روانشناسی عمومی

رشته «روانشناسی عمومی» در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره کامل آموزشی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در رابطه با بررسی ذهن بوده و شامل مسائلی مانند شناخت، درک، رفتار و احساس می‌شود.
روان‌شناسان عمومی برای کسب دانش بالینی به صورت حرفه‌ای تعلیم دیده‌اند و این انگیزه در آنها وجود دارد تا بدین‌وسیله به سایر افراد کمک کنند تا خود را با مشکلات مختلف زندگی وفق دهند. آنها خدمات متنوعی را از قبیل روان درمانی و سنجش ارائه می‌دهند و از تکنیک‌های مختلفی که مورد حمایت تحقیقات و نظریه ها هستند استفاده می‌کنند. تحصیل در رشته روانشناسی عمومی به شما این امکان را می‌دهد که نحوه واکنش انسان‌ها و حیوانات و نحوه تعامل آنها با شرایط محیطی را مورد بررسی قرار دهید.
ورود به این رشته از طریق آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته و از مجموعه رشته‌های روانشناسی است. دانش آموختگان این رشته می‌توانند علاوه بر تدریس در مراکز عملی و دانشگاهی، تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی، به انجام امور درمانی و مشاوره بپردازند. همچنین این افراد می‌توانند در نهادهای دولتی، مدارس و مراکز درمانی مشغول به کار شوند.
داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تأیید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. دانش‌جویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته بدون در نظر گرفتن رشته لیسانس می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. بر این اساس هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ تحصیلی در مقطع لیسانس در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه علمی می‌تواند در این دوره تحصیل کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ها می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تأثیر گذار باشد.
طول دوره کارشناسی ارشد «روانشناسی عمومی» 2 سال و برابر 4 نیم سال تحصیلی است. طول هر نیمسال برابر 16 هفته و ساعت دروس بر مبنای هر واحد یک ساعت در هفته می‌باشد. اگر به تشخیص گروه آموزشی مدت 2سال برای گذراندن دروس جبرانی یا اتمام پایان‌نامه کافی نباشد، حداکثر دو نیم سال دیگر به مدت آموزشی دو ساله اضافه می‌گردد.
دروسی همچون «روانشناسی عمومی پیشرفته»، «روش های آماری پیشرفته»، «روش های تحقیق در روانشناسی»، «انگیزش و هیجان»، «روانشناسی یادگیری و تفکر»، «روانشناسی تجربی» و «مباحث جدید در آسیب شناسی روانی» از جمله دروس اصلی است که در رشته روانشناسی عمومی تدریس می‌شود.