت مدرس را برای جذب فضلا و استادان برای همکاری علمی راه‌اندازی کرده‌ایم و علاقه داریم از فارغ‌التحصیلان مؤسسه امام خمینی(ره) نیز در این زمینه بهره‌مند شویم.

نواب افزود: یکی از حوزه‌هایی که از آن غافل مانده‌ایم، جذب دانشجوی خارجی و تعامل علمی با دانشگاه‌های مختلف جهان از جمله دانشگاه‌های کشورهای همسایه است. دانشگاه ادیان و مذاهب در این زمینه شروع به فعالیت کرده است و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است.

آیت‌الله محمود رجبی نیز در این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به حجت‌الاسلام والمسلمین نواب و هیئت همراه گفت: نقش و حضور شما در فعالیت‌های مختلف مؤسسه علمی پژوهشی امام خمینی(ره) بر همگان مشخص و محرز است و امیدواریم بتوانیم فصل جدیدی در ارتباط بین دو مرکز ایجاد کنیم.

وی افزود: در دانشگاه ادیان و مذاهب ظرفیت گسترده‌ای در حوزه ادیان فراهم شده است. اصل گفت‌وگو بین ادیان، در قرآن کریم هم مطرح است و هر اقدامی در حوزه گفت‌وگوی ادیان انجام می‌شود، باید مبتنی بر مبانی برگرفته از قرآن کریم باشد. محور این مبانی، هدایت انسان‌ها به سوی اسلام ناب محمدی(ص) است. ورود ما به این عرصه‌ها باید با این هدف انجام شود که همه را به سوی اسلام که آیین حق است، سوق دهیم. حال، شیوه‌ها و شکل‌ها و برنامه‌ها و سیاست‌هایش بسته به شرایط گوناگون است. حضرت علامه مصباح یزدی نیز به این مسئله تأکید داشتند و معتقد به برداشت از سیره اهل‌بیت(ع) در گفت‌وگو با ادیان بودند. ایشان می‌فرمودند تعاملات باید مبتنی بر مدل دوایر متحدالمرکز باشد که کانون آن اسلام ناب است. گفت‌و‌گو با دیگر فرق و دیگر ادیان آسمانی و مکاتب نیز در این چارچوب تعریف می‌شود. البته این مدل، ایده‌ خوبی برای دیگر فعالیت در دیگر عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و ‌اجتماعی نیز می‌باشد و کمک می‌کند انسان از هدف اصلی غفت نکند.

آیت‌الله رجبی گفت: در مؤسسه نیز گروه ادیان فعال است و تعاملی که پیش‌تر بین دانشگاه ادیان و مذاهب و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بوده، می‌تواند گسترش پیدا کند و ازجمله این حوزه‌ها، فلسفه است. لذا در دیگر حوزه‌ها نیز می‌توان این همکاری‌ها را توسعه داد.

گفتنی است در این دیدار جمعی از مدیران و معاونان دانشگاه ادیان و مذاهب و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) نیز حضور داشتند.

مطالب مشابه