حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری مطرح کرد:

توجه به مشترکات ادیان و مذاهب زمینه ساز بسط عدالت، امنیت و صلح در جهان است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش بینا دینی با عنوان «بهبود روابط انسانی در دوران پسا کرونا با الهام از آموزه های اسلام ومسیحیت» باحضور شخصیت‌‌ها و رهبران ادیان به ویژه مقام روحانی آقای پروفسور یوان ساوکا دبیر کل شورای جهانی کلیساها و آقای دکتر ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات در سالن ساختمان مرکزی سازمان فرهنگ و ارتباطات روز شنبه ۱۴ اسفندماه برگزار شد.

در این اجلاس تسخیری معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه ادیان ومذاهب، با اشاره به اهمیت و تاثیر گذاری این نشست‌ها در تقویت روابط بین انسانی چه در داخل وچه در صحنه بین الملل اظهار داشت: ادیان آسمانی همانند مذاهب اسلامی و کلیساهای مختلف دارای مشترکات فراوانی‌اند که اگر بشریت بر اساس مشترکات موجود، همزیستی سالمی داشته باشند به راحتی می توان شاهد زمینه سازی بسط عدالت و گسترش امنیت وصلح در جهان بود. به نظر می‌رسد با همکاری همه ملت‌ها ودولت‌ها نه فقط بر کرونا بلکه ‌در برابر همه چالش‌ها می‌توان به نتیجه مثبت رسید.

وی ادامه داد: ای کاش سیاستمداران قدرت‌های بزرگ برای پیشبرد امور از روش‌های گفتگویی براساس اصول مورد پذیرش ادیان الهی استفاده می‌کردند تا هرروز شاهد جنگ‌های خونینی،که ده‌ها هزار قربانی در بر دارد و هزاران میلیارد دلار از ثروت بی زبان جهان را طعمه آتش اختلافات خود می‌کند، نباشیم. ای کاش بخشی از این ثروت‌ها را در راه نشر فرهنگ گفتگوهای فرهنگی، دینی و علمی نمایند‌ تا صحنه‌های جنگ‌زده را به گلستان وآبادانی تغییر دهند.

تسخیری سپس به چند اصل قرآنی واهل بیتی(ع) که مورد پذیرش همه ادیان آسمانی است، اشاره کرد و گفت می‌توان‌ بر اساس این اصول کارهای مشترکی را پایه گذاری و یا آنرا محکم به پیش ببریم.

وی ادامه داد: اصل اول ایمان به خداست. باید به هرآنچه توسط انبیای الهی نازل شده ایمان بیاوریم و آن را نصب العین خود قرار دهیم.(قولوا آمنا بالله و ما أنزل إلينا و ما أنزل إلى إبراهيم و إسماعيل و إسحاق و يعقوب و الأسباط و ما أوتي موسى و عيسى و ما أوتي النبيون من ربهم لا نفرق بين أحد منهم و نحن له مسلمون  ﴿بقره-۱۳۶﴾) بگویید: «ما به خدا، و به آنچه بر ما نازل شده، و به آنچه بر ابراهیم و اسحاق و یعقوب و اسباط نازل آمده، و به آنچه به موسى و عیسى داده شده، و به آنچه به همهء پیامبران از سوى پروردگارشان داده شده، ایمان آورده ایم؛ میان هیچ یک از ایشان فرق نمى گذاریم؛ و در برابر او تسلیم هستیم.» (بقره-۱۳۶)

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه گفت: اصل دوم شناخت هدف‌های بزرگ همه انبیای الهی است. به نظر می‌رسد هدف آنها همانا پرستش خدا و نپذیرفتن فرمان طاغوتیان ومستبدان روزگار بوده است. (و لقد بعثنا في كل أمة رسولا أن اعبدوا الله و اجتنبوا الطاغوت فمنهم من هدى الله و منهم من حقت عليه الضلالة فسيروا في الأرض فانظروا كيف كان عاقبة المكذبين  ﴿النحل-۳۶﴾ و در حقیقت، در میان هر امتى فرستاده اى برانگیختیم [تا بگوید:] «خدا را بپرستید و از طاغوت [ فریبگر] بپرهیزید.» پس، از ایشان کسى است که خدا[او را] هدایت کرده، و از ایشان کسى است که گمراهى بر او سزاوار است. بنا بر این در زمین بگردید و ببینید فرجام تکذیب کنندگان چگونه بوده است. (النحل۳۶)

وی افزود: تلاش برای نشر فرهنگ اخوت مومنانه ونوع پسندانه درجهان،که مهمترین عنصر صلح وامنیت،برای پایین کشیدن فتیله جنگهای کینه توزانه است سومین اصل است.(إنما المؤمنون إخوة فأصلحوا بين أخويكم و اتقوا الله لعلكم ترحمون  ﴿حجرات'۱۰﴾)  در حقیقت مؤمنان با هم برادرند، پس میان برادرانتان را سازش دهید و از خدا پروا بدارید، امید که مورد رحمت قرار گیرید. (حجرات-۱۰).ودر جای دیگر امیر البیان حضرت علی علیه السلام می فرماید:فإنهم《مردم》إمّا أخٌ لَكَ في الدِّينِ ، أو نَظيرٌ لك في الخلق، (يابرادر دينى تو هستند،و يا همنوع تو.).

