ادیان ایرانی

رشته دکتری «ادیان غیر ابراهیمی گرایش ادیان ایرانی» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن به بررسی ادیان ایرانی از جمله دین زرتشتی، مانویت و فرق منشعب شده از آنها پرداخته می‌شود و سپس مضامین این ادیان با ادیان دیگر بخصوص اسلام مقایسه می‌شود. علاوه بر ادیان ایران باستان از جمله زردشت و مانویت، در این رشته فلسفه ایران باستان در مقایسه با فلسفه اسلامی مورد مقایسه قرار می‌گیرد. همچنین این رشته فرهنگ و زبانهای ادیان ایران باستان را نیز مورد مطالعه قرار می‌دهد.

دین مهمترین مولفه تمدنها و فرهنگ‌های شناخته شده بشری است و در گذشته و حال با مصادیق مختلف خود حیات فکری و معنوی و اجتماعی بشر را بطور گسترده تحت تأثیر قرار داده است. ادیان غیر ابراهیمی یعنی هندو، زرتشت، بودا، کنفوسیوس، و دائو با توجه به گستره جغرافیایی و پراکنندگی جمعیتی وسیعی که دارند، در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخورداند. قرار گرفتن ایران در حوزه شرق دنیا و ارتباط تاریخی و جغرافیایی آن با دستاوردهای ادیان غیر ابراهیمی اهمیت بررسی آنها را دو چندان می‌کند.

ادیان ایرانی چون زرتشت و مانی که موطن اصلی آنها در ایران بوده، برای قرنها به عنوان دین پذیرفته شده این سرزمین قلمداد می‌شدند و مردم ایران باورها و عقاید آنها را پرستش می‌کردند. بعد از ورود اسلام به ایران نیز این ادیان به حیات خود ادامه دادند و بسیاری از باورهای آنها در بین عوام مردم رواج دارد. از اینرو مشخص کردن این باورها و مقایسه آنها با اسلام و دیگر ادیان توحیدی و بیان نقاط قوت و ضعف آنها کاری است که این رشته با تربیت نیروهای متخصص به عهده دارد.

دانش آموختگان این رشته با ادیان و فلسفه ایران باستان آشنا می‌شوند و در تحلیل هر چه بهتر مضامین این ادیان بر اساس متون اصلی این ادیان تخصص می‌یابند. این دانش آموختگان با زبان‌های دینی ادیان ایران باستان آشنا شده و می‌توانند این ادیان را از طریق منابع اصلی آنها بررسی کنند و این اطلاعات را با نظرات ایرانشناسان و متفکران غربی که درباب ادیان و فرهنگ ایران نظر دادند، مقابله و مقایسه کنند.

داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن برای تحصیل در این رشته کافی است. این مدرک باید به تایید کنسولگری ایران در کشوری که صادر کننده آن است رسیده باشد. بر این اساس، لزومی بر تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی با مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در این رشته وجود ندارد. هر فردی که خارج از ایران تحصیل کرده باشد با هر رشته‌ی تحصیلی در صورت داشتن صلاحیت علمی و موافقت اعضای هیئت علمی گروه می‌تواند در این دوره تحصیل کند. در واقع دانشجوی غیر مرتبط با رشته دکتری باید صلاحیت علمی خود را به هر طریق ممکن به اعضای هیئت علمی گروه اثبات کند. طبعا داشتن کتاب، مقاله علمی و ژورنالیستی و علاقه‌مندی شرکت در این رشته‌ می‌تواند در موافقت هیئت علمی گروه تاثیر گذار باشد.

