ادیان و عرفان ـ گرایش جنبش های نوپدید دینی

ادیان و عرفان ـ گرایش جنبش های نوپدید دینی

کارشناسی ارشد | حضوری

عرفان و معنویت، مهم ترین مؤلفه ادیان، تمدن ها و فرهنگ های شناخته شده بشری است. در گذشته و حال، عرفان با مصادیق و نمودهای مختلف خود، حیات فكری، معنوی و اجتماعی بشر را به طور گسترده ای تحت تأثیر قرار داده است. شاید نقش مؤثر عرفان دینی در قرنهای متأخر تا حدودی نادیده گرفته شده باشد، اما امروزه با بروز بحران معنا و فضیلت در زندگی بشر متمدن، در نقش و اهمیت فزاینده عرفان حقیقی و معنویت دینی در رفع این بحران تردیدی وجود ندارد.
ادیان، عرفان ها و معنویت های جدید در كنار دیگر ادیان و عرفان های ابراهیمی، شرقی و غربی با گستره جغرافیایی و پراكندگی جمعیتی وسیعی كه دارند، در این فرایند از جایگاه ویژه ای برخوردارند. خاستگاه مشترك، ارتباط محتوایی و مناسبات تاریخی این ادیان، اهمیت بررسی آنها را دو چندان می كند.

از اهداف رشته ادیان و عرفان ـ گرایش جنبش های نوپدید دینی می‌توان به زمینه سازی برا ی پرورش و آموزش دانشوران و محققان صاحب نظر در ابعاد مختلف فرق تصوف و مكاتب عرفانی؛ تأمین كادر علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور در زمینه جنبش جدید معنوی؛ پی‌ریزی زمینه تأسیس رشته‌های تخصصی این رشته در مقطع دكتری؛ زمینه‌سازی برا ی تربیت نیروی انسان ی آگاه به جنبش‌های جدید معنوی در جهت برقراری ارتباط و گفت وگو با اندیشمندان و پیروان آن ها؛ تربیت نیروی انسانی آگاه و معنوی به منظور پاسخگویی به نیازهای مراكز فرهنگی داخلی و خارجی كشور نام برد.

طول دوره كارشناسی ارشد ادیان و عرفان ـ گرایش جنبش های نوپدید دینی دو سال و نیم است كه بر اساس آیین نامه، طی پنج نیمسال و هر نیمسال، شانزده هفته ارائه می گردد. در این مدت دانشجو باید پایان نامه خود را بگذراند و از آن دفاع نماید. هر واحد درس نظری 16 ساعت می باشد. همچنین دروسی همچون:  تاریخ ادیان 1، تاریخ ادیان 2، فلسفه اسلامی و عرفان تطبیقی در این رشته تدریس می‌شود.

 • جهت اطلاع از هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند به صفحه پذیرش دانشجویان دوره فوق لیسانس قسمت شهریه مراجعه کنید.
 • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 4۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

 1. از طریق آزمون کارشناسی‌ارشدناپیوسته سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد سازمان سنجش کشور پذیرفته خواهند شد. شرایط اختصاصی و عمومی این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور در دفترچه شماره (1) آزمون هر سال اعلام خواهد گردید. پذیرش در این شیوه به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. » برای ثبت نام کلیک کنید (سایت سازمان سنجش بخش ارشد)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اختصاصی دانشگاه ادیان و مذاهب (ویژه طلاب)

داوطلبان طلبه در این مقطع با شرکت و قبولی در آزمون اختصاصی مقطع کارشناسی‌ارشد که توسط دانشگاه ادیان و مذاهب با مجوز رسمی از سازمان سنجش کشور برگزار می‌گردد، پذیرفته خواهند شد. شرایط عمومی و اختصاصی آزمون از طریق اطلاعیه رسمی دانشگاه اعلام خواهد گردید. شیوه پذیرش به‌صورت متمرکز (بدون مصاحبه) خواهد بود. برای ثبت نام کلیک کنید (سایت آزمون دانشگاه)

 1. از طریق آزمون مقطع کارشناسی‌ارشد اتباع غیرایرانی غیربورسیه

ابتدا مدارک زیر را تهیه:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
 • تصویر مدرک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
 • اصل مدارک دیپلم و کارشناسی یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
 • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
 • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری (در صورت تمایل)

سپس دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می­‌شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.

داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کلیک کنید.