تاریخ اسلام

رشته دکتری «تاریخ اسلام» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که یکی از شاخه‌های رشته تاریخ محسوب شده و در آن به آموزش و بررسی رخدادها، اندیشه‌ها و دیگر ابعاد تاریخ اسلام پرداخته می‌شود. تاریخ‌نگاری یکی از برجسته‌ترین ویژگیهای تاریخ و تمدن اسلامی است که ریشه‌های آن هم در تاریخ‌نگری آیات قرآن و هم در پیوند ناگسستنی مباحث کلامی و فقهی با داده‌های تاریخی نهفته است. در رشته دکتری “تاریخ اسلام” به شناخت و تحلیل چگونگی پیدایش و گسترش تشیع اثنی عشری و رخدادهای گوناگون مرتبط با شیعیان اثنی عشری و تعاملات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شیعیان اثنی عشری با پیروان دیگر فرق و مذاهب اسلامی و دیگر ادیان پرداخته می‌شود.

دانش‌آموختگان این رشته علاوه بر امکان تدریس در مراکز آموزشی و دانشگاهی، توانمندی پژوهش و تحلیل در زمینه مطالعات تخصصی تاریخ اسلام را کسب می‌کنند و برای دفاع علمی از تاریخ اسلام و پاسخگویی به سوالات و شبهات مطرح در این زمنیه آماده می‌شوند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره دکتری «تاریخ اسلام» ۴ سال و برابر ۸ نیم سال تحصیلی است که ۴ نیم‌سال آن برای آموزش، یک نیم‌سال برای گذراندن آزمون جامع و سه نیم سال آن برای نگارش رساله دکتری می‌باشد. برنامه دکتری «تاریخ اسلام» شامل 36 واحد درسی است که 18 واحد آن اصلی و 18 واحد نیز پایان نامه است. دروسی همچون «جزیرة العرب قبل از اسلام»، «تاریخ صدر اسلام (از بعثت تا سال 40 هجری قمری)»، «نقد و بررسی دوره اموی، عباسی»، «فرهنگ و تمدن اسلامی»، «تاریخ نگری در اسلام»، «تاریخ در قرآن و نهج البلاغه» و «تاریخ امپراطوری عثمانی» از جمله دروس اصلی‌اند که در این رشته تدریس می‌شود.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 125میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).
  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 9۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری حضوری دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.