دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر الهی منش در ادیان تی‌وی:
نگاه قرآن به انسان از نظرگاه عرفان بررسی شد
در نامه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به رؤسای دانشگاه‌های جهان اسلام؛
دعوت دانشگاه‌های جهان اسلام به جنبش بازنگری در نگره‌های فلسفی و دینی
پیام تبریک رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به سفرای کشورهای اسلامی:
مسلمانان می‌توانند الگو و پیشگام صلح و مدارا در جهان باشند
مدیر نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
مجله مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده علمی پژوهشی شد
با ترجمه داود بهلولی دانشجوی دکتری دانشگاه ادیان و مذاهب
کتاب ایران در سیاحتنامه اولیا چلبی منتشر شد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفتگو با ادیان نیوز؛
کرونا انسان‌ها را متوجه معنویت و خدا و مظهر فیض کرد

بررسی جایگاه زن و خانواده در کتب علوم اجتماعی مقاطع تحصیلی ایران (1398)

 
تاریخ انتشار: 1399/02/14    

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو لیلا کریمی اصل با عنوان «بررسی جایگاه زن و خانواده در کتب علوم اجتماعی مقاطع تحصیلی ایران (1398)» روز یکشنبه 14 اردیبهشت‌ماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو لیلا کریمی اصل با عنوان «بررسی جایگاه زن و خانواده در کتب علوم اجتماعی مقاطع تحصیلی ایران (1398)»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر باقر طالبی دارابی به عنوان استاد راهنما و دکتر الله‌کرم کرمی‌پور به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

پژوهش حاضر به بررسی جایگاه زن و خانواده (مفهوم زن و خانواده) در محتوای کتاب‌های درسی علوم اجتماعی مقاطع ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم می‌پردازد. روش پژوهش، تحلیل محتوا است. جامعه و نمونه آماری کل کتاب‌های درسی علوم اجتماعی دوره ابتدایی (چهارکتاب)، متوسطه اول (سه کتاب) و متوسطه دوم (سه کتاب) در سال تحصیلی 99-98 است که جامعه و نمونه بر هم منطبق است. ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش، استفاده از جدول تحلیل محتوا است. مفاهیم مورد نظر در این جدول با توجه به مفاهیم خانواده که در کتاب‌های درسی وجود داشته است و هم‌چنین مطالعه کتاب‌ها و مقالات مرتبط با مفهوم زن و خانواده و نیز استفاده از نظرات اساتید و صاحب‌نظران در این زمینه انتخاب شده است. اطلاعات موجود در جدول تحلیل محتوا در ابعاد متن، تصویر، پرسش‌ها و کاربرگ‌ها به صورت کلی است. روش تجزیه و تحلیل بر اساس داده‌ها و فراوانی‌های به دست آمده از جدول تحلیل محتوا و اطلاعات توصیف مربوط به سؤالات پژوهش است که این فراوانی‌ها بر اساس هدف‌های پیش‌بینی شده و سؤالات مطرح شده در این پژوهش مورد تجزیه و تحلیل و تفسیر قرار گرفته‌اند. در ابتدا با بررسی و مطالعه ادبیات مفاهیم زن و خانواده و بررسی کتاب‌های درسی مذکور، بیست‌ویک مفهوم برای قرار گرفتن در جدول تحلیل محتوا انتخاب شده است. بعد از تجزیه و تحلیل این بیست‌ویک مفهوم با استفاده از جدول مربوطه مشخص شد که 24/33 درصد از کل محتوای کتاب‌های درسی علوم اجتماعی شامل (چهار کتاب مقطع ابتدایی، سه کتاب مقطع متوسطه اول و سه کتاب مقطع متوسطه دوم) در ارتباط با مفاهیم زن و خانواده هستند. کل مفاهیم مرتبط با خانواده در این ده جلد کتاب در تمام مقاطع تحصیلی مدارس کشور بر اساس یافته‌های این پژوهش به تعداد 3324 مورد است که از این موارد، جمعاً 564 مورد در پایه‌های ابتدایی، 1389 مورد در پایه‌های متوسطه اول و 1371 مورد در پایه‌های تحصیلی متوسطه دوم است که در قالب متن، تصاویر، پرسش‌ها و کاربرگ‌ها ارائه شده است.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, دانشگاه ادیان و مذاهب, علوم اجتماعی, لیلا کریمی اصل, باقر طالبی دارابی, الله کرم کرمی پور

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز