علوم ارتباطات اجتماعی

علوم ارتباطات اجتماعی

کارشناسی ارشد | حضوری

کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته علوم و ارتباطات اجتماعی با در نظر گرفتن نیاز مبرم کشور به متخصصان سطح علی این رشته و توجه خاص شورایعالی برنامه‌ریزی به این امر تهیه و تدوین شده است.

هدف اصلی این دوره تربیت کارشناسان سطح عالی در زمینه ارتباطات اجتماعی به‌ویژه برای ارتقا کیفیت فعالیت‌ها و خدمات خبرگزاری‌ها، مطبوعات، رادیو، تلویزیون و سایر مؤسسات و سازمان‌های ارتباطی و کمک به کاربرد بیشتر ارتباطات در سیاست‌گذری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مملکت است.

در دوره کارشناسی ارشد نا پیوسته علوم ارتباطات اجتماعی  فارغ‌التحصیلان دوره لیسانس رشته‌های روزنامه‌نگاری و روابط عمومی دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی سابق از طریق سابقه ورودی پذیرفته می‌شوند. فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های علوم انسانی ـ علوم اجتماعی با گرایش‌های گوناگون حقوق و علوم سیاسی، علوم اقتصادی، مدیریت و علوم اداری و نظایر آنها نیز می‌توانند به تشخیص گروه آموزشی ارتباطات اجتماعی در امتحان ورودی شرکت کنند.

داشتن مدرک کارشناسی یا معادل آن برای همه داوطلبان و داشتن سطح دو حوزوی برای داوطلبان آزمون اختصاصی دانشگاه به‌منظور تحصیل در این رشته کافی است. برای داوطلبان غیرایرانی این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته کارشناسی می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی با هر رشته‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی یا سطح دو در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد. داوطلبان ایرانی نیز باید در آزمون کتبی (متمرکز) این رشته‌ها پذیرفته شود و طبعاً بعد از بررسی صلاحیت علمی و یا در حین بررسی آن صلاحیت عمومی این دسته از داوطلبان باید به تایید سازمان گزینش دانشجو یا سازمان امور دانشجویان (برای اتباع غیرایرانی) نیز برسد.

طول دوره کارشناسی ارشد «علوم و ارتباطات اجتماعی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2 سال برای گذراندن دروس اصلی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر یک نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌شود.برنامه کارشناسی ارشد «علوم و ارتباطات اجتماعی» شامل 32 واحد درسی است که 28 واحد دروس تخصصی، 4 واحد پایان نامه است.دانشجو ملزم است همه واحدهای اصلی و پایان‌نامه را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «نظریه‌ها و مفاهیم ارتباطات اجتماعی»، «مبانی پژوهش در ارتباطات جمعی»، «ارتباطات و توسعه»، «کاربرد آمار در پژوهش‌های ارتباطی»، «مبانی حقوق بین المللی ارتباطات»، «تحلیل محتوای پیام‌های ارتباطی»، و 4 واحد پایان‌نامه از جمله دروس تخصصی این رشته است. همچنین دروسی مانند «مدیریت ارتباطات جمعی»، «اقتصاد ارتباطات جمعی»، «برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ارتباطات» و «ارتباطات سازمانی» نیز در میان دروس جبرانی این رشته گنجانده شده‌اند.

 • جهت اطلاع از هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند به صفحه پذیرش دانشجویان دوره فوق لیسانس قسمت شهریه مراجعه کنید.
 • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

 1. از طریق آزمون کارشناسی‌ارشدناپیوسته سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد سازمان سنجش کشور پذیرفته خواهند شد. شرایط اختصاصی و عمومی این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دفترچه شماره (1) آزمون هر سال اعلام خواهد گردید. پذیرش در این شیوه به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. » برای ثبت نام کلیک کنید (سایت سازمان سنجش بخش ارشد)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اختصاصی دانشگاه ادیان و مذاهب (ویژه طلاب)

داوطلبان طلبه در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون اختصاصی مقطع کارشناسی‌ارشد که توسط دانشگاه ادیان و مذاهب با مجوز رسمی از سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد، پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی آزمون از طریق اطلاعیه رسمی دانشگاه اعلام خواهد گردید. شیوه پذیرش به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت آزمون دانشگاه)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اتباع غیرایرانی غیربورسیه

ابتدا مدارک زیر را تهیه:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
 • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
 • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
 • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

سپس دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.

داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کلیک کنید.