مرحوم دعائی نماد یک روحانیِ مردمی و فروتن بود

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با صدور پیامی تاکید کرد؛

پیام تسلیت حجت‌السلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب به مناسبت فوت محمود دعایی

در پی ارتحال یار دیرین امام و انقلاب و رهبری مرحوم سید محمود دعایی رضوان الله تعالی علیه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب پیام تسلیتی صادر کرد.

متن کامل پیام حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من المؤمنين رجال صدقوا ما عاهدوالله عليه

از شمار دو چشم، یک تن کم    وزشمار خِرد، هزاران بیش

عروج اسفانگیز روحانیِ نیکسیرت و مداراپیشه،یاردیرین امام و انقلاب و رهبری حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعائی همهی آشنایان آن اسوهی اخلاق و فضیلت را از گرایشهای مختلفِ سیاسی و فکری، در حیرت و حسرتی عمیق فروبرد.

 مرحوم دعائی نماد یک روحانیِ مردمی و فروتن بود که به رغم سابقهی درخشان مبارزاتی، هرگز از انقلاب و نظام، سهمخواهی نکرد و باوجود انقلابی‌بودن و انقلابی‌ماندن، هرگز انقلابی‌گری را به یک جناح خاصِ سیاسی، محدود نمی‌کرد، همچنانکه در مناسبات اجتماعی و معاشرتهای انسانی، رسالت خود به عنوان یک روحانیِ مردممدار را فراموش نمی‌کرد.

او سنگ صبور و تکیهگاه اصحاب هنر و فرهنگ بود و به ایران و زبان فارسی و صاحبنظران و مروجان زبان فارسی عشق می‌ورزید و با همهی وجودش که جاذبه بود تلاش می‌کرد در کنار آشتی‌دادن نیروهای انقلاب از طیفهای گوناگون، حتی کسانی را که به نوعی از انقلاب بریده یا با نظام در ستیز بودند، به اردوگاه اسلام و ایران و انقلاب برگرداند.

چشمنداشتن به بیتالمال و سادهزیستیِ او مایهی فخر روحانیت و اصحاب فرهنگ و سیاست بود و پایمردی‌اش در کار مطبوعاتی، گواه هوش سیاسی و اجتماعی او و توجهش به منزلت و کارکردِ این رکن چهارمِ مردمسالاری بود.

اینجانب که سالیانی متمادی از نزدیک با آن سیاست‌مدارِ خوشنام و نیکومرام، معاشرت داشتم، ضمن تسلیت درگذشت این دانشی‌مردِ فضیلتپیشه، از خدای متعال، غفران و رضوان بیکران را برای ایشان، و صبر و اجر فراوان را برای همهی بازماندگان‌شان آرزو کرده، امیدوارم مشی سیاسی و اخلاقیِ ایشان برای همیشه، الگو و الهامبخش همهی کنشگرانِ عرصههای سیاسی و فرهنگی باشد.

سید ابوالحسن نواب

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

مطالب مشابه

نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ گروه پژوهشی «فلسفه و جنسیت» پژوهشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» را با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید…

دانشکده ادیان
جناب آقای دکتر مفتاح(ریاست دانشکده ادیان)

دانشکده ادیان و جهش های تازه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده ادیان با ارائه طرحی برای برگزاری رشته‌های کارشناسی ارشد دانشکده در  تهران، مشهد و ارومیه و نیز ارائه هر سه رشته دانشکده به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرده است. با…

حجت الاسلام والمسلمین براتی مطرح کرد؛

خانه کعبه می تواند به تفاهم ملل و صلح جهانی کمک کند

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالمية گفت: در گذشته انتقال علوم در موسم حج صورت می گرفت و ائمه معصومین(ع) در در موسم حج، خیمه های درس برپا می کردند، اما اکنون انتقال علوم در…

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه بیان کرد؛

حج باید کانون هدایت جوامع باشد

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن زمانی با بیان این که وحدت یکی از اهداف خداوند در تشریح مناسک حج بوده است، تصریح کرد: حج باید کانون هدایت جوامع باشد و در این زمینه نیازمند برنامه‌ریزی هستیم تا هر…