در گفت‌وگو با مدیر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه مطرح…

رونمایی از دوره های متنوع بین المللی دانشگاه ادیان و مذاهب

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام حامد شاه رفعتی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه با اشاره به در پیش رو بودن دوره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: با توجه به تجارب گذشته دانشگاه در برگزاری دوره‌های مختلف، مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه 9 دوره مختلف به 4 زبان را برنامه‌ریزی کرده است که به‌زودی در تابستان امسال این برنامه‌ها اجرایی خواهد شد.

وی درباره اهداف برگزاری این دوره‌ها گفت: دوره‌های بین‌المللی مختلفی که دانشگاه ادیان و مذاهب تا کنون برگزار کرده است، یک فضای باز و صمیمی برای گفت‌وگو و ارتباط میان ادیان و فرهنگ‌های مختلف ایجاد کرده است و درواقع، یک مدل کوچک از دانشگاه ادیان و مذاهب در فضایی صمیمی اما کوتاه و فشرده است. این دوره‌ها موجب شده است تا صاحب‌نظران، استادان و دانشجویان دوره‌های دکتری از ایران و خارج از کشور گرد هم آمده و یافته‌ها و داشته‌های خود را به اشتراک بگذارند.

شاه رفعتی افزود: همه‌گیری بیماری کرونا در ضمن آن‌که یک تهدید برای ما به شمار می‌رفت، فرصتی را نیز فراهم کرد تا تجربه برگزاری دوره‌های متنوع به صورت مجازی را نیز کسب کنیم. بر این اساس مدرسه زمستانه دانشگاه ادیان و مذاهب در زمستان گذشته با همکاری دانشگاه پادربورن و دوره اسلام‌شناسی به زبان اسپانیایی در تابستان به صورت مجازی برگزار شد. این فعالیت‌ها موجب شد تا با اتکا به قابلیت‌های موجود در دانشگاه ادیان و مذاهب به فکر توسعه دوره‌ها بیفتیم. لذا در تابستان امسال با دستان پر در خدمت دانشجویان و استادان و علاقه‌مندان داخلی و خارجی خواهیم بود.

سرپرست دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب درباره دوره‌های پیش رو گفت: سه دوره به زبان انگلیسی با همکاری دانشگاه پادربورن برنامه‌ریزی کرده‌ایم و گواهینامه شرکت در این دوره از سوی دانشگاه پادربورن صادر می‌شود. این سه دوره عبارتند از دوره «عرفان و معنویت در اسلام» با تدریس دکتر فنایی اشکوری، «اخلاق اجتماعی در مسیحیت» با تدریس دکتر اینگبرد گبریل» و دوره «شورای دوم واتیکان» با تدریس دکتر فلورین باک.

شاه رفعتی درباره دوره‌های عربی نیز گفت: به زبان عربی نیز سه دوره را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که عبارتند از دوره‌های «آشنایی با اندیشه‌های امام موسی صدر»، «آشنایی با مذاهب اسلامی» و «غرب‌شناسی». مخاطبان این سه دوره، دانشجویان عرب‌زبان دانشگاه ادیان و مذاهب هستند اما دیگر دانشجویان نیز در صورت تمایل می‌توانند در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند.

سرپرست دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل درباره دوره‌های این مرکز که به زبان فارسی برگزار خواهد شد، گفت: دو دوره به زبان فارسی پیش‌بینی شده است که مخاطبان آن، دانشجویان و طلاب کشور عزیزمان می‌باشند. دوره نخست با تدریس دکتر طالبی دارابی و با عنوان «سازمان‌های ادیانی جهان» برگزار می‌شود و دوره دوم، دوره منجی در ادیان است که پنج استاد صاحب‌نظر در این حوزه، درباره منجی در یهودیت، منجی در مسیحیت، منجی در زرتشت، منجی در اهل‌سنت و منجی در تشیع تدریس خواهند کرد.

وی ضمن اشاره به استقبال قابل توجهی که از دوره زمستان شیعه‌شناسی به زبان اسپانیولی صورت گرفت، افزود: نهمین دوره نیز که برای سال دوم برگزار می‌شود، دوره تابستان شیعه‌شناسی به زبان اسپانیولی است. در این دوره استادانی هم‌چون نورالدین ویتو، سهیل اسعد، عبدالکریم پاز و فیصل مرهل سخنرانی خواهند کرد. این دوره در دوازده جلسه برگزار می‌شود.

شاه رفعتی درباره سطح علمی این دوره‌ها گفت: استقبال برخی بزرگان ادیان در کشورهای مختلف، شرکت رایزنان علمی کشورهای مختلف در این دوره‌ها و استقبال استادان دانشگاه مختلف در سراسر جهان از این دوره‌ها نشانگر سطح بالای این دوره‌ها است. از دیگر سو، در انتخاب استادان دقت لازم صورت می‌گیرد و این استادان با مشورت دانشکده‌های مربوطه و با در نظر گرفتن ملاک‌هایی هم‌چون تسلط زبان و محتوایی استاد و آشنایی وی با اقتضائات بین‌المللی گزینش می‌شوند.

سرپرست دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان یادآور شد: فراخوان پذیرش به‌زودی از طریق کانال‌های ارتباطی دانشگاه ادیان و مذاهب اعلام خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند پس از ثبت‌نام و پذیرش نهایی در این دوره‌ها شرکت نمایند.

مطالب مشابه

نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ گروه پژوهشی «فلسفه و جنسیت» پژوهشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» را با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید…

دانشکده ادیان
جناب آقای دکتر مفتاح(ریاست دانشکده ادیان)

دانشکده ادیان و جهش های تازه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده ادیان با ارائه طرحی برای برگزاری رشته‌های کارشناسی ارشد دانشکده در  تهران، مشهد و ارومیه و نیز ارائه هر سه رشته دانشکده به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرده است. با…

حجت الاسلام والمسلمین براتی مطرح کرد؛

خانه کعبه می تواند به تفاهم ملل و صلح جهانی کمک کند

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالمية گفت: در گذشته انتقال علوم در موسم حج صورت می گرفت و ائمه معصومین(ع) در در موسم حج، خیمه های درس برپا می کردند، اما اکنون انتقال علوم در…

مدیرگروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تشریح کرد؛

مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند، فلسفه های گوناگونی برای قربانی مطرح شده است، یکی از این فلسفه ها عبور از هوای نفس می باشد.…