با سخنرانی دکتر آرام، فوق دکتری دانشگاه تورنتو؛

ضرورت و اهمیت حضور در مجامع آکادمیک و نشر آثار در مجامع غربی تشریح شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده علوم و معارف قرانی وبینار «اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآن و حدیث در غرب» را با سخنرانی دکتر محمدرضا آرام فوق دکتری تفسیر تأویلی شیعه از دانشگاه تورنتوی کانادا روز یکشنبه ۲۲ اسفند برگزار کرد.

بر اساس این گزارش دکتر آرام با تشریح اولویت‌های پژوهشی در حوزه مطالعات قرآنی و حدیثی در غرب به تبیین زمینه‌های نشر آثار در مجامع غربی و همچنین زمینه‌های حضور در مجامع دانشگاهی غرب را تبیین کرد.

ایشان ضمن بیان آسیب‌های رخ‌داده در پژوهش‌های صورت‌گرفته توسط مستشرقان که منجر به شکل‌گیری شبهاتی در زمینه علوم قرآن و تفسیر قرآن کریم شده است، راه حل این مطلب را رجوع به تدبر در قرآن کریم بر پایه آیه کریمه « أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ  وَلَوْ كَانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلَافًا كَثِيرًا» (نساء/٨٢) دانسته و از تدبر در قرآن کریم به عنوان اولویت پژوهشی در زمینه جهت‌دهی و پاسخ‌گویی به مطالعات قرآن و حدیث در غرب یاد کردند. در ادامه ایشان به زمینه‌های نشر آثار و حضور در مجامع غربی پرداختند و در این باره با تکیه بر محورهای زیر، ضرورت و اهمیت حضور و نشر آثار در مجامع غربی را مورد تأکید قرار دادند:

١- استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی داخل کشور برای راه‌اندازی مجلات معتبر به زبان‌های خارجی به‌ویژه به زبان‌های انگلیسی و آلمانی.

٢- نشر آثار علمی در مجلات معتبر بین المللی.

٣- راه‌اندازی کرسی‌های شیعه‌شناسی، ایران‌شناسی و کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی (با توجه به نیازهای منطقه و ضرورت‌های حضور و همچنین با در نظر گرفتن حساسیت‌های منطقه‌ای)

٤- حضور در کرسی‌های تدریس علوم و معارف قرآنی در مراکز علمی غرب.

٥- مشارکت فعالانه و هدفمند در نشست‌های علمی و سمینارهای آکادمیک غرب با موضوعات اسلامی به‌ویژه تشیع.

٦- دعوت از اساتید علمی برجسته (گزینش شده) مراکز آکادمیک غرب برای حضور در امر تدریس در دانشگاه‌های داخل کشور به منظور افزایش مبادلات علمی و نیز تصحیح و توسعه شیعه‌شناسی در غرب.

٧- عملیاتی نمودن تفاهمنامه‌های فراوان دانشگاه‌های داخل کشور با مراکز علمی و دانشگاهی متعدد در خارج از کشور و پرهیز از اقدامات گزارشی کم تأثیر و در عین حال پرهزینه.

مطالب مشابه

دانشکده علوم و معارف قرآن کریم برگزار می‌کند

نشست روش های اندیشه ورزی قرآنی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه ادیان و مذاهب نشستی علمی با عنوان « روش‌های اندیشه ورزی قرآنی » با سخنرانی آیت‌الله سید منذر حکیم را در…

دکتر لک‌زایی مطرح کرد؛

حکومت نهادی است که جلوی تهدیدها و شرارت ها را می گیرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، نشست «کاربست اندیشه‌ورزی قرآنی در عرصه سیاسی» به همت دانشکده علوم و معارف قرآن  در روز سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ به صورت مجازی برگزار شد. در…

دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار…

نشست علمی اولویت های پژوهشی مطالعات قرآن و حدیث در غرب

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه ادیان و مذاهب نشستی علمی با عنوان «اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآن و حدیث در غرب» را شنبه 21 اسفند 1400 ساعت 19 برگزار می‌کند.…

با حضور رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن در دانشگاه…

افزیش همکاری های علمی میان دانشکده علوم و معارف قرآن و دانشکده الهیات

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلین دکتر محمدرضا ملانوری رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور در دانشکده الهیات دانشگاه قم و بازدید از بخش‌های مختلف این دانشگاه…