اخلاق گرایش فلسفه اخلاق

اخلاق گرایش فلسفه اخلاق

کارشناسی ارشد | حضوری

رشته «اخلاق گرایش فلسفه اخلاق» در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که پرداختن به حوزه پژوهش‌های اخلاقی می‌پردازد. این رشته با ایجاد انگیزه پژوهش در قلمرو مسائل اخلاقی، منابع لازم را برای تحقیق و مسائل اساسی و تخصصی گرایش فلسفه اخلاق در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. هر چند که در مقام عمل اولویت با مباحث اخلاق کاربردی است اما بی‌تردید بدون بحث از مبانی وجودشناختی و معرفتی و انسان شناختی آنها که همگی در حوزه فلسفه اخلاق بحث می‌شود نمی‌توان نظام موجه اخلاق کاربردی داشت. فلسفه اخلاق که به کاوش در مبانی اخلاق می‌پردازد می‌تواند شناخت ما از اخلاق اسلامی را عمیق تر کرده و قوت و ارزش آن را نمایان سازد.

از مهمترین اهداف این رشته در این مقطع آشنایی با مباحث فلسفه اخلاق و شناخت مکاتب و آراء در قلمرو فلسفه اخلاق است.  دانش آموختگان این رشته می‌تواند به شبهات و سوالات مطرح در زمینه مبانی و مسائل فلسفه اخلاق پاسخ گویند و همچنین به عنوان کادر علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در حوزه فلسفه اخلاق جذب شوند.

داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است.  این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانش‌جویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته لیسانس می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در مقطع لیسانس در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره کارشناسی ارشد «فلسفه اخلاق» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر دو نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد. برنامه کارشناسی ارشد «فلسفه اخلاق» شامل 40 واحد درسی است که 28 واحد دروس اصلی، 8 واحد دروس جبرانی و 4 واحد پایان‌نامه است. دانشجو ملزم است کلیه واحدهای اصلی و پایان‌نامه و نیز با توجه به رشته کارشناسی که در آن فارغ التحصیل شده هر چند تعداد واحد از دروس جبرانی را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «انسان شناسی»، «کلیات فلسفه اخلاق»، «آشنایی با متون اخلاق اسلامی»، «تاریخ فلسفه اخلاق در اسلام و غرب»، «فرااخلاق»، «نظریه های اخلاقی»، «دین و اخلاق»، «آشنایی با متون اخلاق اسلامی»،  و «اخلاق تطبیقی بین الادیان» از جمله دروس تخصصی است که در رشته فلسفه اخلاق تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «فلسفه اخلاق در تفکر اسلامی»، «فلسفه اخلاق در تفکر غربی»، و «تاریخ فلسفه اسلامی» نیز در میان دروس جبرانی این رشته گنجانده شده‌اند.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 18میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).
  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت‌نام در رشته­‌های کارشناسی ارشد حضوری دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
  • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.