با سخنرانی دکتر عباس اشرفی؛

کارکرد اهل بیتِ پیامبران از نگاه کتب مقدس بررسی شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس اشرفی در وبینار «کارکرد اهل‌بیتِ پیامبران از نگاه کتب مقدس (بررسی تطبیقی اهل‌بیت زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم‌السلام)» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این وبینار که به همت انجمن علمی شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، گفت: مراد از اهل‌بیت یک پیامبر، نزدیک‌ترین افراد به ایشان هستند؛ چه این ارتباط نسبی و سببی باشد و چه اندیشه‌ای و رفتاری.

اشرافی افزود: سؤال این‌جاست که تمایزات کتب مقدس ادیان در خصوص اهل‌بیت پیامبر آن دین چه می‌باشد؟ برای پاسخ این سؤال باید به متون مقدس مراجعه کرد و از نگاه این متون مقدس، پاسخ را بیان کرد.

وی در ادامه به معرفی افراد خانواده این پیامبران پرداخت و گفت: در دین زرتشت، کارکرد پسرعموی زرتشت ـ مدیوماه ـ پسران و دختران زرتشت و انجمن مغان قابل بررسی است. در دین یهود نیز جایگاه موسی در یهود، خانواده موسی (هارون، مریم، صفورا همسرش و فرزندان جرشوم و الیعازر) و عدم سخن از خانواده بعد از موسی جای بررسی دارد.

اشرافی ادامه داد: در دین مسیحیت نیز مریم باکره، فرزندان مریم و یوسف و عدم ازدواج حضرت عیسی(ع) از مباحث قابل بحث است. هم‌چنین در دین اسلام، راسخون در علم، عصمت و طهارت، مخاطب درجه اول پیام رسول، اوصیای پیوسته (وصایت و امامت نصبی است نه انتخابی) از موضوعاتی است که می‌توان بدان پرداخت.

وی در ادامه به مقایسه اسلام با سه ادیان دیگر در خصوص کارکرد اهل‌بیت پیامبران پرداخت و این‌گونه نتیجه‌گیری کرد در ادیان زرتشت، یهودیت و مسیحیت جانشینی از خانواده نیست، برخلاف اسلام که جانشینی حق انحصاری خاندان پیامبر است. عصمت و علم اهل‌بیت پیامبر اسلام از تمایزات این دین می‌باشد. منجی آخرالزمان در زرتشت از نسل زرتشت است و در اسلام از نسل محمد(ص) است ولی در دو دین دیگر این‌گونه نیست. نگاه آینده‌پژوهانه و آینده‌سازانه در اسلام به اهل‌بیت شده است، یعنی دوام و بقای دین به آن‌هاست.

مطالب مشابه

نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ گروه پژوهشی «فلسفه و جنسیت» پژوهشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» را با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید…

دانشکده ادیان
جناب آقای دکتر مفتاح(ریاست دانشکده ادیان)

دانشکده ادیان و جهش های تازه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده ادیان با ارائه طرحی برای برگزاری رشته‌های کارشناسی ارشد دانشکده در  تهران، مشهد و ارومیه و نیز ارائه هر سه رشته دانشکده به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرده است. با…

حجت الاسلام والمسلمین براتی مطرح کرد؛

خانه کعبه می تواند به تفاهم ملل و صلح جهانی کمک کند

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالمية گفت: در گذشته انتقال علوم در موسم حج صورت می گرفت و ائمه معصومین(ع) در در موسم حج، خیمه های درس برپا می کردند، اما اکنون انتقال علوم در…

مدیرگروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تشریح کرد؛

مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند، فلسفه های گوناگونی برای قربانی مطرح شده است، یکی از این فلسفه ها عبور از هوای نفس می باشد.…