وهابیت‌شناسی

رشته دکتری “وهابیت‌شناسی” یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن جریان‌های سلفیه از جمله وهابیت و اخوان المسلمین بررسی می‌شود و عقاید وهابیت مورد نقد قرار گرفته و رابطه وهابیت با دیگر مکاتب و مذاهب اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد. از جمله دانش‌هایی که در مکاتب مختلف بخصوص در فرهنگ اسلامی مورد توجه خاص بوده، دانش ملل و نحل است. این دانش در طول تاریخ گاه به شکل فصلی از کلام اسلامی و گاه به شکل جداگانه مطرح بوده است. شرایط عصر حاضر، نگرشی نو و طرح تازه‌ای از این علم را می‌طلبد که ضمن آشنایی با مکاتب و مذاهب کلامی عصر حاضر با رویکرد نقدی به این مکاتب بپردازد.

دانش آموختگان این رشته قدرت نقد، مناظره و ارزیابی گرایش‌های گوناگون وهابیت را بدست میآورند و می‌توانند به پرسش ها و شبهات جدید در زمینه مباحث کلامی و تاریخی وهابیت پاسخ گویند و نیز به نوآوری و تولید فکر و اندیشه در زمینه وهابیت‌شناسی بپردازند. همچنین آنها می‌توانند با شناخت تاریخ تفکر و مبانی وهابیت و بررسی نقاط اشتراک و افتراق آن با دیگر مذاهب در جهت مقابله با افراط و تکفیر گام بردارد و زمینه‌هایی جهت وحدت و تقریب میان مذاهب اسلامی ایجاد کند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره دکتری «وهابیت‌شناسی» ۴ سال و برابر ۸ نیم سال تحصیلی است که ۴ نیم‌سال آن برای آموزش، یک نیم‌سال برای گذراندن آزمون جامع و سه نیم سال آن برای نگارش رساله دکتری می‌باشد. دانشجویان در ترم اول دروس جبرانی و در ترم‌های بعدی واحدهای دروس تخصصی و اختیاری را می‌گذرانند. برنامه دکتری «وهابیت‌شناسی» شامل 46 واحد درسی است که 18 واحد آن اصلی، 10 واحد جبرانی و 18 واحد نیز پایان نامه است. دروسی همچون «تاریخ سلفی‌گری و وهابیت»، «جریان‌شناسی سلفی‌گری معاصر»، «نقد مبانی عام سلفی‌گری»، «نقد مبانی اصول فقه وهابیت»، «نقد عقاید خاص وهابیت (شبهه‌شناسی)» «سلفیه و تقریب»، «شیوه‌های تبلیغی وهابیت»، و «روش مناظره با وهابیت» دروس اصلی‌اند.  در میان واحدهای جبرانی نیز دروسی همچون «تاریخ فرق تشیع»، «تاریخ فرق تسنن»، «جریان‌شناسی تقریب» گنجانده شده است.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 125میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).
  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 9۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری حضوری دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.