دانش اجتماعی مسلمین

رشته دانش اجتماعی مسلمین به اندیشه، دانش و علم اجتماعی دنیای اسلام می‌پردازد، هویت معرفتی این دانش را با توجه به معنای علم در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی شناسایی نموده و مبادی اندیشه اجتماعی معاصر مسلمانان و تلاش متفکران اسلامی را ارزیابی و بررسی نقادانه می‌کند و تولید تفکر اجتماعی مبتنی بر حوزه معرفتی ناب اسلامی در برابر چالش‌های معاصر را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

اندیشه اجتماعی اسلامی به رغم پیشینه تاریخی و تمدنی خود با حضور دانش اجتماعی مدرن در مراکز رسمی علمی کشورهای اسلامی مورد غفلت قرار گرفته و بیشتر موضوع پژوهش‌های مدرن واقع شده است. اندیشه اجتماعی معاصر با گسل از پیشینه تاریخی، روش معرفتی شایسته و مناسب با فرهنگ و تمدن اسلامی را پیدا نکرده است. بازخوانی و بررسی اندیشه اجتماعی متفکرین معاصر مسلمانان و تلاش برای پدید آوردن دانش روشمند مناسب با حوزه فرهنگ و تمدن اسلام، ضرورت تاسیس این رشته را توجیه می‌نماید.

از اهداف تاسیس این رشته می‌توان به بازخوانی سنت و روش‌های تفکر اجتماعی دنیای اسلام، نقد و بررسی مبانی معرفتی اجتماعی مدرن، تولید نظریه‌های اجتماعی مبتنی بر حکمت و عقلانیت اسلامی، نقد و بررسی مبانی معرفتی تفکر اجتماعی اندیشمندان معاصر مسلمان، تبیین تحولات اجتماعی جهان معاصر بر پایه حوزه معرفتی اسلام و … اشاره کرد.

طول دوره دکتری «دانش اجتماعی مسلمین» ۴ سال است. که در صورت ضرورت و با پیشنهاد استاد راهنما و تایید گروه تا دو ترم هم قابل افزایش است. دانشجویان باید در مدت مذکور پایان نامه خود را بگذرانند و از آن دفاع نمایند. برنامه دکتری «دانش اجتماعی مسلمین» شامل 36 واحد درسی است که 14 واحد دروس تخصصی،‌ 4 واحد دروس اختیاری و 18 واحد نیز پایان‌نامه است.

دروسی همچون «تحلیل ادوار علوم عقلی»، «تحلیل ادوار علوم نقلی»، «چالش‌های نظری معاصر در جهان اسلام ۱»، «تفکر اجتماعی مسلمین تا دوران معاصر»، «روش‌شناسی تفکر اجتماعی مسلمین»، «اندیشمنان غربی تاثیرگذار در جهان اسلام» از جمله دروس تخصصی است که در این رشته تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «چالش‌های نظری معاصر در جهان اسلام ۲»، «بازشناسی تفکر اجتماعی معاصر مسلمین» و «نقد و بررسی گفتمان شرق شناسی» ازجمله دروس اختیاری این رشته است.

 • جهت اطلاع از هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند به صفحه پذیرش دانشجویان دوره دکتری قسمت شهریه مراجعه کنید.
 • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 9۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

 1. از طریق آزمون مقطع دکتری تخصصی (PhD) سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون دوره دکتری تخصصی (PhD) سازمان سنجش کشور پذیرفته خواهند شد. شرایط اختصاصی و عمومی این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دفترچه شماره (1) آزمون اعلام خواهد گردید. شیوه تحصیل در این مقطع «آموزشی و پژوهشی» می‌باشد و پذیرش به‌صورت غیرمتمرکز (در دو مرحله به همراه مصاحبه علمی) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت سازمان سنجش بخش دکتری تخصصی)

 1. از طریق آزمون مقطع مقطع دکتری تخصصی (PhD) اختصاصی دانشگاه ادیان و مذاهب (ویژه طلاب)

داوطلبان طلبه در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون اختصاصی دوره دکتری تخصصی (PhD) که توسط دانشگاه ادیان و مذاهب با مجوز رسمی از سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد، پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی آزمون از طریق اطلاعیه رسمی دانشگاه اعلام می‌گردد. شیوه تحصیل در این مقطع «آموزشی و پژوهشی» می‌باشد و پذیرش به‌صورت غیرمتمرکز (در دو مرحله به همراه مصاحبه علمی) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت آزمون دانشگاه)

 1. از طریق بدون آزمون استعدادهای درخشان

داوطلبان در این مقطع بدون شرکت در آزمون سراسری و صرفاً براساس سوابق تحصیلی و پژوهشی خویش با شرکت در مصاحبه علمی که توسط گروه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌گردد پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشجو از این طریق براساس اطلاعیه رسمی دانشگاه ادیان و مذاهب اعلام می‌شود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت دانشگاه بخش استعداد درخشان)

 1. از طریق آزمون مقطع دکتری تخصصی اتباع غیرایرانی غیربورسیه

ابتدا مدارک زیر را تهیه نموده:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
 • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
 • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

سپس دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.

داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کلیک کنید.