دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر الهی منش در ادیان تی‌وی:
نگاه قرآن به انسان از نظرگاه عرفان بررسی شد
در نامه رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به رؤسای دانشگاه‌های جهان اسلام؛
دعوت دانشگاه‌های جهان اسلام به جنبش بازنگری در نگره‌های فلسفی و دینی
پیام تبریک رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به سفرای کشورهای اسلامی:
مسلمانان می‌توانند الگو و پیشگام صلح و مدارا در جهان باشند
مدیر نشریات دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد:
مجله مطالعات فقهی حقوقی زن و خانواده علمی پژوهشی شد
با ترجمه داود بهلولی دانشجوی دکتری دانشگاه ادیان و مذاهب
کتاب ایران در سیاحتنامه اولیا چلبی منتشر شد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در گفتگو با ادیان نیوز؛
کرونا انسان‌ها را متوجه معنویت و خدا و مظهر فیض کرد
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری:
مبانی اندیشه اعتقادی صهیونیسم برای کل بشریت خطرناک است

عبادت یعنی معرفت، محبت و تبعیت

 
تاریخ انتشار: 1398/07/11    

عبادت یعنی معرفت، محبت و تبعیت

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت ایام اسارت آل‌الله روز دوشنبه هشتم مهرماه 1398 در نمازخانه دانشگاه ادیان و مذاهب به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر امیر جوان‌آراسته در سخنانی در نمازخانه دانشگاه به مناسبت ایام اسارت آل‌الله با اشاره به روایتی از امام حسین(ع) درباره معرفت‌الله گفت: امام حسین(ع) می‌فرمایند «ان الله ما خلق العباد الا لیعرفوه». یعنی خداوند انسان‌ها را برای معرفت خود آفرید. در قرآن کریم هم آمده است که «ماخلقنا الجن والانس الا لیعبدون» که این آیه هم به همین معنا است.

وی در ادامه گفت: عبادت بدون معرفت، عبادت نیست و اگر هم باشد، عبادت درخوری نیست. در این‌جا دو نکته وجود دارد. اول آن‌که اگر انسان خداوند را بشناسد و درست بشناسد، نمی‌تواند او را عبادت نکند؛ یعنی اگر جمال و قدرت علی‌الاطلاق را ببیند، نمی‌تواند کرنش نکند. وقتی آن کمال علی‌الاطلاق و همه ویژگی‌ها و صفات خوبی که در عالم است، ببیند و بداند که حقیقتش همه در نزد خداوند است، طبیعتاً این شناخت به عبادت منتهی خواهد شد. نکته دیگر این‌که در این صورت، این عبادت، عبادت درخوری خواهد بود. یعنی عبادتی در شأن او خواهد بود. چون وقتی کسانی را که عبادت می‌کنیم، نمی‌شناسیم، عبادت‌مان هم شایسته او نخواهد بود. مانند دلیل شکر منعم که وقتی کسی به شما نعمت داد، باید شکر کنید و خداوند هم به شما نعمت داده باید او را عبادت کنید. پس باید او را بشناسید تا شکرش کنید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه گفت: نتیجه این معرفت، عبادت است. عبادت یعنی معرفت، محبت و تبعیت. این یک سیر سه‌گانه است. وقتی می‌گوییم عاشق اهل‌بیت(ع) هستیم، این عشق زمانی به درد می‌خورد که برآمده از معرفت باشد و به دنبالش تبعیت بیاید. این شور بدون بصیرت همین است که می‌بینید که بعضی واقعاً شناخت صحیحی از امام(ع) و معارف دینی ندارند ولی بسیار اهل شور هستند. این باید در مجرای خود قرار گیرد.

وی در پایان گفت: حضرت می‌فرمایند اگر عبادت، عبادت واقعی باشد، او دیگر از عبادت غیرخدا بی‌نیاز می‌شود. یعنی از غیر خدا استعانت نمی‌گیرد. پیامبر اکرم(ص) فرمودند که روزگاری می‌آید که امت من بت می‌پرستند. یعنی برای آن‌ها هر درهمی یک بت می‌شود. امروز به این معنا، بسیاری از ما بت‌پرست هستیم و عبادت ماسوی‌الله می‌کنیم. چون ماسوی‌الله را کاره‌ای در عالم می‌بینیم.

لذا انسان درست بندگی کند، نتایج آن هم به دنبال می‌آید. در روایات هست که شما رابطه خود را با خدا درست کنید، خداوند محبت شما را در دل مردم می‌اندازد.


برچسب ها : امیر جوان آراسته, معرفت, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز