حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری:

دانش آموختگان دانشگاه ادیان می توانند نقش بازدارندگی در برابر افراط گرایی ایفا کنند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جشن فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان اهل‌سنت دانشگاه ادیان و مذاهب روز چهارشنبه 20 اسفندماه 1399 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، پیام حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  توسط دکتر علی ملکی مدیرکل مراکز و موسسات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قرائت شد.

متن این پیام به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین ثم الصلاه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و علی آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

 

السلام علیکم و رحمه الله

امروز به حول و قوه الهي شاهد نخستین دوره جشن دانش‌آموختگي دانشجويان اهل‌سنت دانشگاه ادیان و مذاهب هستیم.

اين‌جانب بر خود لازم مي‌دانم به شما دانش‌آموختگان این دانشگاه تبريك و تهنیت دوچندان عرض کنم. زیرا افزون بر گذراندن يك دوره از تحصيل، یکایک شما عزیزان بالقوه، سفیران تقریب در منطقه خود خواهید بود (انشاءالله). هم‌چنین به شما سفارش می‌کنم در هر مقطعي كه فارغ‌التحصيل شده‌ايد، به آن اكتفا نکرده و در مسیر كسب دانش و گذراندن مراحل بالاتر پيگير و در مسیر تقریب و وحدت امت اسلامی ثابت‌قدم و استوار باشید.

کاربرد آگاهانه اصطلاح دانش‌آموختگي به‌جای فارغ‌التحصيلی زیبنده‌تر است، زیرا دانش‌اندوزي را فراغت و پایانی نخواهد بود و به یاری خدا شما دانش‌آموختگان عزيز همواره در كسب علم، حتي پس از سال‌هايی فراغت از تحصيل نیز كوشا خواهيد بود.

دانشگاهی که شما از آن فارغ‌التحصیل شدید، یکی از بازوهای علمی تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی در کشور بوده و دانش‌آموختگان این دانشگاه نیز از منادیان تقریب و وحدت در جهان اسلام به شمار می‌آیند.

گام نهادن در مسیر وحدت امت اسلامی فرصتی است که حضرت حق به بندگان ویژه خود عنایت
می‌فرماید. این همان میدانی است که قائد عظیم‌الشأن، حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) به‌مثابه امری واجب و حضرت آیت الله خامنه­ ای (مد ظله العالی) به‌سان نقشه راهی فراروی امت اسلامی ترسیم نموده‌اند. تلاش در این مسیر مبارک، مجاهدتی  مأجور و سعیی مشکور شمرده می­شود که وصفش هرگز در توان قلم نخواهد بود.

وقتی خداوند بلندمرتبه در قرآن کریم می‌فرماید: همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید و در
آیه‌ای دیگر می‌فرماید:  «انّما المؤمنون اخوه»؛ و هماهنگ با این‌گونه آیات وحدت‌بخش، پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «أیُّهَا النّاسُ عَلَیکُم بِالجَماعَةِ و إیّاکُم والفُرقَةَ»؛ ای مردم! بر شما باد به جماعت و بپرهیزید از جدایی و تفرقه. هم‌چنین که این فرموده حضرت علی (ع): «عَلَیکُم بِالتَّواصُلِ وَالتَّباذُلِ و إیّاکُم و التَّدابُرَ والتَّقاطُعَ»؛ بر شما باد به ارتباط و بخشش به یکدیگر و دوری گزیدن از جدایی و پشت کردن به یکدیگر؛ اهمیت وحدت میان همه مؤمنین و مسلمین در هر مذهب و مسلک، آشکار می‌شود.

این همه آیات و روایات در تأکید و توجه به وحدت و دوری از تفرقه در آموزه‌های دینی، بیان‌گر نقش و وظیفه سنگین و خطیر شما دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف فرق و مذاهب اسلامی است.

نبود شناخت و آگاهی مذاهب از یکدیگر مهم‌ترین عامل تنازع و تقابل پیروان مذاهب با یکدیگر است. از شما دانشجویان دیروز و دانش‌آموختگان امروز توقع می‌رود زبان گویایی در شناساندن عقاید واقعی دیگر مذاهب اسلامی به هم‌کیشان خود باشید و در رفع پنداشت‌های نادرست عوامانه به جای واقعیت‌های موجود در مذاهب اسلامی لحظه‌ای آرام نگیرید و قلم خود را در رفع شبهات نهادینه شده در میان پیروان مذاهب به کار گیرید. از این رو آن‌چه باید براى شما نخبگان دینی مهم باشد، افزایش معرفت و شناخت خود از دیگر مذاهب است.

اگر غرب توانسته فرهنگ خود را به جهان اسلام غالب کند، از مسیر دانشگاه‌ها و نخبگان بوده است؛ به‌گونه‌ای برندسازی کرده و نیروهای نخبه از کشورهای مختلف را جذب کردند و آموزش دادند تا با بازگشت آنها به کشور خود، افکار غربی را منتقل کنند. ما هم باید دیدمان را از درون کشور به بیرون تغییر دهیم و برندسازی کنیم و از ظرفیت دانشگاه‌های تقریب‌محور بهره گیریم تا بتوانیم محتوای غنی و ارزشمند برای تقریب و انقلاب اسلامی داشته باشیم.

تفرقه‌انگیزی یکی از اهداف اصلی دشمنان است. پس باید در این زمینه نیروهایی تربیت کرد که رقبای مهمی در برابر افراط‌گرایی و تفرقه‌انگیزی دشمنان باشند؛ هرچند دشمن در این زمینه در ایران موفق نبوده اما در بیرون از کشور در حال فعالیت است و امروز شما دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توانید نقش بازدارندگی در برابر افراط‌گرایی و تفرقه‌انگیزی ایفا نموده و در تحقق شعار نوسازی و نوگرایی جریان تقریب که مطالبه مقام معظم رهبری است، بسیار مؤثر و نقش‌آفرین باشید.

همکاران من در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آمادگی بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های علمی شما دانش‌آموختگان عزیز را هماهنگ با گسترش فرهنگ و گفتمان تقریب به منظور تحقق تمدن نوین اسلامی دارند.

در پایان سلامت، سعادت و توفیقات روزافزون و همیشگی برای همه دانش‌آموختگان و اساتید فرهیخته دانشگاه ادیان و مذاهب را از درگاه حضرت احدیت خواهانم.

 

حمید شهریاری

1399/12/20

مطالب مشابه

نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ گروه پژوهشی «فلسفه و جنسیت» پژوهشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «نقش جنسیت در قضاوتهای اخلاقی» را با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید…

دانشکده ادیان
جناب آقای دکتر مفتاح(ریاست دانشکده ادیان)

دانشکده ادیان و جهش های تازه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دانشکده ادیان با ارائه طرحی برای برگزاری رشته‌های کارشناسی ارشد دانشکده در  تهران، مشهد و ارومیه و نیز ارائه هر سه رشته دانشکده به زبان انگلیسی اعلام آمادگی کرده است. با…

حجت الاسلام والمسلمین براتی مطرح کرد؛

خانه کعبه می تواند به تفاهم ملل و صلح جهانی کمک کند

عضو هيئت علمي جامعة المصطفي العالمية گفت: در گذشته انتقال علوم در موسم حج صورت می گرفت و ائمه معصومین(ع) در در موسم حج، خیمه های درس برپا می کردند، اما اکنون انتقال علوم در…

مدیرگروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تشریح کرد؛

مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مناسک اسلامی باید امتداد اجتماعی پیدا کنند، فلسفه های گوناگونی برای قربانی مطرح شده است، یکی از این فلسفه ها عبور از هوای نفس می باشد.…