طول دوره دکتری «ادیان ایرانی» ۴ سال و برابر ۸ نیم سال تحصیلی است که ۴ نیم‌سال آن برای آموزش، یک نیم‌سال برای گذراندن آزمون جامع و سه نیم سال آن برای نگارش رساله دکتری می‌باشد. دانشجویان در ترم اول دروس جبرانی و در ترم‌های بعدی واحدهای دروس تخصصی و اختیاری را می‌گذرانند. برنامه دکتری «ادیان ایرانی» شامل 42 واحد درسی است که 18 واحد آن اصلی، 6 واحد جبرانی و 18 واحد نیز پایان نامه است. دروسی همچون «تاریخ ایران باستان»، «زبان پهلوی 1و 2»، «زبان اوستایی 1و 2»، «زبان پهلوی»، «دین زرتشتی پیش از اسلام»، و «فلسفه و عرفان ادیان ایرانی در مقایسه با اسلام»، دروس اصلی‌اند. در میان واحدهای جبرانی نیز دروسی همچون «معارف قرآن و اهل بیت»، «روش شناسی»، و «هندوئیسم» گنجانده شده است.

رشته دکتری «مطالعات تطبیقی ادیان گرایش الهیات مسیحی» یک دوره کامل آموزش تخصصی، مطابق با ضوابط و مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در آن به بررسی ابعاد مختلف تاریخی و الهیاتی دین مسیحیت از ابتدا تا عصر حاضر و همچنین به بررسی جایگاه مسیحیت در قرآن و اسلام پرداخته می‌شود. دین در گذشته و حال با مصادیق و نمودهای مختلف خود حیات فکری، معنوی و اجتماعی بشر را به طور گسترده تحت تاثیر قرار داده است. به همین دلیل به طور عام مطالعه ادیان و به طور خاص مطالعه الهیات ابراهیمی یعنی یهودیت، مسیحیت و اسلام با توجه به گستره جغرافیایی و پراکندگی جمعیتی وسیعی که دارند، اهمیت ویژه‌ای دارد. با توجه به خاستگاه مشترک، ارتباط محتوایی و مناسبات تاریخی این سه دین ابراهیمی، شناخت هر یک از این ادیان توسط پیروان دو دین دیگر اولا به شناخت بهتر دین خود و ثانیا به تحقق گفتگوی ادیان کمک می‌کند.

دانش آموختگان رشته «مطالعات تطبیقی ادیان گرایش مسیحیت» می‌توانند علاوه بر تدریس در مراکز عملی و دانشگاهی، به تحقیق در زمینه مسائل و موضوعات مختلف مسیحیت بپردازند تا علم بومی را در این خصوص تقویت کنند. همچنین این دانش اموختگان می‌توانند به عنوان متخصصینی جهت بررسی گفتگوی بین ادیان به شمار آیند.

  • هزینه کل دوره برای دانشجویان ایرانی که از طریق کنکور یا آزمون داخلی پذیرفته می‌شوند (سال 1400-1401): 125میلیون تومان (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).
  • هزینه‌ی کل دوره برای دانشجویان غیر ایرانی (سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱): 9۰۰۰ دلار (این هزینه شامل هزینه‌­های تحصیلی دانشجوست و شامل هزینه­‌های زندگی از جمله غذا و محل اقامت نمی­‌شود).

مجموعه مدارکی که برای ثبت نام در رشته­‌های دکتری حضوری دانشگاه ادیان و مذاهب لازم است عبارتند از:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • تصویر گذرنامه یا مدرک اقامتی معتبر
  • تصویر مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی
  • اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن و ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا عربی یا فارسی (دانشجو هنگام مراجعه به دانشگاه و شروع به تحصیل این مدارک را تحویل می­‌دهد).
  • تصویر یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
  • رزومه شامل سوابق تحصیلی و کاری

دکمه «درخواست کن» در مقابل هر رشته شما را به پورتال ثبت نام آن رشته منتقل می­‌کند. در پورتال ثبت نام شما می‌­توانید مدارک و درخواست خود را بارگزاری و ارسال کنید. ثبت نام شما زمانی تکمیل می‌­شود که درخواست و مدارک خود را به طور کامل در پورتال ثبت­‌نام بارگزاری و ارسال کنید.