حقوق

حقوق

دکتری | پژوهش محور (ویژه غیر ایرانی‌ها)

رشته دکتری «حقوق» یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن حقوق اسلامی در چهار گرایش حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و حقوق بین‌الملل مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

در تحصیل به شیوه پژوهش محور دانشجو از طریق پروپوزال پذیرش می‌شود و سپس از طریق تحقیق و ارتباط با اساتید راهنما و مشاور که به تشخیص اساتید به صورت مجازی یا حضوری انجام می‌شود پایان نامه‌ی خود را انجام و ارائه می‌دهد.

حقوق از جمله علوم ریشه‌دار و با سابقه‌ای است که در قالب فقه در اسلام بوجود آمده است. در حال حاضر جامعه اسلامی به حقوقدانانی نیاز دارد که با آگاهی از مبانی اسلام دیدگاه‌های حقوقی آن را تبیین نمایند. حقوقدانانی که بتوانند با مطالعه تطبیقی بین دیدگاه‌های اسلام در این زمینه و سایر نظامهای حقوقی سیستم قضایی اسلام را ترسیم کنند و همچنین برتری نظام حقوقی آن را نسبت به سایر نظام‌ها اثبات نماید. این رشته می‌تواند تربیت چنین حقوقدانانی را ممکن و محقق سازد.

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند علاوه بر تدریس در مراکز آموزشی و موسسات آموزش عالی، به پژوهش و تحقیق در زمینه موضوعات حقوقی اسلامی بپردازند. همچنین آنها می‌توانند در مسائل سیاسی عقیدتی مشاورانی صاحب نظر به شمار آیند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

 

  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 6۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری پژوهش‌محور

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر (در صورت تمایل دانشجو به حضور در دانشگاه)
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فارسی
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.