وهابیت‌شناسی

وهابیت‌شناسی

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری “وهابیت‌شناسی” یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن جریان‌های سلفیه از جمله وهابیت و اخوان المسلمین بررسی می‌شود و عقاید وهابیت مورد نقد قرار گرفته و رابطه وهابیت با دیگر مکاتب و مذاهب اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد. از جمله دانش‌هایی که در مکاتب مختلف بخصوص در فرهنگ اسلامی مورد توجه خاص بوده، دانش ملل و نحل است. این دانش در طول تاریخ گاه به شکل فصلی از کلام اسلامی و گاه به شکل جداگانه مطرح بوده است. شرایط عصر حاضر، نگرشی نو و طرح تازه‌ای از این علم را می‌طلبد که ضمن آشنایی با مکاتب و مذاهب کلامی عصر حاضر با رویکرد نقدی به این مکاتب بپردازد.

دانش آموختگان این رشته قدرت نقد، مناظره و ارزیابی گرایش‌های گوناگون وهابیت را بدست میآورند و می‌توانند به پرسش ها و شبهات جدید در زمینه مباحث کلامی و تاریخی وهابیت پاسخ گویند و نیز به نوآوری و تولید فکر و اندیشه در زمینه وهابیت‌شناسی بپردازند. همچنین آنها می‌توانند با شناخت تاریخ تفکر و مبانی وهابیت و بررسی نقاط اشتراک و افتراق آن با دیگر مذاهب در جهت مقابله با افراط و تکفیر گام بردارد و زمینه‌هایی جهت وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی ایجاد کند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.