تسخیری اصل چهارم را مردم داری وخدمت به خلق دانست و گفت: این اصل به عنوان شاخص مهم عبادات دینی تلقی می‌شود وآنرا باید سرلوحه اعمال خود بسیازیم. رسول الله صلى الله عليه وآله فرمود: الخلق عيال الله فأحب الخلق إلى الله من نفع عيال الله وأدخل على أهل بيت سرورا.( آفريده ها خاندان خدايند، پس محبوب ترین مخلوق نزد خداوند کسی است که به خانواده خدا سود رساند و اهل بیت را سعادت بخشد)،

وی ادامه داد همكارى وهميارى در مسير مثبت، وساختن جامعه‌اى پرهیزگار و پرهیزگر از گناه و تجاوز به حقوق دیگران اصل پنجم است.(…. و تعاونوا على البر و التقوى و لا تعاونوا على الإثم و العدوان و اتقوا الله إن الله شديد العقاب  ﴿مائدة-۲﴾ …وبا پرهیزگارى با یکدیگر همکارى کنید، و در گناه و تعدى دستیار هم نشوید، و از خدا پروا کنید که خدا سخت کیفر است. (مائده-۲).

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل بیان کرد: به نظر می‌رسد اين گفتمان مورد پذیرش همه ادیان آسمانی ومکتب های مادی است.باید تلاش کرد تا در این فرصت که کرونا درس بزرگی به بشریت داده است به یکدیگر نزدیکتر شده و به عنوان برادر و خانواده واحدی که خدای یکتا را می پرستند دست بدست هم داده و با بهره‌گیری از عقل و وحی بر چالش‌های برآمده از کرونا درتمام زمینه‌های اجتماعی وپزشکی و…چیره شویم.

شایان ذکر است در این همایش جناب آقایان، دکتر قهرمان سلیمانی ریس مرکز گفتگوی ادیان، دکتر عماد افروغ جامعه شناس وعضو شورای سیاستگزاری ادیان، اقای دکتر محمد مسجد جامعی استاد حوزه ودانشگاه، اقای دکتر تبراییان چهره ماندگار و عضوشورای سیاستگزاری ادیان، آبراهام سیلو ویلار مدیر اجرایی وهمکاری‌های گفتگوی ادیان شورای جهانی، یوناتن بت کلیا ریس انجمن آشوریان، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای آشوری شرق ایران، کشیش نینوس مقدس نیا نویسنده واندیشمند مسیحی توماس میرم اسقف اعظم آشوری کلدانی کاتولیک ارومیه، اسقف سرکیس داویدیان رئیس شورای خلیفه گری ارامنه کاتولیک ایران نیز حضور داشتند.

مطالب مشابه

در دانشگاه وست‌بوهمیای چک مطرح شد؛

دپارتمان های دانشگاه وست بوهیما خواستار همکاری با دانشگاه ادیان و مذاهب شدند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه از شهر پلزن جمهوری چک، رئیس‌های برخی از دپارتمان‌ها و اعضای هیئت علمی دانشگاه وست‌بوهیما و ایست‌بوهیما در جلسه‌ای که به صورت حضوری و مجازی در دانشکده هنر و فلسفه…

معاون رئیس دانشکده هنر و فلسفه وست‌بوهیما؛

ما به دنبال همکاری مستمر و مداوم با دانشگاه ادیان و مذاهب هستیم

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دوشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱ گروه اعزامی دانشگاه ادیان و مذاهب به ریاست معاون ارتباطات و امور بین‌الملل حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری میهمان خانم دکتر ترزا شلهوفرووا معاون رئیس دانشکده…

دکتر محمدمهدی تسخیری تصریح کرد؛

گفت و گو با پیروان دیگر ادیان سیره پیامبران است

به مناسبت برگزاری وبینار ارزش گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت میان دانشگاه ادیان و مذاهب و موسسه لوکتن آمریکا، با جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری معاون بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب گفت‌وگو…

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری؛

حضور همه جانبه مردم در روز قدس موجب استحکام و تداوم این حرکت می شود

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی تسخیری معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دانشگاه در مصاحبه با روابط عمومی دانشگاه گفت: انسان‌های بزرگ طرح‌های بزرگ و کلانی را در نظر می‌گیرند و راهکارهای آن را هم ارائه…