حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:

مرحوم تسخیری زبان گویای شیعه راستین در عرصه های بین المللی بود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در پی ارتحال حضرت آیت‌الله محمدعلی تسخیری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با صدور پیامی این ضایعه جانکاه را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از شمار دو چشم یک تن کم

و ز شمار خرد، هزاران بیش

با کدامین سنجه می‌توان شدت اندوه خود را در فقدِ یکی از نیک‌اندیشان و خیرخواهان جهان اسلام که در افقی وسیع‌تر از همگنان خود می‌اندیشید و عمل می‌کرد، سنجید و به تصویر کشید!

برای من که بیش از چهار دهه، با فقیه مجاهد، حضرت آیت‌الله تسخیری، همراه، همکار و همنشین بوده‌ام، سخت است که تسلیت‌گوی ارتحال آن فقیه ژرف‌اندیش و دین‌باورِ زمانه‌شناس باشم. او سرشار از عشق و معرفت به مذهب اهل‌بیت علیهم‌السلام و زبان گویای شیعه راستین در عرصه‌های بین‌المللی بود و در عین حال، از هیچ خیرخواهی و دلسوزی برای جهان اسلام دریغ نمی‌کرد.

او هم شخصاً و هم به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، بیشترین مناسبات و ارتباطات را با همه عالمان و رهبران دیگر مذاهب و دیگر کشورهای اسلامی داشت. نقش بی‌بدیل او در انتقال فتوای تاریخیِ امام خمینی(ره) در مهدورالدم بودن سلمان رشدی و کسب مصوبه کنفرانس سران اسلامی، فراموش‌ناشدنی است.

وی هم‌چون پیشوایان معصوم خود، استخوان در گلو، و خار در چشم، هرگز از انسجام مسلمانان و اعتلای اسلام در سرتاسر گیتی دست نَشُست. سال‌ها بیماری سخت در کنار طعن و قدح‌های برخی مدعیان مذهب و ولاء، نیز مانع تحرک زیاد و فعالیت‌های تقریبیِ او نشد.

تقریب‌گرایی آیت‌الله تسخیری ریشه در اجتهاد استوار و دستاوردهای ماندگارش در فهم دین داشت و به تجربه‌های گران‌سنگ او در نشست و برخاست با عالمان مذاهب گوناگون متکی بود. او بر آن بود که باید بر مشترکات بسیارمان با دیگر مسلمانان تمرکز و تأکید کنیم و در اختلافات، هم‌دیگر را معذور بدانیم.

این‌جانب به نام خودم و به نمایندگی از دانشگاه ادیان و مذاهب که در مراحل مختلف از عنایت و همکاری ایشان، به‌ویژه به عنوان عضو مؤسس و نیز رئیس هیئت امنا برخوردار بوده است، ضمن تسلیت به خاندان جلیل‌القدر تسخیری، به‌ویژه برادران خدوم و فرهیخته ایشان، از خدای بزرگ می‌خواهم که به همه دست‌اندرکاران و علاقه‌مندان وحدت اسلامی و تقریب مذاهب، این توفیق را بدهد که در کنار حفظ و احیای میراث علمی و تقریبی آن عالم بزرگ که محصول مکتب شهید سید محمد باقر صدر بود، نگذارند تا پرچمی که او برافراشت، بر زمین بماند. او عصاره همه روشن‌بینی‌ها، گشاده‌دلی‌ها و خوش‌بینی‌های عالمان ژرف‌اندیشی چون آیت‌الله محمدحسین آل کاشف الغطاء، آیت‌الله العظمی بروجردی، امام خمینی(ره)، امام موسی صدر و آیت‌الله خامنه‌ای بود. باشد که هم‌چنان به دور از تأثیرات تحولات تلخ سیاسی، نواندیشی دینی و تفاهم و تعامل اسلامی به‌سان یک آرمان دینی و انسانی، از سوی نسل نو و همه متفکران و کارگزاران جهان اسلام پی گرفته شود!

سید ابوالحسن نواب

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

مطالب مشابه

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:

حج مظهر سرمایه گذاری اسلام برای همگرایی مسلمانان است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت السلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در همایش بین‌المللی «بازشناسی جایگاه حج در تقویت همگرایی اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها»که روز ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ در…

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تاکید کرد؛

امام مردم را باور داشت و خود را خدمتگزار مردم می دانست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛به مناسبت فرا رسیدن سی‌و‌سومین سال‌روز ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنانی در جمع اساتید، دانشجویان و…

با حضور ریاست دانشگاه؛

اجلاس دانشگاه های مجازی جهان اسلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب با حضور در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان در سومین اجلاس مجمع عمومی شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام (CINVU) شرکت کرد. بر اساس این گزارش، در…

با حضور ریاست دانشگاه در عراق انجام گرفت؛

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه ادیان و موسسه شهدای عراق

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین سید‌ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب روز دوشنبه ۸ فروردین ماه ۱۴۰۱ بنا به دعوت عبدالاله النائلی رئیس موسسه‌ شهدای عراق به همراه هیئتی در این…