مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل اعلام کرد:

همایش «نقش اندیشه های عرفانی حضرت امام(ره) در شکل گیری انقلاب اسلامی»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌رضا ایمانی مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب از برگزاری همایش بین‌المللی «نقش اندیشه‌های عرفانی حضرت امام در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» در دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد.

وی گفت: شناخت ابعاد وجودی حضرت امام کار ساده‌ای نیست. امام هم در فقه و اصول مجتهد و صاحب نظر بود و هم در فلسفه و حکمت استاد بالاطلاق زمان خودش بود و هم در علم رجال و درایه و اخلاق و عرفان و سیاست و علم‌الاجتماع صاحب رأی و نظر بود. او در عرفان، شاگرد آیت‌الله شاه آبادی بود ولی خود در سیر و سلوک و عرفان، صاحب سبک و نظر بودند. این همایش، عهده‌دار شناسایی و بررسی اندیشه‌های عرفانی امام راحل(ره) در ایجاد انقلاب و هدایت و رهبری انقلاب می‌باشد.

حجت‌الاسلام ایمانی هم‌چنین گفت: نهضت حضرت امام (ره) باعث شکل‌گیری انقلاب‌هایی دیگر در جهان اسلام شد. حزب‌الله لبنان برخاسته از اندیشه‌های عرفانی و سیاسی حضرت امام(ره) بود و به دنبال آن، حرکت مقاومت اسلامی به نام حماس و جهاد اسلامی و بعد، حرکت انصارالله در یمن و جیش الشعبی در سوریه و حشد الشعبی در عراق حاصل این انقلاب بود. تعبیر قرآن در این موضوع، «كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ تُؤتی اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها». درختی که حضرت امام در سال 42 غرس کرد و در بهمن 57 به ثمر رسید، مصداق بارز همان کلمه طیبه است که اصل و ریشه آن در اعماق وجود انسان‌ها ثابت است و شاخه‌های این درخت در اوج آسمان‌ها است و هر روز شاهد برکات وثمرات و بهره‌های این درخت پربار هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب درباره زمان برگزاری این همایش گفت: این همایش روز چهارشنبه 15 بهمن 1399 از ساعت 9 تا 12 هم‌زمان با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و میلاد امام خمینی رحمت الله علیه در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: در ابتدای این وبینار بین‌المللی پیام صوتی و تصویری حضرت آیت‌الله جوادی آملی پخش خواهد شد و در ادامه سخنرانان داخلی و خارجی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «تأثیر تصوف بر انقلاب کشورهای اسلامی»، سرکار خانم دکتر فاطمه طباطبایی عروس حضرت امام از پژوهشگاه امام خمینی(ره) با عنوان «ضرورت و رسالت حکومت اسلامی در اندیشه عرفانی حضرت امام(ره)»، جناب آقای شفیق جرادی از علمای لبنان و رئیس معهد معارف حکمیه با عنوان «عرفان جهادی»، آیت‌الله شیخ حسن رمضانی از اساتید اخلاق و عرفان و از شاگردان برجسته آیت‌الله حسن‌زاده آملی و آیت‌الله جوادی آملی با عنوان «ولایت فقیه و ولایت عارف»، دکتر سعید جوادی آملی با عنوان «رابطه عرفان و سیاست»، جناب آقای نذار سعید با عنوان «تأثیر اخلاق و عرفان امام در شکل‌گیری جبهه مقاومت» و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضا الهی‌منش عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «رابطه حق و خلق در اندیشه‌های عرفانی حضرت امام(ره) دیگر سخنرانان این همایش هستند.

گفتنی است علاقه مندان به حضور در این همایش به صورت مجازی می توانند از طریق ذیل اقدام کنند:

online.urd.ac.ir/bbb-room/adyan-webs

www.Instagram.com/international.urd.iran

 

 

 

مطالب مشابه

نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ گروه پژوهشی «فلسفه و جنسیت» پژوهشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» را با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید…

دانشکده ادیان
جناب آقای دکتر مفتاح(ریاست دانشکده ادیان)

دانشکده ادیان و جهش های تازه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده ادیان با ارائه طرحی برای برگزاری رشته‌های کارشناسی ارشد دانشکده در  تهران، مشهد و ارومیه و نیز ارائه هر سه رشته دانشکده به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرده است. با…

حجت الاسلام والمسلمین براتی مطرح کرد؛

خانه کعبه می تواند به تفاهم ملل و صلح جهانی کمک کند

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالمية گفت: در گذشته انتقال علوم در موسم حج صورت می گرفت و ائمه معصومین(ع) در در موسم حج، خیمه های درس برپا می کردند، اما اکنون انتقال علوم در…

مدیرگروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تشریح کرد؛

مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند، فلسفه های گوناگونی برای قربانی مطرح شده است، یکی از این فلسفه ها عبور از هوای نفس می باشد.…