جامعه شناسی

به تناسب رشد سطح فرهنگ و جوامع و ملت‌ها و پیچیده شدن روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، پدیده‌های اجتماعی نیز در قالب‌های پیچیده و متنوع رخ نموده و اذهان مسئولین اداره جوامع را به خود مشغول ساخته است. در همین ارتباط اندیشمندان و متفکران درصدد شناخت و تحلیل پدیده‌ها برآمده و تلاش کرده‌اند برای برنامه ریزی و سیاستگذاری جهت هدایت مسائل اجتماعی به سوی اهداف مورد نظرشان اظهار نظرکنند. علوم اجتماعی که دریک تعریف آن دسته از علوم انسانی توصیفی را شامل می شود که ناظر به شئون اجتماعی انسان است در همین زمینه شکل گرفته و در قلمرو آن دهها موضوع و سوژه مهم مربوط به جامعه و فرد مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است و اینک با گذشت حدود نیم قرن از تکوین این علم به شکل جدید آن، در سلسله آموزش‌های سطح عالی، شاهد رشته‌های درسی مهمی از قبیل جامعه شناسی، مردم شناسی، جمعیت شناسی، ارتباطات اجتماعی و … هستیم.

این شاخه و شاخه‌های دیگر علوم اجتماعی بدین منظور شکل گرفته است تا پدیده‌های اجتماعی را از زوایای مختلف مورد توجه و مطالعه قرار داده و اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی و سیاستگذاری در جهت پیشبرد جوامع را در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهد.

از اهداف تاسیس این رشته می‌توان به تربیت محققینی که با شناخت عمیق از معارف و ارزشهای اسلامی در بعد مسائل اجتماعی همراه با شناخت علوم اجتماعی و دانش جدید در این زمینه آماده ورود به مرحله تبیین دیدگاه‌های اسلامی در بعد نظام اجتماعی و طراحی مدل‌های اجرایی این نظام در زمینه‌های گوناگون مورد نیاز شده تا بتواند در ارائه و دفاع از دیدگاه‌های اسلامی از موضوع تخصص برخورد کنند. همچنین تربیت کارشناسانی که با احاطه بر همه ابعاد علوم اجتماعی جدید بتوانند با بهره گیرری از منابع غنی فقهی و معارف اسلامی و ارائه استدلال‌های عقلی و فلسفی صائب ضمن نقد و بررسی صحیح و عالمانه نظریات و مدل‌های مورد بحث این علوم را تعیین کنند. در نهایت متخصصان و پژوهشگران متعهدی تربیت خواهند شد که علاوه بر تسلط بر این مباحث می‌توانند ضمن بحث‌های تطبیقی، برتری دیدگاه‌های اسلام را تبیین و اثبات کنند و از مواضع حق آنها به دفاع بپردازند و به شبهات مطرح شده پاسخ صحیح و منطقی داده و مواضع ضعف سایر مکاتب را آشکار سازند و بدین وسیله قسمتی از خلاء موجود در این زمینه را پرکنند.

طول دوره کارشناسی ارشد «جامعه شناسی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس اصلی و جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر یک نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌شود.برنامه کارشناسی ارشد «علوم سیاسی» شامل 32 واحد درسی است که 28 واحد دروس اصلی و 4 واحد پایان‌نامه است. دانشجو ملزم است همه واحدهای اصلی و پایان‌نامه را به تشخیص گروه آموزشی بگذراند.

دروسی همچون «نظریه‌های جامعه شناسی پیشرفته ۱ و ۲»، «اندیشه‌های اجتماعی متفکرین اسلامی»، «روش‌های تحقیق ۱ و ۲»، «برنامه‌ریزی جمعیت و نیروی انسانی»، «سمینار جامعه شناسی» از جمله دروس تخصصی است که در این رشته تدریس می‌شود. همچنین دروسی مانند «جامعه شناسی معرفتی»، «جامعه شناسی دینی»، و «جامعه شناسی علم و تکنولوژی» نیز در میان دروس اختیاری این رشته گنجانده شده‌اند.

 • جهت اطلاع از هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند به صفحه پذیرش دانشجویان دوره فوق لیسانس قسمت شهریه مراجعه کنید.
 • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

 1. از طریق آزمون کارشناسی‌ارشدناپیوسته سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد سازمان سنجش کشور پذیرفته خواهند شد. شرایط اختصاصی و عمومی این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دفترچه شماره (1) آزمون هر سال اعلام خواهد گردید. پذیرش در این شیوه به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. » برای ثبت نام کلیک کنید (سایت سازمان سنجش بخش ارشد)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اختصاصی دانشگاه ادیان و مذاهب (ویژه طلاب)

داوطلبان طلبه در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون اختصاصی مقطع کارشناسی‌ارشد که توسط دانشگاه ادیان و مذاهب با مجوز رسمی از سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد، پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی آزمون از طریق اطلاعیه رسمی دانشگاه اعلام خواهد گردید. شیوه پذیرش به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت آزمون دانشگاه)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اتباع غیرایرانی غیربورسیه

ابتدا مدارک زیر را تهیه:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
 • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
 • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
 • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

سپس دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.

داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کلیک کنید.